Raport

Zwierzęta 2021

Transport zwierząt domowych przez Polaków

W oparciu o ponad 30 tys. zleceń na transport zwierząt domowych zrealizowanych w serwisie Clicktrans w latach 2011-2021 prezentujemy Raport Zwierzęta 2021, omawiający zachowania Polaków związane z transportem zwierząt domowych.

Wśród zleceń międzynarodowych, zarówno na trasach do Polski, jak i z Polski wciąż króluje Wielka Brytania. Kraj ten jednak w obu przypadkach zaliczył znaczny spadek udziału w porównaniu z 2020 rokiem (odpowiednio 6,1 i 10,9 p.p.).

Transport zwierząt zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych podrożał od 2020 roku. Polacy najtaniej transportowali zwierzęta między Polską i Niemcami, a najdrożej – między Polską i Irlandią.

Jakie gatunki zwierząt Polacy transportują najczęściej? Zdecydowanie przeważają psy i koty – razem stanowią ponad 80% zleceń na transport zwierząt domowych. Wśród psów najczęściej transportujemy buldogi francuskie, a wśród kotów – Maine Coony.

Wielka Brytania wciąż liderem

Międzynarodowy transport zwierząt cieszy się dużo większym zainteresowaniem niż krajowy.

Międzynarodowy transport zwierząt domowych

Wśród najpopularniejszych krajów, do których Polacy transportują zwierzęta na pierwszym miejscu ciągle jest Wielka Brytania (27,9%). Kraj ten zaliczył jednak znaczny spadek udziału w transporcie zwierząt w porównaniu z rokiem 2020 – niemal 11 p.p.! Udział transportu zwierząt do Wielkiej Brytanii po raz pierwszy spadł poniżej 30%.

Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (17,6% udziału, o 2 p.p. więcej stosunku do poprzedniego roku) i Holandia (10,1% udziału, o 3,8 p.p. więcej niż w 2020).

TOP 5 państw, do których Polacy przewozili zwierzęta domowe w 2021 roku

Wielka Brytania utrzymała pozycję lidera również wśród krajów, z których najchętniej sprowadzamy zwierzęta. Jednak także w tym kierunku obserwowaliśmy spadek udziału tego kraju w transporcie zwierząt – w 2021 roku było to 16,5%, a więc o 6,1 p.p. mniej niż w 2020. To największy spadek udziału spośród popularnych krajów, z których Polacy sprowadzają zwierzęta domowe.

Na drugim miejscu pod względem udziału znalazły się Niemcy (10,8%), a na trzecim – Ukraina (9,4%). Spośród popularnych kierunków największym wzrostem udziału od 2020 roku może pochwalić się Holandia (7,6% udziału w 2021 roku, 3,8 p.p. więcej niż w 2020).

TOP 5 państw, z których Polacy sprowadzali zwierzęta domowe w 2021 roku

Ile kosztuje transport zwierząt domowych

Zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych średnia cena transportu zwierząt domowych wzrosła w 2021 roku. Na trasach krajowych Polacy za transport zwierząt płacili średnio 411,1 zł (14,1% więcej niż w 2020 roku), na trasach międzynarodowych – 1127,5 zł (10,5% więcej niż w 2020 roku).

Krajowy transport zwierząt domowych
Międzynarodowy transport zwierząt domowych

Trzeba pamiętać jednak, że cena transportu zwierząt jest uzależniona od wielu czynników – nie tylko od stałych czynników obecnych przy każdym transporcie, jak m.in. długość trasy czy terminy. W przypadku transportu zwierząt dużą rolę odgrywa konieczność zatrudnienia wykwalifikowanego przewoźnika, a także gatunek pupila oraz ewentualne specjalne warunki, które trzeba będzie mu zapewnić.

Międzynarodowy transport zwierząt - ceny

W transporcie międzynarodowym do i z Polski w 2021 najtaniej transportowaliśmy zwierzęta między Polską i Niemcami (769,3 zł), a najdrożej – między Polską i Irlandią (1579,5 zł). Na większości najpopularniejszych kierunków międzynarodowych średnia cena transportu zwierząt domowych wzrosła od 2020 roku, najwięcej – na trasie z Wielką Brytanią (297,6 zł więcej). Z kolei taniej Polacy transportowali zwierzęta między Polską i Irlandią (średnio prawie 21 zł taniej), Hiszpanią (59 zł taniej) oraz Szwecją (średnio prawie 88 zł taniej).

Ceny międzynarodowego transportu zwierząt domowych

Jakie zwierzęta transportujemy

Na trasach międzynarodowych z i do Polski zdecydowanie najczęściej transportowaliśmy psy i koty – razem stanowią one ponad 80% transportowanych zwierząt.

Wśród pozostałych transportowanych zwierząt znalazły się m.in. króliki, papugi, gołębie czy… węże. Udział żadnego z nich w transporcie do i z Polski nie przekroczył jednak 2%.

Gatunki transportowanych zwierząt 2021

Ile kosztuje transport psów i kotów

W 2021 roku psy najdrożej transportowaliśmy na trasach między Polską i Irlandią, a najtaniej – na trasach między Polską i Niemcami.

Z kolei koty Polacy transportowali najdrożej na trasach z Wielką Brytanią, a najtaniej – z Belgią.

W obu zestawieniach znaczącą rolę odegrała z pewnością długość trasy. Widać także, że gatunek transportowanego pupila wpływa zwykle na cenę przewozu – na większości tras transport kotów będzie tańszy niż transport psów.

Ceny międzynarodowego transportu psów
Ceny międzynarodowego transportu kotów

Najpopularniejsze rasy transportowanych psów i kotów

W 2021 roku Polacy najczęściej transportowali buldogi francuskie. Od lat razem z owczarkami niemieckimi zajmują one czołowe miejsca w tym zestawieniu. W tym roku owczarki niemieckie znalazły się na drugim miejscu. Za nimi były: shih tzu, chichuachuy i golden retrievery.

Z kolei wśród kotów od 2017 roku niepodzielnie króluje rasa Maine Coon.

Informacje o raporcie

Raport został oparty na danych z ponad 30 tys. zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących transportu zwierząt domowych w latach 2011-2021.

Autorzy raportu

Malwina Karczewska

Katarzyna Kant-Wysocka

Konrad Donasewicz

Agnieszka Korzeniewska

Karolina Klein

Kontakt

Malwina Karczewska

malwina.karczewska@clicktrans.pl
clicktrans

Clicktrans.pl to serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Wystartował w 2010 roku i od tego czasu jest największym tego typu serwisem w Polsce. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Clicktrans Polska
clicktrans.pl

Clicktrans Wielka Brytania
clicktrans.com

Clicktrans Hiszpania
clicktrans.es

Clicktrans Niemcy
clicktrans.de
Clicktrans Włochy
clicktrans.it