Przejazd Calais-Folkestone

Niedawno świat obiegła informacja o usunięciu obozu imigrantów w Calais. Ja piszę dziś o tym jak wygląda przejazd Eurotunnelem między Calais a Folkestone z puntu widzenia kierowcy (nie wchodząc w polityczne rozważania).

Imigranci każdego dnia czekają na okazję, żeby przepłynąć promem lub pojechać pociągiem Eurotunnelu do UK. Imigranci wyznają zasadę – cel uświęca środki. Zaś, po drugiej stronie barykady stacjonują władze brytyjskie, które kierowcom i przewoźnikom wymierzają srogie kary za przewóz imigrantów. Imigranci stosują różne środki: tną plandeki, podkładają ogień, wkradają się do samochodów, kiedy kierowca śpi lub na chwilę oddali się od pojazdu. Imigranci najczęściej chowają się w lub na ładunku, w lub na kabinie, w schowkach, pod naczepą, między osiami.

Border Force

Porządku pilnuje Border Force, które wymierza wysokie kary za przewóz imigrantów. Cena to około 2 tysiące funtów za jednego imigranta zarówno dla kierowcy jak i firmy. W przypadku incydentu z udziałem nielegalnego imigranta Border Force na początku wzywa do wyjaśnień, na które przedsiębiorca ma 28 dni. Decyzja ze strony Border Force zapada w około pół roku. Wtedy kierowca ma kolejne 28 dni na złożenie sprzeciwu do wyroku. Na rozpatrzenie sprzeciwu Wielka Brytania pozostawia sobie 60 dni na decyzję.  Ostatnią deską ratunku jest apelacja przed sądem brytyjskim.

Co mogę zrobić?

Jeżeli jednak już doszło do zdarzenia, a w naszym pojeździe znalazł się nielegalny imigrant należy zacząć od tłumaczenia, że nic nam na ten temat nie wiadomo. Dodatkowo informujemy władze brytyjskie, że nasz pojazd jest objęty systemem zapobiegającym wtargnięciu nielegalnych imigrantów. Ponadto nasz pojazd był odpowiednio zabezpieczony linką celną, plombą lub kłódką. Ważną informację jest również fakt, że nasz kierowca dokonał kontroli i sprawdził check-listę przy każdym zatrzymaniu pojazdu. Check-lista to dokument, który można pobrać nawet ze strony Border Force. Dokument mówi jakie elementy w pojeździe kierowca powinien każdorazowo sprawdzić po zatrzymaniu pojazdu (do pobrania tutaj: https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/342632/Check_list.pdf ). Ważne również, żebyśmy poinformowali władze, iż nasza firma prowadzi monitoring wyjazdów kierowców i posiada dowód przeszkolenia kierowcy odnośnie nielegalnych imigrantów.

Wdrożone z firmie procedur a także ich przestrzeganie przez kierowców pomaga podczas spraw sądowych toczonych za przewóz nielegalnych imigrantów.

Na co zwrócić uwagę jak jedziesz do Calais?

  1. Po każdym postoju sprawdzaj pojazd
  2. Unikaj nocnych postojów w okolicy portu
  3. Nie rób zbędnych postojów w bliskiej odległości od portów
  4. Poproś o pomoc kierowców, którzy parkują obok Ciebie
  5. Jeżeli już musisz się zatrzymywać zaparkuj pojazd w przeciwnym kierunku. Imigranci powinni uznać, że właśnie wracasz z Wielkiej Brytanii, a nie do niej jedziesz.
ak@clicktrans.pl'

Marek

Pracuje w branży TSL.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *