FIRMY KURIERSKIE

Kurier INPOST

W przewodniku kuriera znajdziesz:


Inpost to polska firma świadcząca usługi kurierskie i logistyczne dla osób prywatnych i klientów biznesowych. Jako pierwsza na polskim rynku stworzyła sieć Paczkomatów, czyli sieci urządzeń do samodzielnego odbioru i nadawania przesyłek.

Informacje o Inpost

Dzięki temu zyskała ogromne zainteresowanie klientów. Poza dostarczaniem przesyłek do Paczkomatów firma Inpost świadczy również usługi dla sektora e-commerce w formie abonamentów, a także tradycyjne usługi kurierskie z dostawą pod dowolny adres. Inpost posiada w swojej ofercie także usługi outsourcingowe, opcję szybkich nadań oraz możliwość dostarczania przesyłek w weekendy.

Świadczy również usługi pozwalające na szybką wymianę pism między urzędami a petentami, wykorzystując do tego Paczkomaty. Ważnym elementem działania firmy Inpost jest aplikacja mobilna pozwalająca między innymi na śledzenie przesyłek, nadawanie paczek czy ich odbiór w Paczkomacie. Jest to ważne narzędzie ułatwiające korzystanie z najważniejszych usług Inpostu.

Inpost od początku swojej działalności chętnie angażuje się w rozmaite działania charytatywne oraz ekologiczne. Flota samochodowa Inpostu wciąż poszerzana jest o kolejne samochody elektryczne w celu zmniejszania ilości emisji CO2. Intensywnie promuje korzystanie z Paczkomatów jako ekologicznej alternatywy dla tradycyjnych przesyłek kurierskich.

Inpost sukcesywnie rozwija się na rynkach europejskich, szczególnie jeśli chodzi o Paczkomaty. W planach ma dalszą ekspansję i rozwój również poza kontynentem europejskim.

Historia firmy Inpost

Założona przez Rafała Brzoskę firma Inpost weszła na rynek usług pocztowych w 2006 roku podczas trwających wtedy strajków listonoszy Poczty Polskiej. Miała ona wówczas pozycję monopolisty i jako jedyna miała prawo dostarczania najlżejszych przesyłek - głównie listów do 50 gramów. Powstanie firmy Inpost było elementem rozwoju spółki Rafała Brzoski Integer.pl. Spółka ta działała w branży kolportażu druków adresowych i bezadresowych. Posiadała zatem infrastrukturę i odpowiednie zaplecze technologiczne.

Aby przejąć obsługę przesyłek do 50 gramów i przełamać monopol Poczty Polskiej Inpost zaczął obciążać przesyłki blaszkami ważącymi 50 gramów. Okazało się to dobrym ruchem biznesowym i firma Inpost zaczęła się intensywnie rozwijać i zdobywać nowych klientów. Pod koniec 2007 roku Inpost uruchomił możliwość śledzenia przesyłek i listów przez internet. 30 października Integer.pl zadebiutował na giełdzie. Poczta Polska próbowała walczyć z Inpostem w sądzie argumentując, że firma bezpodstawnie wzbogaciła się wysyłając listy obciążone blaszkami, jednak proces przegrała.

Kamieniem milowym w rozwoju Inpostu było uruchomienie w 2009 roku Paczkomatów. W ciągu roku stanęło 300 tych urządzeń w całej Polsce.

W roku 2012 mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem Inpostu, zwłaszcza rozwojem sieci Paczkomatów. W tym roku powstała spółka easyPack,mająca na celu ekspansję Paczkomatów na rynkach zagranicznych.

W 2013 Inpost przejął od Poczty Polskiej obsługę korespondencji z sądów i prokuratur. Jednak ruch ten nie okazał się sukcesem. Zdarzały się przypadki niedostarczenia ważnych listów urzędowych, a listonosze Poczty Polskiej cieszyli się według przeprowadzonych badań większym zaufaniem społecznym. Przez perturbacje związane z nieudanymi próbami zdobycia rynku przesyłek urzędowych firma musiała przejść restrukturyzację. Problemy nie ominęły również spółki easyPack, a ekspansja międzynarodowa nie przebiegała tak, jak zakładały plany.

Aktualnie Inpost skoncentrował się na usługach kurierskich oraz rozwoju sieci Paczkomatów. Obecnie w Polsce znajduje się ponad 20 tysięcy tych urządzeń.

Jak wysłać paczkę kurierem Inpost?

Wysyłka kurierem Inpost jest bardzo prosta. Zabezpiecz odpowiednio paczkę przed uszkodzeniem. Następnie zaloguj się na swoje konto w Managerze Paczek i w panelu “Wyślij przesyłki” wpisz dane odbiorcy oraz gabaryty swojej przesyłki. Wówczas Manager Paczek poda ci koszt nadania przesyłki oraz wygeneruje etykietę. Wysyłkę opłacisz ze środków zgromadzonych w Managerze Paczek. Na końcu kliknij przycisk “Opłać, wydrukuj i wyślij”. Wówczas z konta w managerze Paczek zostanie pobrana kwota wysyłki, a etykieta zostanie wygenerowana w formacie PDF. Wydrukuj ją i naklej na paczkę. Następnie zamów kuriera, który odbierze przesyłke.

Przed wysyłką należy upewnić się, czy przesyłka ma wymiary pozwalające na wysyłkę kurierem. W przypadku wysyłek kurierem mamy do czynienia z przesyłkami standardowymi, niestandardowymi oraz gabarytowymi. Przesyłka standardowa ma kształt prostopadłościanu bądź sześcianu, wymiar najdłuższego boku nie może być większy niż 120 cm, a suma wymiarów nie może przekroczyć 220 cm. Paczka przekraczająca te wymiary lub posiadająca nietypowy kształt (np. okrągły, owalny, cylindryczny lub z wystającymi elementami) jest paczką niestandardową. Paczka gabarytowa to przesyłka posiadająca małą wagę, ale duże wymiary. Jej waga gabarytowa jest wyższa niż rzeczywista, a oblicza się ją według wzoru: długość (cm) * szerokość (cm) * wysokość (cm) / 6000

Jeśli chcemy wysłać paczkę, której długość najdłuższego boku przekracza 200 cm, to jest to już paczka dłużycowa. Jej maksymalna długość nie może jednak przekroczyć 350 cm.

Jak śledzić przesyłkę Inpost?

Inpost umożliwia śledzenie przesyłek zarówno na stronie internetowej, jak i w aplikacji Inpost Mobile. Wystarczy wpisać numer przesyłki i sprawdzić, na jakim etapie znajduje się wysyłka i kiedy zostanie dostarczona.

Towary wyłączone z transportu w Inpost

Nie wszystkie towary można wysyłać przez Inpost. Dotyczy to zarówno usług kurierskich jak i Paczkomatów. W większości lista towarów wyłączonych z transportu oparta jest na obowiązujących przepisach prawnych, ale znajdują się na niej także towary, które wyłączył z transportu sam operator.

Towary wyłączone z transportu Inpost to przede wszystkim: pieniądze, dokumenty płatnicze, papiery wartościowe, wyroby jubilerskie, dzieła sztuki, numizmatyka, antyki, broń, materiały wybuchowe i łatwopalne, amunicja, narkotyki, dopalacze, substancje psychoaktywne, towary biologicznie aktywne, towary szybko psujące się i wymagające szczególnych warunków transportu, zwierzęta, rośliny, szczątki ludzkie i zwierzęce.

Należy pamiętać o tym, że za zawartość przesyłki i jej zgodność z przepisami prawa odpowiada nadawca. Przesyłanie towarów z listy wyłączonych z transportu może skończyć się dotkliwymi konsekwencjami.

Przesyłki niestandardowe w Inpost

Przesyłki niestandardowe w Inpost to wszystkie te, które mają nietypowy kształt lub te, których jeden z wymiarów przekracza 120 cm lub których suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) przekracza 220 cm. Od tych zasad są jednak wyjątki. Należą do nich: karma dla zwierząt (bez względu na to czy jest owinięta folią stretch czy nie) jest traktowana jako paczka standardowa, jeśli jej waga nie przekracza 20 kg., foliopaki Inpost, tuby do wymiaru 120 cm i o średnicy do 10 cm, opony do rozmiaru 15’’ zapakowane po dwie sztuki (jedna na drugiej bez felg).

Paczkomaty Inpost

Paczkomaty są coraz popularniejszym rozwiązaniem ułatwiającym nadawanie i odbiór przesyłek. Usytuowane w atrakcyjnych lokalizacjach urządzenia pozwalają na całodobowe odbieranie i wysyłanie paczek. W czasach dynamicznego rozwoju sektora e-commerce Paczkomaty stały się wyjątkowo chętnie wybieraną opcją dostawy. Ma ona sporo zalet. Decydując się na odbiór przesyłki w Paczkomacie nie trzeba przejmować się godzinami pracy kuriera czy funkcjonowania placówki pocztowej. Po umieszczeniu w Paczkomacie przesyłka czeka na odbiór 48 godzin i to adresat decyduje, kiedy najwygodniej będzie dla niego odebrać paczkę. Powiadomienie o odbiorze paczki przychodzi do adresata na adres mailowy oraz wyświetla się w aplikacji Inpost Mobile.

Wadą Paczkomatów jest ich ograniczona pojemność. Paczki o dużych lub niestandardowych wymiarach nie zmieszczą się w skrytkach w Paczkomacie, więc w takim przypadku pozostaje zamówienie usługi kurierskiej Inpost.

Nadawanie paczek w Paczkomacie Inpost jest proste i intuicyjne. Można zrobić to w aplikacji mobilnej lub przez usługę Inpost Szybkie Nadania. W aplikacji wystarczy kliknąć ikonę ze strzałką “Nadaj”. Następnie wybiera się typ nadania oraz rozmiar przesyłki. Uzupełnia się dane odbiorcy i nadawcy i wybiera Paczkomat, do którego przesyłka ma trafić. Następnie należy opłacić wysyłkę (do wyboru kilka wygodnych metod płatności). Po uiszczeniu opłaty wygenerowany zostanie 9-cyfrowy kod nadania i kod QR. Następnie wystarczy udać się do dowolnego Paczkomatu i wpisać lub zeskanować kod. Skrytka otwiera się automatycznie i wystarczy włożyć do niej paczkę. Nie ma konieczności drukowania etykiety.

Drugim sposobem nadania przesyłki w Paczkomacie jest usługa Inpost Szybkie Nadania. Należy na stronie internetowej wybrać opcję odbioru przesyłki oraz uzupełnić dane swoje i adresata. Po uiszczeniu opłaty za pomocą szybkich płatności internetowych należy wydrukować wygenerowaną etykietę i nakleić na przesyłce. W Paczkomacie należy wybrać opcję “Mam już paczkę ze specjalną etykietą” i zeskanować kod kreskowy oraz włożyć paczkę do skrytki.

Trzeci sposób nadania paczki w Paczkomacie polega na skorzystaniu z Managera Paczek. Tam wszystko odbywa się podobnie jak przez Szybkie Nadania, tyle że opłatę uiszcza się ze zgromadzonych w Managerze Paczek środków. Należy wydrukować wygenerowaną etykietę i zeskanować jej kod w Paczkomacie.

Inpost w pytaniach i odpowiedziach

Czy Inpost pracuje w soboty?

W ofercie Inpostu znajduje się usługa “Paczka w weekend”, w ramach której przesyłki dostarczane są do Paczkomatów w soboty i w niedziele. To wygodne szczególnie dla osób regularnie robiących zakupy w internecie.

Co oznacza w Inpost przesyłka wysłana z oddziału?

Oznacza to, że przesyłka opuściła oddział i została przekazana w dalszą drogę. Nie oznacza to jednak, że jest gotowa do odbioru.

Co oznacza w Inpost przesyłka wydana do doręczenia?

Oznacza to, że przesyłka znajduje się już u kuriera i w ciągu najbliższych godzin będzie gotowa do odbioru.

Ile kosztuje wysyłka paczki w Inpost?

Koszt wysyłki kurierem lub przez Paczkomat wynosi od 14,69 zł.

Czy można nadać paczkę za pobraniem?

Tak, taka usługa jest możliwa w Inpost zarówno w przypadku wysyłki kurierem jak i przez Paczkomat.

Co oznacza zwrot do nadawcy?

Oznacza to, że kurier próbował dostarczyć przesyłkę pod wskazany adres, ale bez powodzenia. Wówczas przesyłka zostaje zwrócona do nadawcy.

Kiedy nadać paczkę w Inpost żeby dotarła następnego dnia?

Najlepiej sprawdzić na stronie internetowej godziny odbiorów w Twojej okolicy wpisując kod pocztowy.

Jak przekierować paczkę Inpost na inny adres?

Aby zmienić adres dostawy, należy w aplikacji Inpost Mobile kliknąć w przycisk “Przekieruj” przy wybranej przesyłce i wybrać nową opcję dostawy.

Czy da się przedłużyć termin odbioru przesyłki?

Możesz za dodatkową opłatą przedłużyć termin odbioru przesyłki w Paczkomacie o kolejne 24 godziny.

Co się stanie jeśli nie odbiorę paczki?

Paczka zostaje przewieziona do oddziału Inpost a następnie zwrócona do nadawcy.