FIRMY KURIERSKIE

Kurier DHL

W przewodniku kuriera znajdziesz:


DHL jest pochodzącym z Niemiec międzynarodowym przedsiębiorstwem logistycznym docierającym obecnie do 220 krajów na świecie i zatrudniającym prawie 400 tysięcy pracowników.

Informacje o DHL

Najważniejszymi obszarami działalności firmy DHL jest międzynarodowy transport przesyłek kurierskich. Firma DHL International jest właścicielem jednej z największych linii lotniczych na świecie, trzech centrów przeładunkowych, Globalnego Centrum Jakości (QCC) oraz dwóch centrów danych.

DHL rozwija wiele rozwiązań logistycznych zarówno dla małych i średnich firm, jak i dużych przedsiębiorstw liczących więcej niż 250 pracowników. Optymalizuje i usprawnia łańcuchy dostaw.

Najważniejsze usługi świadczone przez DHL to: DHL Express (usługi kurierskie), Parcel (transport większych przesyłek), Global Forwarding, Freight (spedycja morska, powietrzna i lądowa) w Europie i na Bliskim Wschodzie, Supply Chain (rozwiązania logistyczne, łańcuchy dostaw, usługi magazynowe), Mail (doręczanie listów, usługa dostępna w Niemczech).

Każdego roku firma dostarcza na całym świecie prawie 2 mld przesyłek różnego rodzaju. Jest popularnym dostawcą dla klientów detalicznych i firmowych. Umożliwia śledzenie przesyłek, ich łatwe nadawanie oraz odbiór w punktach odbioru paczek bądź bezpośrednio od kuriera.

Firma DHL podejmuje również liczne działania wspierające zrównoważony rozwój oraz tak zwaną zieloną logistykę mającą na celu zmniejszenie śladu węglowego. Firma DHL w 86% korzysta z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł i rozwija flotę pojazdów elektrycznych.

Historia firmy DHL

W roku 1969 Adrian Dalsey, Larry Hillblom i Robert Lynn założyli firmę wprowadzając na rynek usługę przesyłek ekspresowych door-to-door. Na początku firma zajmowała się przesyłaniem dokumentów z San Francisco do Honolulu. Już po 10 latach firma zatrudniała 6500 pracowników i rozwijała się dynamicznie w kolejnych krajach. W roku 1983 DHL Express uruchomił pierwszy elektroniczny system do śledzenia przesyłek “track and trace”. Już dwa lata później Brukseli otwarto nowoczesne centrum przesyłowe, przez które obecnie każdej nocy przechodzi 165000 przesyłek.

W 1998 roku niemiecka poczta rozpoczęła wykup akcji DHL, by w roku 2002 całkowicie ją przejąć.

W Polsce firma DHL pojawiła się w roku 1991 i uruchomiła pierwszy oddział DHL International Poland w Warszawie. Pierwsza sortownia DHL w Polsce została uruchomiona w 2000 roku w Głuchowie. Obecnie polski DHL zatrudnia ponad 5000 pracowników.

W 2007 roku w Troisdorfie w Niemczech powstał Ośrodek Innowacyjności DHL. Ma on za zadanie opracowywać innowacyjne usługi gotowe do wprowadzenia na rynek. Rok później stworzono w Niemczech nowoczesne europejskie centrum dystrybucji przesyłek lotniczych - DHL Leipzig Hub. Sprzęt sortujący, który został tam zainstalowany, był w stanie przeładować oraz wysłać ponad 1500 ton przesyłek dziennie.

Jak wysłać paczkę kurierem DHL?

Wysłanie przesyłki kurierskiej w DHL jest proste. Wystarczy podać na stronie internetowej adres nadania oraz dostawy, a następnie określić rozmiar paczki. Na stronie internetowej podane są przykłady paczek konkretnych rozmiarów, żeby łatwiej było ocenić, jakiego rozmiaru jest wysyłana paczka. Następnie należy wybrać usługi dodatkowe, takie jak ubezpieczenie przesyłki, doręczenie w sobotę, gwarancja dostarczenia następnego dnia, telefon od kuriera, przesyłka pobraniowa i inne. Warto dodać, że ubezpieczenie do kwoty 6500 zł jest w cenie wysyłki.

Następnie należy zdecydować, czy wysyłamy przesyłkę w punkcie DHL POP czy też decydujemy się na nadanie u kuriera. Ta pierwsza opcja jest darmowa, za nadanie u kuriera należy dopłacić. Jeśli przesyłka nie jest duża, warto skorzystać z nadania w punkcie, szczególnie, że powstaje ich coraz więcej.

Podczas całego procesu nadawania przesyłki widzimy kwotę, którą trzeba uiścić. Serwis umożliwia dokonanie opłaty online.

Jak śledzić przesyłkę DHL?

Każda przesyłka DHL posiada swój numer, dzięki któremu można śledzić jej status. Numer ten jest niezbędny, by móc zweryfikować, na jakim etapie znajduje się transport przesyłki.

Towary wyłączone z transportu w DHL

Za pomocą DHL nie można wysyłać przesyłek zawierających:

 • żywe zwierzęta (ssaki, płazy, gady, ryby, ptaki, bezkręgowce, owady oraz ich larwy)
 • szczątki bądź prochy ludzkie
 • sztabki metali szlachetnych
 • gotówka (bilon, banknoty)
 • bursztyn, kamienie szlachetne
 • broń palna, amunicja, broń hukowa, paralizatory, materiały wybuchowe
 • towary nielegalne (są to wszystkie towary uznane za nielegalne w kraju nadania lub odbioru, na przykład narkotyki, pornografia)

Jest również grupa towarów, które mają swoje ograniczenia jeśli chodzi o transport. Ich wysłanie wymaga wcześniejszego potwierdzenia z DHL, a niekiedy również dodatkowych formalności i pozwoleń. Przed wysłaniem takich towarów najlepiej się upewnić, czy wysyłka będzie możliwa.

Do towarów ograniczonych w transporcie należą:

 • antyki i zabytki
 • dzieła sztuki
 • banderole
 • materiały niebezpieczne
 • papierosy (tradycyjne i elektroniczne)
 • broń pneumatyczna i repliki broni
 • karty SIM, karty kredytowe, czeki, bony, bilety
 • futra naturalne i kość słoniowa
 • wyroby jubilerskie i zegarki
 • elektronika

Przesyłki niestandardowe w DHL

Za pomocą DHL można wysłać zarówno przesyłkę standardową jak i niestandardową. Należy zapakować paczkę w karton dopasowany zarówno do wagi jak i charakteru zawartości paczki. Waga paczki standardowej nie może przekroczyć 31,5 kg. Maksymalna suma wszystkich boków nie może być większa niż 240 cm, przy czym najdłuższy bok może mieć do 120 cm, zaś pozostałe do 60 cm. Większe przesyłki uznawane są za niestandardowe. Za takie DHL uzna także takie, które mogą uszkodzić inne przesyłki (na przykład pojemniki zawierające płyny, nawet jeśli wymiary będą odpowiadać przesyłce standardowej). Niestandardowe są także wszystkie te przesyłki, które wymagają dodatkowej obsługi i nie podlegają sortowaniu automatycznemu.

Przesyłki niestandardowe obarczone są dodatkowymi opłatami. Wysyłając takie paczki, należy pamiętać także o odpowiednim oznaczeniu dołu i góry oraz, jeśli to konieczne, ostrzeżeniem o ostrożnym obchodzeniu się z paczką.

Usługi pokrewne DHL

Punkty DHL POP

Paczkę możemy nadać wygodnie korzystając z jednego z 14000 punktów DHL POP. Najczęściej zlokalizowane są one w sklepach, na stacjach benzynowych czy salonach prasowych. Jest ich na tyle dużo, że każdy może znaleźć taki punkt nieopodal miejsca zamieszkania. W takich punktach możemy nadawać zarówno paczki krajowe, jak i międzynarodowe. Jest to także doskonały sposób na odbieranie przesyłek na przykład ze sklepów internetowych. Dlatego wielu właścicieli firm z sektora e-commerce umożliwia klientom odbiór zamówień w punktach DHL POP. Co ciekawe, nie trzeba osobiście odbierać swojej paczki. Wystarczy przekazać PIN i numer listu przewozowego upoważnionej osobie. W punkcie DHL POP przesyłka czeka na odbiór przez 7 dni.

Jak nadać paczkę w DHL POP?

Wysyłanie paczek w punktach DHL POP jest proste. Wystarczy wybrać dogodny punkt DHL POP, następnie przygotować przesyłkę i dokumenty przewozowe korzyustając z narzędzi elektronicznych DHL Parcel. Jest to warunek niezbędny do nadania paczki w punkcie partnerskim. Następnie po wysłaniu paczki w punkcie DHL POP opłata zostanie dopisana do faktury za usługi DHL Parcel.

DHL w pytaniach i odpowiedziach

W jakich godzinach jeżdżą kurierzy DHL?

Kurierzy DHL jeżdżą w trzech wariantach godzinowych: do południa, pomiędzy 18 a 22 lub do końca dnia roboczego.

Ile dni w tygodniu pracuje DHL?

DHL działa w dniach roboczych - od poniedziałku do piątku, jednak za dodatkową opłatą można wykupić dostawę w sobotę do godziny 13.

Czy kurier DHL dzwoni przed przyjazdem?

Nie, kurierzy DHL nie mają obowiązku skontaktowania się telefonicznie przed dostarczeniem lub odbiorem przesyłki.

Co robi kurier DHL, jeśli nie zastanie nikogo w domu?

Jeśli kurier nie zastanie cię w domu, podejmie kolejną próbę doręczenia. Jeśli przy drugiej próbie znowu nikogo nie zastanie, zostawi awizo, na podstawie którego będzie można odebrać przesyłkę w Punkcie Obsługi Paczek DHL Pop.

Czy kurier DHL wysyła SMS?

Usługa powiadomienia przez e-mail/sms jest bezpłatna i pozwala na śledzenie statusu przesyłki. W wiadomości SMS lub w mailu znajdą się informacje o: nadaniu przesyłki, dacie, miejscu i przewidywanych godzinach doręczenia.

Co oznacza skrót DHL?

DHL to skrót pochodzący od pierwszych liter nazwisk założycieli firmy, czyli Adriana Dalseya, Larrego Hillbloma i Roberta Lynna.

Czy kurier DHL posiada list przewozowy?

Tak, kurier musi mieć wydrukowaną etykietę przewozową. W innym wypadku nie podejmie towaru z sortowni.

Czy DHL podaje numer do kuriera?

Każda przesyłka DHL ma numer zlecenia oraz numer listu przewozowego. Te informacje powinniśmy podać na infolinii, jeśli będziemy chcieli sprawdzić, co dzieje się z przesyłką.

Czy przesyłki DHL są sprawdzane?

Przesyłki w kraju nadania są prześwietlane skanerem, by wykluczyć wysyłanie niedozwolonych towarów.

W jakich godzinach działa infolinia DHL?

Kontakt z infolinią DHL możliwy jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-18:30.