We like to move it!

 Goniec Polski: Serwis aukcji transportowych
Koszt międzynarodowej przeprowadzki bywa tak duży, że zarówno Polacy, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę, jak i ci, którzy wracają do kraju, często rezygnują z przewożenia większych rzeczy. Z kolei zmorą małych firm transportowych kursujących między UK a Polską są tzw. puste przebiegi. Interesy obu stron tej układanki da się jednak połączyć. Dzięki aukcjom transportowym.

Nikt nie lubi przepłacać. Dlatego warto zwrócić się do przewoźników, którzy jadą w pożądanym kierunku i zostało im jeszcze dość miejsca na towar lub wracają bez ładunku i chętnie wezmą dodatkową przesyłkę, przy okazji oferując atrakcyjną cenę. Zamówienie wyspecjalizowanej firmy transportowej, która bezpiecznie i profesjonalnie przewiezie meble lub samochód, często jest związane z dużymi kosztami (szczególnie, gdy mają przyjechać do/lub z Wielkiej Brytanii), zaś jej poszukiwania wiążą się dużym nakładem czasu – trzeba wykonać wiele telefonów, wysłać kilkanaście e-maili, by uzgodnić wszystkie szczegóły, terminy i w końcu wybrać ofertę. Aukcje transportowe biorą na siebie wszystkie te zadania. Współpracując z tysiącami firm przewozowych, kontaktują klienta od razu z tymi, które mogą zaoferować najlepsze warunki i jakość usługi. Jedyne, co trzeba zrobić, to wystawić bezpłatne ogłoszenie w serwisie.

Najlepsze pomysły na biznes biorą się z prawdziwych potrzeb. W przypadku Michała Brzezińskiego idea zrodziła się, gdy nie mógł znaleźć firmy, która w rozsądnej cenie przewiezie jego meble z jednego krańca Polski na drugi. Po kilku telefonach do firm transportowych stwierdził, że oferowane ceny są bardzo wysokie i pomyślał, że warto byłoby znaleźć firmę, która i tak będzie jechać tą trasą, a meble zabierze przy okazji. Ale jak znaleźć taką firmę? Zaczął szukać i tak zrodziła się idea, która później ewoluowała do postaci pierwszego polskiego internetowego serwisu aukcji transportowych Clicktrans.pl.

O swoim pomyśle, o korzyściach, płynących z niego dla rynku usług transportowych i środowiska oraz o tym, dlaczego przewiezienie motocykla lub jachtu nie musi być problemem opowiadają twórcy serwisu Agnieszka Korzeniewska i Michał Brzeziński.

Na czym polegają aukcje transportowe?

Tego typu serwisy z powodzeniem działają zagranicą, gdzie ekologiczny styl życia i rozsądnego korzystania z zasobów jest bardzo popularny. Sama idea aukcji transportowych jest bardzo prosta. Osoba, która szuka transportu, np. motocykla, samochodu czy mebli wystawia ogłoszenie, a firmy zarejestrowane w serwisie same zgłaszają się z ofertami. Licytacja działa na zasadzie „aukcji w dół” co oznacza, że zleceniodawca ma dużą szansę uzyskać bardzo korzystną dla siebie ofertę.

Zmorą przewoźników są tzw. puste przebiegi – stanowią aż 35 proc. przejazdów transportowych. Jaką rolę w ich redukcji odgrywa usługa przez was oferowana?

Wyobraźmy sobie: 35 na 100 przejazdów w transporcie zarobkowym, to przejazdy, kiedy przewoźnik wraca pustym pojazdem. Powoduje to straty nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Oczywiście, części z tych przejazdów nie da się zredukować, bo np. betoniarka zawsze wraca pusta z placu budowy. Jednakże sporej ich części można uniknąć. Celem naszego serwisu jest pośrednictwo między osobami, które szukają transportu np. mebli, motoru, samochodu, sprzętu AGD, a przewoźnikami, którzy akurat jadą daną trasą i mogą przewieźć ten przedmiot w korzystnej cenie. Większość pojazdów nie jest załadowanych w 100 proc. i może zabrać dodatkową paczkę lub mebel. Dzięki temu, że ogłoszenie w naszym serwisie trafia do tysięcy firm transportowych, klient ma dużo większą szansę znaleźć taką firmę niż np. dzwoniąc w ciemno lub szukając jej w inny sposób.

Licytacja zwykle trochę trwa. Co mają zrobić osoby, który pilnie poszukują transportu?

Branża transportowa jest bardzo specyficzna i często firmy transportowe potrzebują w szybki sposób znaleźć dodatkowy ładunek do przewiezienia albo np. wracają daną trasą i mogą przetransportować przesyłkę przy okazji. W naszym serwisie zarejestrowanych jest wiele firm transportowych, więc zawsze znajdzie się jakaś, mogąca pilnie pomóc w transporcie. Wystarczy zaznaczyć w ogłoszeniu, że chodzi o pilny termin.

Jakie przedmioty można przewozić w ten sposób? Zwykle największe kłopoty mają ci, którzy próbują przetransportować towary niestandardowe, np. duże instrumenty, jachty itp.


Można znaleźć transport dla dowolnych przedmiotów np. motocykli, samochodów, mebli, ładunków czy przedmiotów wymagających szczególnej ostrożności, takich jak np. pianina.

Czy aukcje transportowe są drogie? Jakie koszty ponosi klient serwisu?

Żadnych. Klient nic nie płaci za wystawienie ogłoszenia i znalezienie odpowiedniego przewoźnika. Co więcej dzięki temu, że zarejestrowanych są tysiące firm transportowych, każdy ma dużą szansę znaleźć akurat takiego przewoźnika, który może wziąć jego przesyłkę jako doładunek i tym samym może zaoszczędzić nawet do 60 proc. na transporcie przesyłki.

W jaki sposób firmy transportowe dowiadują się, że w serwisie jest ogłoszenie, które może je interesować? Codziennie pojawia się przecież kilkadziesiąt nowych zapytań.

Firmy transportowe mają bezpłatny dostęp do nowych zleceń transportowych przez 24 godziny na dobę. Zapewniamy przewoźnikom szereg udogodnień m.in. filtrowanie przesyłek po kategoriach np. przeprowadzki, pojazdy itp., czy automatyczne powiadomienia na maila o nowych ogłoszeniach. Jesteśmy świadomi jak cenny jest czas i praca przewoźników. W celu ułatwienia im pracy, ogłoszenia są bardzo dokładnie opisane, np. wymiary przedmiotu, waga, trasa transportu, daty preferowanego transportu. Wszystko po to, aby przewoźnik w łatwy i szybki sposób mógł wycenić transport.

W jaki sposób można zweryfikować przewoźnika, który zamieszcza swoją ofertę?

Przewoźnicy zarejestrowani nie są anonimowi, weryfikujemy ich dane osobowe oraz rejestrowe firmy, ponieważ bezpieczeństwo przesyłek naszych klientów jest dla nas najważniejsze. Zdajemy sobie sprawę, że np. podczas przeprowadzki powierzenie całego swojego dobytku firmie transportowej może się wiązać z obawami o jego bezpieczeństwo i właśnie dlatego solidność, i rzetelność przewoźników jest naszym priorytetem. Dodatkowym aspektem zwiększającym bezpieczeństwo przesyłki jest to, że na Clicktrans.pl wszyscy przewoźnicy otrzymują komentarze od zleceniodawców i dzięki temu można wybrać sprawdzonego, pozytywnie ocenianego przewoźnika.
 
Goniec Polski pisze o clicktrans.pl