Raport

Motocykle 2020

Skąd i jakie motocykle sprowadzają Polacy

MARZEC 2021

W raporcie znajdziesz:

Transport motocykli z zagranicy w pandemii

Mniej motocykli z zagranicy w covidowej rzeczywistości

W 2020 sprowadzono 8% mniej motocykli z zagranicy niż w poprzednim roku. Wpływ na to miała z pewnością epidemia koronawirusa i wynikające z niej liczne obostrzenia.

Kwiecień był miesiącem, w którym w 2020 roku transportowano najmniej motocykli do Polski, co związane jest ze startem obostrzeń w Polsce. Ostatecznie w kwietniu 2020 sprowadzono 41,4% mniej motocykli niż w kwietniu 2019 roku. To pokazuje, jak start obostrzeń covidowych wpłynął na branżę transportującą motocykle.

Wahania cen spowodowane przez epidemię

Na początku epidemii (od 15 marca do 31 maja 2020) cena transportu motocykla z zagranicy do Polski wzrosła o 1,7% w porównaniu do tego samego okresu 2019 roku (z 708 zł do 720 zł). Ostatecznie w skali całego roku sprowadzenie motocykla z zagranicy do Polski kosztowało średnio 686 zł. Oznacza to spadek cen o 2,5% w porównaniu do 2019 (704) zł.

Częściej sprowadzamy motocykle do Polski

W ostatnich latach około 75% międzynarodowych zleceń na transport motocykli dotyczyła sprowadzenia motocykla do Polski. Zaledwie około 25% dotyczy wysłania go za granicę. Ta tendencja utrzymała się w 2020 roku.

Sezonowość w transporcie motocykli

Okres wiosenno-letni jest tradycyjnie najbardziej popularnym czasem na sprowadzenie motocykla. Od 2017 roku niezmiennie najpopularniejszym miesiącem jest lipiec. W 2020 13,2% zleceń było opublikowanych w tym miesiącu. . To pokazuje, jak start obostrzeń covidowych wpłynął na branżę transportującą motocykle.

Transport motocykli do Polski vs. z Polski

Skąd Polacy sprowadzają motocykle

Główne kraje, z których Polacy transportują motocykle nie uległy zmianie w 2020 roku. Zdecydowany faworyt – Niemcy – umocnił swoją pozycję o 5 p. p. w porównaniu do 2019. W 2020 ponad 42% motocykli sprowadzanych do Polski pochodziło od naszego zachodniego sąsiada.

Wielka Brytania uplasowała się ponownie za Niemcami. Jednak utraciła część udziału w transporcie motocykli. W 2020 średnio co 5. motocykl sprowadzono do Polski z Wysp Brytyjskich. To spadek o około 5 p. p. w porównaniu do 2019.

Kolejne kraje w czołówce nie zmieniły znacząco swojego udziału w transporcie motocykli.

Top 5 państw, z których Polacy sprowadzają motocykle

Ile kosztuje transport motocykla

Średnie ceny transportu motocykla

Transport motocykla na terenie Polski kosztował w 2020 średnio 332 zł, co oznacza wzrost ceny zaledwie o niecałe 5 zł w porównaniu do 2019 roku.

Transport motocykla z Polski za granicę kosztował średnio 767 zł. Cena spadła aż o 15% w porównaniu z 2019 rokiem.

Sprowadzenie motocykla z zagranicy do Polski kosztowało średnio 686 zł. Cena spadła o 2,5% w porównaniu do 2019 (704) zł.

Koszt sprowadzenia motocykla na poszczególnych trasach

Na najpopularniejszych trasach najdroższe było sprowadzenie motocykla z Włoch (1004 zł). Najtańszy był transport jednośladu z Niemiec (553 zł).

Wzrost cen zanotowaliśmy na trasach:

  • Włochy 🠒 Polska (+90 zł)
  • Wielka Brytania 🠒 Polska (+25 zł)
  • Szwecja 🠒 Polska (+55 zł)
  • Holandia 🠒 Polska (+3 zł)

Spadek cen nastąpił na trasach:

  • Francja 🠒 Polska (-52 zł)
  • Niemcy 🠒 Polska (-5 zł)
Średnie ceny transportu motocykla do Polski

Marki transportowanych motocykli

Honda, Yamaha i Suzuki są najczęściej wybieranymi markami przez Polaków sprawdzających motocykle. Od 2011 roku te 3 marki stanowią ponad połowę zleceń na transport motocykli do Polski. Najpopularniejszą marką jest Honda. Co 5. motocykl transportowany do kraju ma znaczek Hondy. Honda utrzymała wysoką pozycję, za to Yamaha straciła nieco udziału w zleceniach transportowych (o 2 p. p. mniej niż w 2019), dzięki temu nie zagroziła w tym roku liderowi zestawienia.

Top 6 najpopularniejszych marek 2020

Główne marki sprowadzane z europejskich państw

Hondę najczęściej wybierają osoby sprowadzające jednoślady z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Austrii. Yamaha jest najczęściej transportowana z Włoch, Hiszpanii, Danii. Yamaha i Suzuki zajęły razem pozycję lidera w Holandii. Za to KTM jest numerem jeden w Szwecji.

Jakie motocykle sprowadzamy z europejskich państw

Typy sprowadzanych motocykli

Jakie motocykle sprowadzają Polacy

W 2020 41% motocykli sprowadzonych przez Polaków to ścigacze. To stały trend, udział ścigaczy w transporcie motocykli utrzymuje się na podobnym poziomie od 2014 roku.

Kolejnym popularnym typami motocykli są crossowe, enduro i supermoto. W 2020 ich udział w transporcie do Polski wyniósł niecałe 34%.

Choppery zajęły 3. miejsce z 18-procentowym udziałem. Motocykle turystyczne stanowią zaledwie około 8% udziału w rynku transportu motocykli do Polski.

Skąd i jakie typy motocykli sprowadzamy

Niezależnie od typu motocykli, w 2020 sprowadzaliśmy je przede wszystkim z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Jedynie w przypadku chopperów na drugim miejscu zamiast Wielkiej Brytanii, znalazła się Francja.

Ścigacz
Cross, Enduro, Supermoto
Chopper
Turystyczny

Informacje o raporcie

Raport został oparty na danych z 60 461 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących transportu motocykli w latach 2011-2020.

Autorzy raportu

Izabela Pawlik

Malwina Karczewska

Konrad Donasewicz

Agnieszka Korzeniewska

Karolina Klein

Kontakt

Malwina Karczewska

malwina.karczewska@clicktrans.pl
clicktrans

Clicktrans.pl to serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Wystartował w 2010 roku i od tego czasu jest największym tego typu serwisem w Polsce. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Clicktrans Polska
clicktrans.pl

Clicktrans Wielka Brytania
clicktrans.com

Clicktrans Hiszpania
clicktrans.es

Clicktrans Niemcy
clicktrans.de