Raport

Motocykle 2021

Skąd i jakie motocykle sprowadzają Polacy

W raporcie znajdziesz:

W 2021 roku, w porównaniu z poprzednim rokiem dużo mniej chętnie Polacy sprowadzali motocykle do Polski z Wielkiej Brytanii. Również cena transportu motocykla z Wysp do Polski wzrosła najbardziej. Jednymi z powodów tej sytuacji są Brexit i zmieniające się zasady transportu towarów.

Ceny transportu motocykli w 2021 roku wzrosły zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym.

Częściej sprowadzamy motocykle do Polski niż wywozimy za granicę

Przez ostatnie lata większość międzynarodowych zleceń (ok. 75%) w kategorii Motocykle stanowiły zlecenia dotyczące sprowadzenia motocykli do Polski. Nie inaczej było w 2021 – zlecenia transportu motocykla do kraju stanowiły 75,4% zleceń na transport między Polską a innym krajem.

Transport motocykli do Polski vs z Polski

Kiedy sprowadzamy motocykle?

Najchętniej sprowadzamy motocykle w okresie wiosenno-letnim, czyli w trakcie motocyklowego sezonu. Nastąpiła tu jednak niewielka zmiana. W poprzednich latach występowała dość wyraźna przewaga jednego miesiąca - od 2017 roku był to lipiec. W roku 2021 niewielką przewagę miał natomiast wrzesień (blisko 10% zleceń), co może wskazywać na przedłużający się sezon motocyklowy w Polsce.

Skąd sprowadzamy motocykle?

Od lat w czołówce krajów, z których Polacy sprowadzają motocykle, są Niemcy (49%) i Wielka Brytania (9,6%). Jednak w tym roku nastąpił spory spadek udziału Wielkiej Brytanii w zleceniach transportu motocykli do Polski – o ponad 13 p.p. Przyczyną są najprawdopodobniej wciąż dynamicznie zmieniające się procedury na granicy związane z Brexitem.

Co ciekawe, Wielką Brytanię dogoniła Francja – jej udział w zleceniach transportu motocykli do Polski wzrósł w stosunku do ubiegłego roku o prawie 3 p.p. Warto dodać, że udział Niemiec i Wielkiej Brytanii w zleceniach transportu motocykli od lat stanowił 60-70% i dopiero w 2021 roku odnotowaliśmy tak duży spadek udziału Wielkiej Brytanii.

Transport motocykli do Polski

Dokąd sprowadzamy motocykle?

Dokąd sprowadzamy motocykle?

W 2021 roku motocykle najczęściej sprowadzane były do województwa mazowieckiego (12%), małopolskiego (11%) i śląskiego (10%). W porównaniu z rokiem 2020 wzrósł udział województwa mazowieckiego (o 3 p.p.). Tylko te trzy województwa przekroczyły próg 10% udziału w zleceniach na transport motocykla do Polski.

Ile kosztuje transport motocykla?

W 2021 roku średnia cena transportu motocykla na terenie Polski wynosiła 345 zł, o blisko 4% więcej niż rok wcześniej. Natomiast średnia cena sprowadzenia motocykla do Polski z zagranicy wyniosła w roku 2021 710 zł, o 3,5% więcej niż w 2020 roku. Średnia cena przewozu motocykla z Polski za granicę wyniosła w 2021 roku 868 zł – o ponad 13% więcej niż rok wcześniej.

Średnie ceny transportu motocykla (w zł)

Koszt transportu motocykla do Polski z poszczególnych krajów

Na wszystkich najpopularniejszych trasach nastąpił wzrost cen w stosunku do roku 2020. Największy wzrost odnotowaliśmy na trasie Wielka Brytania – Polska (o 342 zł). Najtańsze było sprowadzanie motocykla z Niemiec – średnia cena wynosiła 599 zł.

Koszt transportu motocykla do Polski (w zł)

Wzrosty cen transportu motocykli:

  • Wielka Brytania – Polska (+342 zł)
  • Francja – Polska (+54 zł)
  • Holandia – Polska (+43 zł)
  • Niemcy – Polska (+46 zł)

Marki transportowanych motocykli

Yamaha, Honda oraz Suzuki to marki najczęściej sprowadzane do Polski w roku 2021. To stała tendencja – od roku 2011 marki te stanowią połowę bądź blisko połowę zleceń na transport motocykli do naszego kraju. Na pierwszym miejscu uplasowała się Yamaha, detronizując Hondę, która zajmowała pierwszą lokatę w 2020 roku.

Najpopularniejsze marki motocykli sprowadzane do Polski

Główne marki sprowadzane z europejskich państw

Z Niemiec i Francji najczęściej sprowadzaliśmy motocykle marki Yamaha. Z kolei Hondę – z Wielkiej Brytanii, Włoch i Holandii. W Szwecji pozycję lidera zajął KTM.

Jakie motocykle sprowadzamy z europejskich państw

Typy sprowadzanych motocykli

W większości z zagranicy sprowadzaliśmy motocykle crossowe. Za nimi znalazły się ścigacze, następnie choppery i motocykle turystyczne.

Jakie motocykle sprowadzają Polacy?

Informacje o raporcie

Raport został oparty na danych z 69 613 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących transportu motocykli w latach 2011-2021. Raport opublikowano w marcu 2022 roku.

Autorzy raportu

Katarzyna Kant-Wysocka

Malwina Karczewska

Konrad Donasewicz

Agnieszka Korzeniewska

Karolina Klein

Kontakt

Katarzyna Kant-Wysocka

katarzyna.kant@clicktrans.pl
clicktrans

Clicktrans.pl to serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Wystartował w 2010 roku i od tego czasu jest największym tego typu serwisem w Polsce. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Clicktrans Polska
clicktrans.pl

Clicktrans Wielka Brytania
clicktrans.com

Clicktrans Hiszpania
clicktrans.es

Clicktrans Niemcy
clicktrans.de
Clicktrans Włochy
clicktrans.it