Poradnik
Jak zorganizować transport psa lub kota za granicę?
Zwierzęta domowe, towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk zwierząt) mogą być przywożone do Polski, pomiędzy państwami członkowskimi Unii oraz wywożone poza UE. Należy jednak zgodnie z dokumentem: Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE obowiązującym od dnia 1 stycznia 2012r, spełniać następujące warunki formalne.
Formalności, dokumenty
1. Przewóz zwierząt za granicę wymaga, aby posiadały one mikroczip (w niektórych krajach wystarcza jeszcze tatuaż). Mikroczip musi odpowiadać standardowi ISO 11784, tak aby można było ustalić nazwisko i adres właściciela zwierzęcia czytnikiem zgodnym z normą ISO 11785. Od roku 2012 formą identyfikacji są transpondery czyli pasywne urządzenie identyfikujące o częstotliwości radiowej.
2. Dodatkowo zwierzęta muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Szczepienie jest ważne po 21 dniach od jego dokonania w przypadku wykonania pierwszego szczepienia u psa powyżej 3 miesiąca życia. W przypadku kolejnych szczepień regularnie prowadzonych co roku, szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia.
3. Zwierzę musi posiadać dodatkowo paszport wystawiony przez uprawionego lekarza weterynarii z poświadczonym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach są dostępne pod adresem www.vetpol.org.pl. Koszt wyrobienia takiego paszportu to ok. 51 zł.
Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Malta
Dodatkowo na 48 – 120 godzin przed wyjazdem zwierzę musi zostać odrobaczone i zabezpieczone przeciw kleszczom. U psów obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom i winna zostać przeprowadzona przed datą ich planowanego wprowadzenia do tych państw.
Uwaga:
Do większości krajów UE nie ma możliwości wwozu zwierząt poniżej 3 miesiąca życia.
Z informacji przewoźników wynika, że mogą pojawić się dodatkowe komplikacje przy przekraczaniu granicy z UK przez Eurotunel, kiedy to trzeba się udać specjalnie na odczytanie chipu i jeśli pojawiają się jakieś problemy to przewoźnik musi zostawić zwierzaka do momentu jak będzie wracał do Polski. W związku z tym lepiej się upewnić wcześniej czy np. minęła odpowiednia ilość dni od odrobaczenia i czy posiadamy odpowiednie dokumenty.
Sposób transportu
Zwierzak musi być transportowany w wentylowanym aucie, z dostępem do picia i jedzenia.
Jeśli mamy małego psa, najlepiej umieścić go w klatce, transporterze. Ważne jest, aby umieścić go w bezpiecznym miejscu i upewnić się, że przy ostrym hamowaniu lub w razie wypadku nie będzie się przemieszczać. W transporterze można umieścić też poidełko z wodą. Najlepiej dodatkowo przypiąć klatkę za pomocą pasów bezpieczeństwa. Jeśli nie chcemy, aby pies był transportowany w klatce można w samochodzie osobowym przypiąć go specjalnymi pasami bezpieczeństwa, które chronią psa podczas jazdy.
Szczenię można transportować bądź w kartonie, bądź w transporterze, bądź na fotelu przykrytym matami pochłaniającymi. Transporter powinien spokojnie zmieścić się na podłodze obok siedzenia kierowcy.
Psy duże i średnie powinny mieć swoje miejsce w samochodzie. Możliwy jest transport np. na kanapie obok kierowcy w busie. Większe psy w samochodzie osobowym mogą być transportowane albo w bagażniku samochodu typu kombi, lub na tylnym siedzeniu, które wcześniej warto obłożyć kocem bądź innym materiałem ochronnym. Najbezpieczniejszą aczkolwiek nie najprzyjemniejszą opcją dla psa jest transport w kontenerze.
Przewoźnicy mogą wymagać, by psy duże i agresywne były wyposażone oprócz klatki również w kaganiec.
Kot może być przewożony w transporterze ze żwirkiem, z jedzeniem w środku.
Firmy specjalizujące się w transporcie zwierząt domowych często oferują to, że w transporcie bierze udział kierowca oraz opiekun dbający o bezpieczeństwo i komfort podróży.
O tym trzeba pamiętać:
Woda dla psa nawet podczas najkrótszej podróży. Postoje powinny odbywać się co 2-3 godziny.
Ceny:
Koszt transportu psa jest zależny m.in. od jego wielkości, rodzaju samochodu, którym ma być przewożony oraz tego czy zlecamy specjalny transport czy szukamy przewoźnika, który przetransportuje naszego pupila przy okazji.
Przewóz psa za granicę to koszt rzędu 600 zł wzwyż.
Przykładowe ogłoszenia dotyczące przewozu zwierząt za granicę:
Transport psa z Warszawy do Barcelony
Transport kota z Harlow (UK) do Torunia (Polska)
Transport kota z Akwizgranu do Bremy (Niemcy)