Jak zorganizować transport łóżka?

Twoje królewskie łóżko, z którego rano czasem tak trudno się podnieść. Łóżka jedno lub dwuosobowe, tapczany czy futony. Mają być wygodne i najlepiej by stanowiły jeszcze ozdobę mieszkania. Co zrobić gdy się przeprowadzasz i potrzebujesz je przewieźć?

Przeprowadzka to nie jedyna sytuacja, w której potrzebujemy przetransportować łóżko. Co gdy kupujemy zupełnie nowe, a sklep nie może nam zapewnić transportu i wniesienia do mieszkania? Może po prostu chcemy zminimalizować koszty i nie korzystać z usług sklepu, tylko zrobić to samemu lub zatrudnić firmę transportową, która wykona tę usługę taniej. W artykule podpowiem jak można skorzystać z obu tych rozwiązań.

Jak zorganizować transport łóżka?

Rodzaje i wymiary łóżek

Jest wiele czynników, wpływających na to czy wybierzesz rozwiązanie „Zrób to sam” lub postawisz na firmą transportową i strategię „Zróbcie to za mnie lepiej”.

Zależy to od kliku czynników:

 • waga łóżka
 • wymiary łóżka
 • typ łóżka
 • budowa/możliwość rozkręcenia łóżka
 • miejsce w Twoim samochodzie
 • potrzebne akcesoria do transportu (pasy, torba na materac, materiały zabezpieczające, taśma, lina itd.)

Dodatkowo, jeśli Twoje łóżko to antyk bądź po prostu jest już wiekowe i zwyczajnie masz do niego sentyment koniecznie, trzeba o nie zadbać i  to nie tylko w czasie transportu, ale też na długo przed. Dobrze konserwowany mebel, ma większe szanse przetrwać transport.

Spójrz na standardowe wymiary rodzaje i wymiary łóżek, które są dostępne w Europie:

Pojedyncze, bliźniacze Podwójne, pełne Królewskie Duże królewskie
Wymiary 1m × 1,9m 1,35m × 1,9m   1,5m × 2,05m   1,95m × 2,05m

Jak zorganizować transport łóżka?

Rozpoznaj teren

I nie chodzi tylko o to by przejść drogę, którą będziemy musieli pokonać z łóżkiem. Ważne jest, aby najpierw sprawdzić wymiary łóżka, zwłaszcza części, które będą musiały być przetransportowane w jednym kawałku.

 1. Dowiedz się jakie wymiary ma Twoje łóżko
 2. Jeśli transportujesz je w częściach, również sprawdź ich wymiary (np. rama łóżka, materac, skrzynia, sprężyny)
 3. Znasz już wymiary? Teraz prześledź drogę przez pomieszczenia w domu, przez klatkę schodową, aż do samochodu i podobnie w miejscu docelowym transportu. Sprawdź czy będzie można manewrować meblem tak, aby wszędzie się zmieściło.

Przygotuj łóżko do transportu

Pamiętaj o możliwie najlepszym zabezpieczeniu łóżka przed transportem. Byłoby dobrze gdyby można było je przetransportować w częściach, dlatego pierwszym zadaniem do wykonania będzie rozkręcenie. Następnie zajmiemy się zabezpieczeniem.

Rozkręcanie łóżka do transportu

 1. Oddziel materac od ramy łóżka. Czasami materac jest przytwierdzony na rzepy, czasem po prostu jest umiejscowiony w skrzyni na sprężynach i nie ma z tym większego kłopotu.
 2. Odłóż materac w bezpieczne miejsce tak, aby nie torował drogi.
 3. Zdejmij pościel, poduszki, narzutę (najlepiej włóż je do jednego worka i podpisz, będzie łatwo je potem znaleźć)
 4. Rozkręć ramę (oraz inne elementy takie jak nadbudowa, stelaż, skrzynia w zależności od typu łóżka)
 5. Postaraj się rozkręcić ramę na jak najwięcej elementów – dzięki temu wynoszenie i wnoszenie nie będzie wymagało aż tyle manewrowania.

Pamiętajcie! Po rozkręceniu łóżka na pewno zostanie Wam sporo gwoździ, wkrętów, nakładek i innych małych elementów, które trzeba schować do jednej plastikowej torebki bądź pudełka. W końcu Wasze łoże trzeba będzie jeszcze poskładać w jedną całość 🙂
Jak zorganizować transport łóżka?

Źródło: jonathankoomjian.com

Zabezpieczenie przed uszkodzeniem

Możesz zakupić specjalną torbę na materac lub wykorzystać tę, w której był zakupiony. Możesz ją zastąpić starymi prześcieradłami bądź kocami.

Twoje łóżko jest drewaniane? Pewnie boisz się, że poszczególne elementy mogą ucierpieć w transporcie. Pamiętaj, aby rozebrać je na jak najwięcej elementów. Rogi możesz zabezpieczyć specjalnymi styropianowymi nakładkami tak ukształtowanymi, aby zabezpieczać kanty mebli.

Oprócz tego możesz owinąć ramę lub jej elementy folią bąbelkową.

Jak zorganizować transport łóżka?

żródło:www.homedepot.com/

Wnoszenie i znoszenie łóżka

Jeśli wymierzyłeś odpowiednio wcześniej łóżko oraz sprawdziłeś czy zmieści się ono w drzwiach, przejściach, korytarzach przez które będzie transportowane, wszystko powinno pójść gładko.

Jeśli musisz znieść ramę, a potem materac i inne elementy łóżka po schodach koniecznie poproś kogoś do pomocy. Próbowanie tego samemu może skończyć się w najlepszym wypadku kilkoma siniakami, o poważniejszych uszkodzeniach nie wspominając.

Koniecznie załóż rękawice, aby rama nie wyślizgnęła Ci się z rąk podczas manewrowania. Do tego włóż zabudowane buty o nieślizgającej się podeszwie. Transportowanie czegokolwiek w klapkach odpada! Ubranie, które masz na sobie również ma znaczenie. Jeśli włożysz bardzo luźne rzeczy możesz zahaczyć o coś na klatce schodowej i problem gotowy.

Transport łóżka busem

Chcesz przewieźć łóżko za jednym razem? Potrzebne będzie sporo miejsca na wszystkie jego części, zwłaszcza jeśli ramy nie można do końca rozmontować. Świetnie jeśli masz samochód o sporej ładowności. Jeśli nie, przemyśl wynajęcie busa lub firmy transportowej, która takie posiada.

Jeśli myślisz o przetransportowaniu materaca lub ramy na dachu swojego samochodu zastanów się dwa razy. Nie jest to rekomendowana metoda. Po pierwsze dlatego, że stanowi to zagrożenie dla pieszych. Jeśli będzie trzeba gwałtowanie zahamować lub zrobić jakiś nieprzewidziany manewr łóżko może spaść, zagrażając tym samym przechodniom. Dodatkowo, przemieszczając się może też uszkodzić samochód. Chyba zbyt dużo „ale” prawda?

Masz już pojazd, który przewiezie Twoje łóżko? Świetnie! Zwróć uwagę na:

 • czy masz kogoś do pomocy 🙂
 • do bagażnika najpierw wkładaj większe elementy łóżka, a po nich te mniejsze, lepiej rozplanujesz przestrzeń
 • czy w samochodzie wcześniej były przewożone inne rzeczy (chemikalia, owoce, warzywa)
 • czy samochód jest czysty i szczelny w środku, w razie deszczu
 • czy materac jest położony pod ścianą bagażnika (nie może być zgięty i zdeformowany, najlepiej jakby nic na nic nie leżało)

Z firmą transportową

Możesz też zostawić transport Twojego łóżka profesjonalistom. Firmy transportowe często specjalizują się w przewozie konkretnych rzeczy, mebli, maszyn czy całych przeprowadzkach. Taki przewoźnik nauczony doświadczeniem, wie jakiego sprzętu potrzebuje Twoje łóżko, aby bezpiecznie dotarło do celu.

Pasy transportowe, winda załadowcza, wózek transportowy, materiały do zabezpieczania mebli to tylko niektóre elementy ułatwiające przewóz. Inwestycja w takie sprzęty to dla tych firm sprawa oczywista, biorąc pod uwagę ile zleceń wykonują codziennie i jak bardzo przydatny jest to ekwipunek. Dla Ciebie taka inwestycja nie ma zbyt wiele sensu…w końcu nie robisz tego codziennie:)

Jeśli chcesz oszczędzić swój czas i siły, sprawdź ile będzie kosztował Cię transport łóżka z firmą transportową. Poniżej, znajdziesz przykładowe zlecenia transportowe zrealizowane z Clicktrans.pl.

Cena transportu łóżka w Polsce waha się od  150-350 zł .

Łóżko: stelaże, rama, materace z Wiciny do Warki

Łóżko z Ikei z Mogilan do Gdańska

Łóżko z Kępna do Opola

Chcesz wycenić transport łóżka? Klinik w przycisk poniżej>>

Jagoda

Piszę o transporcie w różnych odsłonach. Interesuję się aktywnością i wpływem człowieka na świat transportu. Rozwijam również tematykę przewozów międzynarodowych na Clicktrans.com.

6 komentarzy

 1. usługi hds pisze:

  Bardzo rzetelny artykuł, dobrze się czyta i można wiele się dowiedzieć. Dzięki za wartościowy artykuł, takie lubię czytać! 🙂

 2. Tomasz pisze:

  Przydatny tekst.

 3. Anna pisze:

  Tekst zawiera wiele cennych porad co do transportu łóżka, bo z tym często mamy problem, nie wiemy jak się do tego zabrać, a tu wszystko wyjaśnione.

 4. Irena pisze:

  To wcale nie jest takie proste. Ja, aby przenieść się do innego miejsca zamieszkania, musiałam zawołać wszystkich moich przyjaciół, bo sama bym nie dała rady. Wbrew pozorom z łóżkiem nie było najgorzej. Problem z kolei stanowiło pianino…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

IQSC Solutions przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności