FIRMY KURIERSKIE

Kurier GLS

W przewodniku kuriera znajdziesz:


GLS (General Logistics Systems B.V.) to jedna z największych firm kurierskich w Europie. Działa aktywnie w niemal wszystkich krajach kontynentu. Z racji tego, że posiada również sieć spółek zależnych, jest obecna również na Zachodnim Wybrzeżu USA i w Kanadzie.

Informacje o GLS

Firma GLS swoim działaniem obejmuje łącznie ponad 40 krajów. Posiada 120 centrów dystrybucyjnych, ponad 1600 filii, 37 tys, pojazdów, które odpowiadają za ostatni etap dostawy oraz 4500 samochodów liniowych.

GLS ma około 250 000 klientów, a rocznie obsługuje około 870 milionów przesyłek. W Polsce natomiast GLS posiada 47 filii, co pozwala na szybkie i sprawne dostarczanie różnego rodzaju przesyłek. Centralna sortownia w Polsce znajduje się w Strykowie koło Łodzi i służy jako międzynarodowy punkt przeładunkowy. W całym kraju znajduje się ok. 4500 punktów GLS Szybka Paczka.

GLS oferuje klientom szereg usług dodatkowych, m.in. COD (usługa za pobraniem), usługę doręczenia w sobotę, usługa trzeciego doręczenia, usługę telefon kuriera, przekierowanie paczki, dostarczenie do wybranego punktu Szybka Paczka GLS i usługa wymiany towaru.

Historia firmy GLS

Firma GLS została założona w 1999 roku. To wówczas przedsiębiorstwo Royal Mail Group kupiło niemiecką firmę Paket-Logistik GmbH. Poprzez liczne przejęcia i umowy zawierane z kolejnymi partnerami GLS dynamicznie rozwijała swoją działalność w kolejnych latach. W 2001 roku weszła na rynek polski kupując udziały w firmie Szybka Paczka.

W 2002 roku firma GLS wprowadziła jednolitą markę w całej Europie, a kilka oddziałów przeszło wówczas rebranding. Kolejne lata przyniosły wprowadzenie jednolitego systemu zarządzania jakością, dalszą ekspansję oraz rozwój technologiczny. W 2005 roku GLS zyskuje 100% udziałów w firmie Szybka Paczka tworząc tym samym GLS Poland.

Kolejne lata to dalsza ekspansja GLS nie tylko w Europie, ale i w Ameryce Północnej, a także start inicjatywy Think Green, która ma na celu aktywne wspieranie ochrony środowiska przede wszystkim w zakresie odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów, optymalizacji zarządzania odpadami i ograniczania emisji.

Jak wysłać paczkę kurierem GLS?

Wysyłka paczek kurierem GLS jest prosta. Jeśli wysyłasz paczki okazjonalnie, najłatwiej będzie skorzystać z jednym z punktów Szybka Paczka GLS rozlokowanych w całym kraju. Jeśli chcesz, żeby paczkę odebrał od ciebie kurier, możesz nadać paczkę korzystając z usługi ParcelVan. Wystarczy zadzwonić do najbliższej filii GLS i zorganizować odbiór paczki.

Paczkę należy opakować w solidny, odporny na wilgoć karton. Najlepszy będzie taki składający się z dwóch warstw. Można wykorzystać karton używany, jednak tylko wtedy, kiedy jest on naprawdę wytrzymały. Puste przestrzenie w kartonie należy wypełnić, by wysyłany towar nie przemieszczał się wewnątrz paczki. Można użyć do tego specjalnej pianki, folii lub starych gazet. Na paczce należy umieścić etykietę adresową. Można ją znaleźć w punktach Szybka Paczka lub otrzymać od kuriera.

Pamiętaj, że za właściwe przygotowanie paczki odpowiada nadawca. Jeśli nie zabezpieczysz dobrze wysyłanego towaru, może ulec zniszczeniu.

W przypadku regularnych wysyłek, zwłaszcza jeśli jesteś klientem biznesowym, warto rozważyć stałą współpracę i umowę z GLS. Możesz wówczas liczyć na usługi dedykowane klientom firmowym (ekspresowa dostawa, doręczenia w sobotę i wiele innych.

Jak śledzić przesyłkę GLS?

GLS umożliwia śledzenie przesyłki online w dowolnym momencie. Aby sprawdzić, gdzie jest paczka, wystarczy podać jej numer lub numer Track-ID. Trzeba pamiętac, że GLS korzysta z centrów dystrybucyjnych rozmieszczonych w różnych rejonach kraju, więc może się na pozór wydawać, że trasa nie prowadzi bezpośrednio do ciebie.

Towary wyłączone z transportu w GLS

Nie wszystkie towary można przewieźć za pomocą GLS. Wyłączone z transportu są na przykład paczki o wartości powyżej 1000 zł. Nie można również przewozić rzeczy wymagających szczególnej ostrożności, na przykład bardzo kruchych. Wyłączone z transportu GLS są surowce i produkty łatwo psujące się, wymagające kontrolowanej temperatury przechowywania. Za pomocą GLS nie można również przewozić żywych zwierząt i roślin.

Do listy towarów wyłączonych z transportu GLS należy także zaliczuć biżuterię, antyki, dzieła sztuki, gotówkę oraz papiery wartościowe. Nie przewieziemy także kart prepaid do telefonów komórkowych, materiałów łatwopalnych, wybuchowych i innych wymienionych w Konwencji ADR, broni oraz amunicji. Co ciekawe, na liście towarów wyłączonych z transportyu GLS znajdują się instrumenty muzyczne smyczkowe i szarpane.

Jeśli nie masz pewności, czy twoja przesyłka nie zawiera towarów z listy wyłączonych z transportu, najlepiej skontaktować się z infolinią GLS jeszcze przed nadaniem przesyłki. Przy okazji trzeba też pamiętać o towarach, które nie są wyłączone z transportu, ale wymagają przewożenia w oryginalnych opakowaniach. Dotyczy to na przykład komputerów i laptopów.

Przesyłki niestandardowe w GLS

Nie każda przesyłka ma standardowy kształt i wymiary. Każda przesyłka, która ma nietypowy kształt, zaliczana jest do przesyłek niestandardowych. Zalicza się do takich również wtedy, kiedy jej długość przekracza 200 cm lub waga wynosi ponad 31,5 kg. Przesyłka jest niestandardowa również wówczas, kiedy suma obwodu przesyłki i jej najdłuższego boku przekracza łącznie 3 m.

Nie tylko wymiary przesyłki decydują o tym, że jest ona uznawana za niestandardową. Może być ona taka również wtedy, kiedy jej zawartość wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności podczas przenoszenia i samego transportu.

Przesyłki niestandardowe w GLS to również takie, które nie posiadają kartonowych opakowań. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy twoja przesyłka jest niestandardowa i podlegająca z tego tytułu dodatkowym opłatom, skontaktuj się z infolinią GLS.

GLS Szybka Paczka

Szybka Paczka GLS to punkty nadawania i odbioru paczek. Jest ich w Polsce około 4500. Zazwyczaj znajdują się one wewnątrz różnego rodzaju sklepów oraz punktów usługowych (tzw. system shop-in-shop). Punkty Szybkiej Paczki czynne są minimum w godzinach 10:00 - 18:00, a wiele z nich czynnych jest także w późniejszych godzinach i są otwierane wcześniej.

Punkty Szybkiej Paczki przyjmują paczki do nadania w dni robocze. Odbiór przesyłki możliwy jest natomiast przez sześć kolejnych dni roboczych od dostarczenia przesyłki do punktu.

Aby odebrać paczkę z punktu Szybkiej Paczki GLS wystarczy kod PIN, który otrzymuje odbiorca przesyłki. Kiedy paczka dociera do punktu, odbiorca otrzymuje SMS, w którym znajduję się informacja, w którym punkcie Szybkiej Paczki znajduje się przesyłka. Informacje te znajdują się również w awizie oraz w funkcjonalności Track&Trace,

Nadawanie paczek w punktach Szybkiej Paczki jest proste. Przed nadaniem wyszukaj odpowiadający Ci punkt korzystając z wyszukiwarki na stronie GLS. Następnie skorzystaj z kalkulatora cen, by sprawdzić, jaki będzie koszt wysłania twojej paczki.W kalkulatorze należy podać wymiary paczki oraz adres nadawcy i odbiorcy.

Spakowaną paczkę zanieś do punktu z naklejoną etykietą. Jeśli jej nie posiadasz, możesz wypełnić ją i nakleić na miejscu w punkcie. Jeśli często korzystasz z punktów Szybkiej Paczki warto przy nadaniu przesyłki zabrać ze sobą na zapas etykiety, by wypełnić je już w domu i umieścić na paczce.

GLS w pytaniach i odpowiedziach

Do której godziny kurier GLS dostarcza paczki?

Paczka wysłana na terenie Polski dociera do adresata zazwyczaj następnego dnia roboczego do godziny 17:00. Paczki dostarczane z Polski do krajów Unii Europejskiej docierają w ciągu 2-4 dni.

Czy GLS dostarcza paczki w sobotę?

Kurierzy GLS dostarczają przesyłki od poniedziałku do piątku. Przesyłka może zostać dostarczona w sobotę, jeśli nadawca zamówi taką usługę.

Co się stanie jeśli kurier GLS nie zastanie mnie w domu?

Jeśli kurier GLS nie zastanie cię pod wskazanym adresem, skontaktuje się z tobą telefonicznie i zaproponuje pozostawienie paczki u sąsiada lub na terenie adresu doręczenia bez składania podpisu. Inną opcją jest pozostawienie przesyłki w punkcie Szybka Paczka. W przypadku braku możliwości kontaktu przesyłka wróci do centrali GLS, skąd będzie można ją przekierować zgodnie z preferencjami.

Co robić, jeśli GLS dostarczy uszkodzoną paczkę?

Jeśli paczka ma widoczne uszkodzenia zewnętrzne, można odmówić jej przyjęcia. Wówczas kurier GLS zwróci paczkę do filii i poinformuje nadawcę. Jeśli to zawartość jest uszkodzona, skontaktuj się z nadawcą. Kurier nie może sprawdzać zawartości paczek.

Jaki jest limit wagi dla paczki GLS?

Paczki wysyłane do Polski przez GLS mają limit wagowy 31,5 kg. Natomiast paczki wysyłane z Polski za granicę mogą ważyć maksymalnie 30 kg.

Jakie wymiary może mieć paczka GLS?

Paczka może mieć maksymalne wymiary: długość 200 cm, szerokość 80 cm, wysokość 60 cm. Suma obwodu i najdłuższego boku nie może przekroczyć 300 cm. Sumę tę oblicza się w następujący sposób: 2x wysokość + 2x szerokość + 1x najdłuższy bok.

Ile paczek GLS można naraz wysłać?

Można wysłać dowolną liczbę paczek, których wielkość i zawartość jest zgodna z regulaminem GLS.

Czy kurier GLS może zostawić paczkę u sąsiada bez mojej zgody?

Nie, kurier może pozostawić paczkę u sąsiada tylko wtedy, kiedy wyrazisz na to zgodę (np. w rozmowie telefonicznej z kurierem). Twój sąsiad będzie musiał pokwitować odbiór przesyłki.

Co jeśli kurier GLS nie dostarczył mi paczki?

Sprawdź status swojej przesyłki. Sprawdź także, czy kurier zostawił awizo przy próbie doręczenia. Z niego dowiesz się, gdzie została pozostawiona paczka (np. w punkcie Szybka Paczka). Jeśli nadal nie będzie wiadomo, gdzie znajduje się przesyłka, skontaktuj się z infolinią.

Czy kurier GLS wniesie paczkę do domu?

Kurier nie ma obowiązku wniesienia paczki do domu. Oczywiście może to zrobić, jednak wyłącznie z własnej woli.