Raport

Maszyny rolnicze 2021

Transport maszyn rolniczych przez Polaków

W raporcie znajdziesz:

W 2021 roku najchętniej sprowadzaliśmy maszyny rolnicze z Niemiec i Francji. Wzrosły ceny transportu zarówno w obrębie kraju, jak i z zagranicy do Polski. Niewielki spadek cen został odnotowany jedynie w przypadku cen transportu z Polski za granicę. Najczęściej Polacy sprowadzali ciągniki, kombajny oraz przyczepy rolnicze.

Kierunki transportu maszyn rolniczych

W porównaniu z 2020 rokiem w 2021 roku nieco wzrosła popularność transportu maszyn rolniczych w obrębie naszego kraju. Na trasach międzynarodowych, tak jak w 2020 roku, sprowadzanie maszyn do kraju było popularniejsze niż wywożenie ich z Polski.

Kierunkie transportu maszyn rolniczych w 2021 roku

Transport zagraniczny – skąd sprowadzaliśmy maszyny rolnicze w 2021 roku?

W roku 2021 Polacy sprowadzali maszyny rolnicze przede wszystkim z Niemiec. Ich udział, choć nieco spadł w porównaniu z 2020 rokiem i tak wyniósł ponad 45%

W porównaniu z 2020 rokiem znacznie wzrósł udział Francji – o 13,5 p.p. Zaszła również zmiana w udziale Wielkiej Brytanii – spadł on o 1,7 p.p. W porównaniu z krajami z pierwszych dwóch miejsc, kolejne mają sporo mniejszy udział w zleceniach na transport maszyn rolniczych. Różnica między Francją a będącą za nią Danią wyniosła aż 24 p.p.

Top 5 państw, z których Polacy sprowadzali maszyny rolnicze w 2021 roku

Krajowy transport maszyn rolniczych

W 2021 roku Polacy najczęściej zlecali transport z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Sprzęt rolniczy przewożony był najczęściej do województw: mazowieckiego, lubelskiego oraz małopolskiego.

Top 3 województwa, z których transportowano maszyny rolnicze 2021
Top 3 województwa, do których transportowano maszyny rolnicze 2021

Ile kosztuje transport maszyn rolniczych

W 2021 roku średnia cena transportu maszyn rolniczych na terenie Polski wyniosła 1069 zł, o prawie 24% więcej niż w 2020. Natomiast transport z zagranicy do Polski średnio kosztował 1537 zł i był o 13% większy niż w roku 2020. Z kolei za transport maszyn rolniczych z Polski za granicę średnio płaciliśmy 1483 zł, o 2% mniej niż rok wcześniej.

Rodzaje transportowanych maszyn

W roku 2021 najczęściej poszukiwano transportu dla ciągników. Transportowano także kombajny, pługi oraz inne rodzaje maszyn.

Rodzaje transportowanych maszyn

Informacje o raporcie

Raport został oparty na danych na danych z 26 118 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących transportu maszyn rolniczych w latach 2011 - 2021. Raport opublikowano w kwietniu 2022 roku.

Autorzy raportu

Katarzyna Kant-Wysocka

Malwina Karczewska

Konrad Donasewicz

Agnieszka Korzeniewska

Karolina Klein

Kontakt

Katarzyna Kant-Wysocka

katarzyna.kant@clicktrans.pl
clicktrans

Clicktrans.pl to serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Wystartował w 2010 roku i od tego czasu jest największym tego typu serwisem w Polsce. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Clicktrans Polska
clicktrans.pl

Clicktrans Wielka Brytania
clicktrans.com

Clicktrans Hiszpania
clicktrans.es

Clicktrans Niemcy
clicktrans.de
Clicktrans Włochy
clicktrans.it