To musisz zrobić przed przeprowadzką w 2022 roku – kompletna lista
Każda przeprowadzka, nawet małego mieszkania, to spore wyzwanie. Sam transport rzeczy jest tak naprawdę najmniej kłopotliwy. Dużo bardziej skomplikowane jest zaplanowanie całego procesu. Dlatego przedstawiamy nasz przeprowadzkowy planer, dzięki któremu poradzisz sobie ze wszystkim idealnie!
Dwa miesiące przed przeprowadzką
- Zrób w domu generalne porządki i zdecyduj, co zabierasz do nowego mieszkania, a co planujesz sprzedać, oddać lub wyrzucić.
- Rzeczy, które chcesz sprzedać, a bez których możesz obejść się już teraz, wystaw w serwisach czy aplikacjach sprzedażowych lub w grupach na Facebooku. Im bliżej terminu wyprowadzki, tym mniej będziesz mieć czasu na wysyłki przedmiotów, więc lepiej zabrać się za to wcześniej.
- Sprawdź, które z przedmiotów wymagają szczególnej ostrożności podczas transportu (lustra, antyki, akwaria, instrumenty muzyczne). Oceń, które meble można będzie rozkręcić, a które należy przewieźć w całości. Dzięki temu wybierzesz odpowiedniego przewoźnika do transportu.
- Zrób wykaz instytucji i firm, które będziesz musiał poinformować o zmianie adresu. Należą do nich: ZUS, Urząd Skarbowy, bank, dostawca internetu i/lub telewizji, operator telefonii komórkowej, sprzedawca energii i/lub gazu, sklepy internetowe, w których regularnie robisz zakupy.
- Pamiętaj o tym, że wyprowadzka czteroosobowej rodziny to nawet 80 kartonów rzeczy do przeniesienia. Dlatego już teraz pomyśl, skąd je pozyskać. Kartony można kupić, ale też dostać za darmo w zaprzyjaźnionych sklepach. Nie zapomnij o zaopatrzeniu się w takie materiały jak taśma klejąca, folia bąbelkowa, folia stretch. Jeśli przypomnisz sobie o tym w ostatniej chwili, możesz mieć problem z zapakowaniem wszystkiego tak, aby transport był bezpieczny.
- Jeśli potrzebujesz dni wolnych na przeprowadzkę – nie zapomnij powiadomić pracodawcy.
- Znajdź przewoźnika, który przetransportuje rzeczy do nowego mieszkania. Pamiętaj, że są miesiące, w których ludzie przeprowadzają się częściej i firmy mają napięte grafiki.
Miesiąc przed przeprowadzką
- Zacznij rozwiązywać umowy z usługodawcami, powiadom o zmianie adresu urzędy.
- Dopełnij formalności związanych z zapisaniem dzieci do nowych szkół/przedszkoli, jeśli jest taka konieczność.
- Zastanów się, jakie sprzęty będą potrzebne w nowym mieszkaniu – niektóre warto zamówić już wcześniej.
- Zrób porządek w dokumentach przed spakowaniem ich.
- Zacznij zużywać zapasy kuchenne – produkty sypkie mogą być niewygodne w transportowaniu, a jeśli zużyjesz zapasy, unikniesz marnowania jedzenia.
- Jeśli jesteś właścicielem psa i masz możliwość wizyt w nowym mieszkaniu, przyprowadzaj tam czworonoga, by zaczął przyzwyczajać się do nowego lokum i do otoczenia.
Dwa tygodnie przed przeprowadzką
- Oddaj książki do biblioteki.
- Zastanów się, czy nie trzeba będzie zapewnić opieki nad dziećmi i/lub zwierzętami domowymi na dzień przeprowadzki.
- Zacznij pakować rzeczy, których nie używasz w danej porze roku. Następnie pakuj książki, obrazy oraz bibeloty.
- Zamów usługi potrzebne w nowym mieszkaniu.
- Zrób listę spakowanych rzeczy i uzupełniaj ją na bieżąco. Nie zapomnij o tym, by podpisywać kartony i worki.
Tydzień przed przeprowadzką
- Zabezpiecz i przygotuj meble do przeprowadzki.
- Umyj lodówkę i rozmroź ją, jeśli trzeba.
- Jeśli w nowym mieszkaniu jest winda, zmierz ją. Być może niektóre sprzęty do niej nie wejdą i trzeba będzie o tym uprzedzić osoby, które będą przenosić rzeczy.
- Posprzątaj mieszkanie lub wynajmij ekipę, która zajmie się tym po wyniesieniu rzeczy.
- Zakończ pakowanie.
Dzień przed przeprowadzką
- Przygotuj dokumenty takie jak dowód osobisty czy prawo jazdy w osobnej torbie. Umieść w niej również pieniądze i klucze.
- Doładuj telefon.
- Podziel zadania pomiędzy członków rodziny.
Pozostało już tylko się przeprowadzić i urządzać w nowym miejscu. Pamiętaj, że całą operację możesz zlecić w serwisie Clicktrans, zwłaszcza jeśli przeprowadzasz się do innego miasta lub kraju. Wystarczy, że wystawisz bezpłatne ogłoszenie, w którym podasz niezbędne informacje takie jak trasa i termin (możesz też zostawić możliwość elastycznego ustalenia daty). W ogłoszeniu podajesz również informacje o liczbie kartonów oraz tego, jakie meble i inne przedmioty przewozisz. Następnie czekasz na oferty od przewoźników, wybierasz najkorzystniejszą z nich – i gotowe!
Poniżej przykłady wykonanych zleceń w serwisie Clicktrans:
- przeprowadzka z Wrocławia do Sopotu – 700 zł
https://clicktrans.pl/przesylka/kartony-11-20-biurko-male-x-1-lampa-podlogowa-x-1-krzeslo-obrotowe-x-2-stolik-kawowy-x-1-zmywa,8006293 - przeprowadzka z Hiszpanii do Polski – 1900 zł
https://clicktrans.pl/przesylka/kartony-21-30-monitor-x-2,8000547 - przeprowadzka z Wielkiej Brytanii do Hiszpanii – 5000 zł
https://clicktrans.pl/przesylka/kartony-21-30-sofa-6m-2-lozka-kosiarka-motocykl-30-kartonow-30kg-x-1,7991340