Poradnik

Transport zwierząt domowych

Jak zorganizować?

W poradniku znajdziesz:


Zwierzęta stanowią szczególny rodzaj przesyłki. W grę bowiem wchodzi nie tylko odpowiednie zabezpieczenie, ale również komfort oraz zdrowie żywej, czującej istoty. Jak przygotować zwierzę do podróży? Jakie dokumenty należy mieć i czego mamy prawo wymagać od przewoźnika?

Jak przygotować zwierzę do transportu?

Psy i koty potrafią sprawiać kłopoty podczas transportu. Aby ułatwić sprawę sobie i im, warto przyzwyczaić zwierzę do jazdy samochodem i przebywania w transporterze. Jeżeli twój pies czy kot kojarzy samochód tylko z nieprzyjemnymi wizytami u weterynarza, podczas pierwszej dłuższej podróży prawdopodobnie będzie przestraszony. Dlatego, zanim zabierzesz zwierzę za granicę, wybierz się z nim na krótką, przyjemną wycieczkę. Jeżeli natomiast nigdy jeszcze nie spędzał czasu w torbie czy transporterze, spróbuj sprawić, aby czuł się w nich komfortowo. Kup sprzęt przed podróżą, umieść go w domu lub ogrodzie i umieszczaj w środku smakołyki albo zabawki. Dzięki temu twój pupil przyzwyczai się do transportera. Unikniesz też problemów z przekonaniem go, aby wszedł do środka.

O poradę poprosiliśmy panią Anetę Tyl, hodowcę psów. Pani Aneta zwraca uwagę na trudności mogące pojawić się podczas przewozu psów, zwłaszcza szczeniaków, które nigdy wcześniej nie podróżowały samochodem.

„Gdy auto ruszy, piesek może wpaść w panikę, ponieważ dotrze do niego fakt, że dzieje się coś, z czym nigdy nie miał do czynienia. Pieski zazwyczaj wymiotują podczas pierwszych kilku podróży. Warto więc zabezpieczyć auto. Poza tym, trzeba zapewnić pieskowi wygodne i w miarę bezstresowe warunki. Musi mieć towarzystwo człowieka. Jednak nie wolno denerwować się, kiedy panikuje. Takich rzeczy jak choroba lokomocyjna nie da się uniknąć, szczególnie u szczeniaków. Warto zabrać ze sobą 2-3 nowe zabawki. Jest duże prawdopodobieństwo, że atak paniki przerwiemy poprzez zabawę.”

Pani Aneta na swoim blogu przypomina również o tym, że kiedy pies wpada w panikę, opiekun powinien postarać się go uspokoić. Nie powinien sam się denerwować, bo to tylko pogorszy stan psa. Przypominamy również o robieniu przystanków i wyprowadzaniu zwierzęcia na krótki spacer oraz regularnym podawaniu wody.

Jak zorganizować transport zwierząt za granicę?

Aby przewieźć zwierzę za granicę, powinieneś najpierw zadbać o załatwienie formalności. Zwierzak potrzebuje odpowiednich dokumentów, musi także przejść badania. Główny Inspektorat Weterynarii dokładnie opisuje, jakie wymogi należy spełnić. Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE (obowiązuje od dnia 1 stycznia 2012 r.)

Psy, koty, fretki: 1. Muszą być zidentyfikowane za pomocą MIKROCZIPU. 2. Muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. 3. Muszą być zaopatrzone w paszport, wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Mikroczip

W mikroczipie zakodowany jest 15-cyfrowy numer przypisany zwierzęciu. Jest to niewielkie (12mm x 2.1mm) urządzenie, które zapisuje dane zarówno o zwierzęciu, jak i właścicielu. Mikroczip implementowany jest za pomocą igły.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 miesiąca życia. Jeżeli zwierzę jest szczepione regularnie, kolejne szczepienie uzyskuje ważność w dniu wykonania.

Paszport Paszport wystawia upoważniony do tego lekarz weterynarii. Wydawany jest on od ręki (jeśli zwierzę zaszczepione już było przeciwko wściekliźnie). Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawienia dokumentów prowadzone są przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne, znaleźć je można na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Koszt wydania paszportu to 51 zł. Są to podstawowe wymogi, które należy spełnić podróżując po Unii Europejskiej. Niektóre kraje mają jednak dodatkowe wymagania. Przewóz zwierząt do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii i na Maltę wiąże się z koniecznością zapewnienia profilaktyki przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis. Profilaktyka powinna zostać przeprowadzona nie wcześniej niż 120 godzin i nie później niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy wymienionych państw.

Jak przewozić zwierzęta za pomocą firmy transportowej?

Przewóz zwierząt domowych z pomocą firmy transportowej Transport psa czy kota możesz również zlecić firmie transportowej. Jeżeli potrzebujesz transportu zarówno dla siebie, jak i pupila, możesz również poszukać firmy, która przewiezie Was oboje. Niektóre firmy umożliwiają transport zwierząt wraz z opiekunem.

Uprawnienia firm transportowych

Zanim powierzysz swojego pupila firmie transportowej, upewnij się, że posiada ona wymagane uprawnienia.

Jeżeli przewóz zwierząt wykonywany jest na warunkach usługi transportowej, przewoźnik ma obowiązek posiadania odpowiedniego zezwolenia, które uzyskiwane jest w procedurze administracyjnej, prowadzonej przed Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Aby uzyskać to uprawnienie, załoga środka transportu musi legitymować się licencją do transportu zwierząt.

Istnieje baza firm upoważnionych do przewozu zwierząt, prowadzona przez każdego Powiatowego Lekarza Weterynarii. Ponieważ wyspecjalizowani spedytorzy zajmujący się przewozem zwierząt towarzyszących (psów, kotów itp.) nie działają na terenie każdego powiatu i nie każdego województwa, poszukiwania odpowiedniego przewoźnika najłatwiej prowadzić wykorzystując możliwości Internetu. Można przy tym skorzystać z wykazu uprawnionych przewoźników, dostępnego na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii . Dokument ten trudno jednak polecić poszukującym możliwości wysłania swojego pupila w dalszą, zagraniczną podróż.

Pamiętaj, że firma, która przewozi twojego psa czy kota, powinna posiadać wymagane uprawnienia. Powierzając zwierzę profesjonalnemu przewoźnikowi, zapewniasz mu bezpieczeństwo i właściwą opiekę.

Niezależnie od poczynionych starań, mających na celu zapewnienie naszemu pupilowi jak najbardziej przyjaznych warunków transportu, pamiętać musimy, że wysłanie psa lub kota w dalszą podróż wcale nie jest dla niego atrakcyjną wycieczką. Dla każdego zwierzaka jest to gigantyczny stres, który można jedynie niwelować, ale w pełni wyeliminować nie można. Z tego względu, długotrwały transport zwierząt, szczególnie osobników młodych i słabych, należy ograniczyć wyłącznie do sytuacji absolutnie koniecznych. Zapytaj lekarza weterynarii, jak przygotować zwierzaka do takiej podróży.

FAQ

Jakie są rodzaje transporterów i akcesoriów dla zwierząt domowych?

Zwierzę możesz przewieźć swoim samochodem, jednak potrzebujesz odpowiedniego transportera. Na rynku dostępnych jest mnóstwo gadżetów przydatnych podczas transportu psa czy kota. Od wyboru transportera zależy komfort i bezpieczeństwo zarówno zwierzęcia, jak i pozostałych pasażerów.

Klatki

Jeżeli jesteś właścicielem dużego psa, możesz zdecydować się na zakup klatki. Jednak klatki są sporych wymiarów i da się je zamontować tylko w samochodach z dużym bagażnikiem, takich jak kombi czy SUV.

Kontenery

Kontenery otwierają się z boku lub z góry. Jeśli kot czy pies może sprawiać kłopoty i uciekać z klatki tuż po otwarciu, lepiej zdecydować się na kontener otwierany od góry. Niektóre transportery mają w środku zamontowane pojemniki na wodę i karmę. Kontenery są praktyczne i przydają się także podczas wycieczek rowerowych czy innych wypadów.

Torby

Zaletą toreb i kojców tekstylnych jest ich lekkość i przepuszczalność powietrza. Dzięki dobrej wentylacji, zwierzę będzie czuło się bardziej komfortowo.

Maty ochronne

Zwierzęta, zwłaszcza większe psy, można również przewozić na tylnym siedzeniu samochodu. Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu siedzenia. Zwierzę podczas transportu może podrapać czy zabrudzić tapicerkę. Poza tym, maty antypoślizgowe pomagają mu utrzymać równowagę.

Szelki

Jeżeli chcesz przewozić psa na siedzeniu samochodu, powinieneś również kupić specjalne szelki zabezpieczające. Ułatwią one utrzymanie zwierzaka na miejscu, zapewniając bezpieczeństwo.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru transportera?

Przede wszystkim na wielkość. Transporter powinien być na tyle duży, aby zwierzę było w stanie swobodnie położyć się, wstać, wyprostować i obrócić.

Bezpieczeństwo

Jeżeli przewozisz zwierzę na tylnym siedzeniu, możesz wykorzystać wspomniane szelki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie mogą one być przypięte do szyi zwierzęcia. Należy przypiąć je do pasów bezpieczeństwa. Szelki przydadzą się również podczas transportu w klatce. Natomiast transportery i torby powinny być przypięte pasami do siedzenia, aby nie poruszały się podczas jazdy. Ważne jest to, aby zwierzę było stabilne i nie miało możliwości przemieszczania się po całym samochodzie.

Pamiętaj, że odpowiednie zabezpieczenie zwierzęcia jest ważne zarówno dla niego, jak i dla ciebie. Rozrabiający w samochodzie kot czy pies rozprasza kierowcę i stanowi zagrożenie.