Raport

motocykle 2019

Skąd i jakie motocykle sprowadzają Polacy?

Z analizy tysięcy zleceń na transport motocykli zrealizowanych przez serwis Clicktrans wynika, że z roku na rok obserwujemy wzrost zainteresowania sprowadzaniem motocykli do Polski.

Na trasach międzynarodowych (między Polską i innymi krajami) zdecydowanie częściej sprowadzamy jednoślady do kraju, niż wywozimy z Polski (prawie 76% zleceń na transport motocykli odbyło się w kierunku do kraju). Najczęściej sprowadzamy motocykle z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

W 2019 transport motocykla na trasach krajowych kosztował średnio 328 zł, z kolei za sprowadzenie motocykla do kraju z zagranicy Polacy płacili średnio 704 zł.

Wśród najpopularniejszych kierunków najdroższe okazało się sprowadzenie motocykli z Hiszpanii, a najtańsze – z Belgii. Większość sprowadzonych motocykli to ścigacze, a najpopularniejszymi markami były Honda i Yamaha.

Częściej sprowadzamy
motocykle niż wywozimy z kraju

Z roku na rok w zleceniach transportu motocykli rośnie udział zleceń na sprowadzenie motocykla do Polski w stosunku do zleceń na transport motocykli z kraju za granicę.

Transport motocykli do Polski vs. z Polski

Zlecenia na sprowadzenie motocykla do kraju w 2017 stanowiły 67,7% wszystkich zleceń na transport motocykli między Polską i innym krajem, a w 2019 już 75,8%, co oznacza, że udział wzrósł o 8,1 p.p.

Wśród miesięcy najpopularniejszych pod względem sprowadzania motocykli do Polski dominują późna wiosna i lato.

W 2019 roku najpopularniejszy był lipiec (13,6% zleceń na transport motocykli).

Skąd Polacy
sprowadzają motocykle

Od lat niekwestionowanymi liderami wśród państw,
z których Polacy sprowadzają motocykle są Niemcy i Wielka Brytania.

Mimo tego, że ich udział w zleceniach transportu motocykli do Polski spadł nieco w porównaniu z 2018, wciąż stanowi ponad 60%.
W 2019 roku na 3. miejscu uplasowała się Francja, której udział z roku na rok wzrasta (3,9% w 2017, 4,6% w 2018, 6,9% w 2019 roku).

Transport motocykli do Polski

Dokąd sprowadzamy
motocykle

Transport motocykli z zagranicy do Polski 2019

W 2019 ponad 1/5 zleceń na transport motocykli do Polski odbyła się do województw: małopolskiego i mazowieckiego.

W 2019 najczęściej sprowadzaliśmy motocykle do województwa małopolskiego (12,4%) i mazowieckiego (10,5%).

Te województwa jako jedyne przekroczyły 10% udziału w zleceniach na transport motocykla do Polski. 5 najpopularniejszych województw razem stanowi ponad połowę zleceń na transport motocykla z zagranicy (51,8%).

Udział województwa małopolskiego w transporcie motocykli do Polski rośnie nieprzerwanie od 2015 roku (wówczas stanowił 7,1%).

Ile kosztuje sprowadzenie motocykla?

W 2019 transport motocykla na terenie Polski kosztował średnio 328 zł.
Za to średnia cena sprowadzenia motocykla z zagranicy do Polski wyniosła 704 zł.

Sprowadzając motocykl z zagranicy, Polacy najwięcej płacili na trasach z Hiszpanii (1270 zł), najmniej – z Belgii (545 zł). Na większości tras średnia cena transportu motocykla do Polski wzrosła od zeszłego roku, wśród najpopularniejszych tras wyjątek stanowią: Hiszpania (1270 zł w 2019 i 1288 zł w 2018), Szwajcaria (782 zł w 2019, 1079 zł w 2018) i Szwecja (690 zł w 2019, 805 zł w 2018).

Ile kosztuje transport motocykla?

Marki sprowadzanych
motocykli

Wśród motocykli, które Polacy ściągają do kraju najpopularniejsze marki od lat pozostają niezmienne: Honda, Yamaha i Suzuki.

Od 2011 roku te 3 marki stanowią ponad 50% zleceń na transport motocykli do kraju.
Najpopularniejszą marką wśród motocykli sprowadzanych do kraju pozostaje Honda (22,3% zleceń na transport motocykla do kraju).

Top 7 najpopularniejszych marek 2019

Główne marki sprowadzane z europejskich państw

W 2019 roku wśród motocykli sprowadzanych z europejskich państw dominują: Honda (była marką sprowadzaną najczęściej m.in. z Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji i Włoch) i Yamaha (najpopularniejsza wśród zleceń na transport motocykli z Hiszpanii, Niemiec i Austrii). Wśród najpopularniejszych krajów, z których Polacy sprowadzają motocykle, tylko ze Szwecji najczęściej sprowadzaliśmy nie motocykle Hondy czy Yamahy, ale marki KTM.

Główne marki sprowadzane z europejskich państw

Honda vs. Yamaha
- nadchodzi nowy lider?

Choć od 2012 roku najpopularniejszą marką wśród motocykli sprowadzanych do kraju pozostaje Honda, od 2015 roku obserwujemy stopniowe zmniejszanie różnicy między jej udziałem w transporcie jednośladów do kraju, a motocyklami marki Yamaha.

W 2015 różnica ta wynosiła aż 10,4 p. p., w 2019 było to już zaledwie 1,9 p. p.
Bardzo możliwe jest więc, że w najbliższych latach będziemy obserwować zmianę na pierwszym miejscu i to motocykle marki Yamaha staną się tymi najczęściej sprowadzanymi do Polski.

Honda vs. Yamaha - udział w transporcie motocykli do Polski

Typy sprowadzanych
motocykli

W 2019 roku Polacy najchętniej sprowadzali ścigacze (40,1% zleceń na transport motocykli do Polski) i motocykle: crossowe, enduro i supermoto (razem 37,1%).

Wspólnie stanowią prawie 80% zleceń na transport motocykli do Polski. W ostatnich latach wzrost udziału w zleceniach odnotowują przede wszystkim motocykle crossowe/enduro/supermoto – w 2016 roku stanowiły 31,8% zleceń na transport motocykli do Polski, co oznacza, że od tego czasu ich udział wzrósł o 5,3 p. p.

Jakie motocykle sprowadzają Polacy

Skąd i jakie typy motocykli sprowadzamy

Motocykle wszystkich typów Polacy najczęściej sprowadzali w 2019 z Niemiec.

Niemcy mają znaczną przewagę nad innymi państwami – minimum 1/3 udziału w rynku sprowadzanych motocykli wszystkich typów. W zestawieniu znajdują się także: Wielka Brytania i Francja. Miejsce na podium udało się uzyskać także Holandii (w kategorii ścigacze) oraz Włochom (w kategorii turystyczne). Trzecie miejsce ma wyraźnie niższy udział w porównaniu z miejscami pierwszym i drugim – wyjątkiem są tu choppery, gdzie udział zleceń na transport motocykli z trzech najpopularniejszych krajów rozkłada się dość równomiernie.

Ścigacz
Crossowy
Chopper
Turystyczny
Pobierz raport w formacie PDF

Informacje o raporcie

Raport został oparty na danych z 52452 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących transportu motocykli w latach 2011-2019.

Autorzy raportu

Malwina Karczewska

Izabela Pawlik

Konrad Donasewicz

Michał Brzeziński

Agnieszka Korzeniewska

Karolina Klein

Kontakt

Izabela Pawlik

izabela.pawlik@clicktrans.pl
clicktrans

Clicktrans.pl to serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Wystartował w 2010 roku i od tego czasu jest największym tego typu serwisem w Polsce. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Clicktrans Polska
clicktrans.pl
Clicktrans Wielka Brytania
clicktrans.com
Clicktrans Hiszpania
clicktrans.es
Clicktrans Niemcy
clicktrans.de