10 rzeczy, które musisz ze sobą zabrać w trasę
Pierwszy wyjazd w Europę – jak się przygotować?
Wielu z was przed pierwszym wyjazdem w Europę zadaje sobie pytanie czego potrzebuję? Co muszę wziąć z domu a co powinienem kupić podczas trasy?
1. Żywność to podstawa
Czy warto kupować wszystko w Polsce?
Moim zdaniem nie, ponieważ ceny wielu produktów są zbliżone. Z całą pewnością warto zabrać z kraju słoiki czyli tzw. weki: pozwolą nam w długiej trasie pamiętać o domu i zjeść pożywny posiłek.Podczas ich przygotowania należy pamiętać o trzykrotnym ich zagotowaniu, co pozwoli na długotrwałe przechowywanie ich w zróżnicowanej temperaturze. Dodatkowo ich żywotność zwiększy chłodziarka samochodowa, którą zakupimy w każdym markecie z AGD koszt ok 150-250 zł. Prowiant taki jak pieczywo, warzywa, owoce czy produkty sypkie są w europejskich marketach w zbliżonej cenie.
2. Woda
Jest równie ważnym artykułem podczas wyjazdu. Do jej ceny w Europie należy doliczyć kaucję zwrotną, która zazwyczaj przewyższa jej wartość, dlatego proponuję zakup w kraju.
3. Butla
Musimy zadbać o to by mieć na czym przygotować ciepły posiłek. Do dyspozycji mamy tradycyjną butlę – jest to opcja na pewno tańsza, jednak gdy butla podróżuje z nami w kabinie – jest niebezpieczna – znam przypadki wybuchu niedokręconej butli. Dlatego osobiście polecam naboje gazowe i specjalnie przystosowane do nich kuchenki. Koszt takiej kuchenki to ok. 50 zł natomiast naboje kupimy od 5-15zł. Warto poszukać taniego sklepu np. z akcesoriami wędkarskimi. Zaznaczam, że na stacjach benzynowych czy w sklepach trekingowych bywają trzykrotnie wyższe.
4. Odzież
W trasę zabieramy ze sobą odzież na cały wyjazd lub korzystamy z pralni parkingowych na tzw Autohofach. Koszt jednego prania to wydatek rzędu 4 euro.
5. Sztućce
Sztućce, miski oraz chemię warto zabrać z kraju.
6. Klucze
Pamiętajmy że przy drobnych awariach pomoże nam zestaw podstawowych kluczy i imbusów.
7. Pościel
Pościel możemy wziąć tradycyjną lub moim zdaniem praktyczniejszy okazuje się śpiwór.
8. Papierosy?
Warto zaopatrzyć się w zapas papierosów czy tytoniu, ponieważ ich ceny w Europie są sporo wyższe.
9. Telefon
Żeby zapewnić kontakt z rodziną trzeba zadbać o telefon. Możemy skorzystać z niemieckiego operatora pre-paid Lyca mobile (połączenia wewnątrz sieci są darmowe, a starter czy doładowania zakupimy również w wielu punktach w Polsce). Jeśli decydujemy się wykupić polski abonament z opcją połączeń europejskich, warto zwrócić uwagę na internet w cenie abonamentu i pod żadnym pozorem po wykorzystaniu wykupionego pakietu nie korzystać z usług dodatkowych – ponieważ rachunek będzie liczony w tysiącach złotych.
10. Najważniejsze…Gotówka
Karta płatnicza i drobna gotówka będą niezbędne, by skorzystać chociażby z prysznica, którego koszt w Niemczech to około 4 euro . Dodam, iż jako kierowcy mamy możliwość bezpłatnego korzystania z pryszniców socjalnych na terenie firm, z których odbieramy lub dostarczamy ładunek.
Każdy początkujący kierowca zawodowy podczas pierwszego wyjazdu sam oceni co jest niezbędne dla niego, a jakie są wasze spostrzeżenia? Co byście dodali do listy?