Raport

Motocykle 2022

Skąd i jakie motocykle sprowadzają Polacy

W raporcie znajdziesz:

Niemcy wciąż najpopularniejszym kierunkiem, z którego Polacy sprowadzają motocykle. Ceny transportu motocykla rosną na wszystkich kierunkach.

Na podstawie ponad 80 tys. zleceń przewozu motocykli w serwisie transportowym Clicktrans z lat 2011-2022, przedstawiamy Raport Motocykle 2022. To już piąta edycja raportu, w którym analizujemy trendy w transporcie motocykli przez Polaków.

W roku 2022 Polacy wciąż chętniej sprowadzali motocykle do Polski, niż transportowali je z kraju za granicę. Motocykle najchętniej sprowadzali z Niemiec. Kraj ten od lat zajmuje pozycję lidera, jednak po raz pierwszy ten kierunek stanowił ponad połowę zleceń na sprowadzenie motocykla do kraju!

Jednocześnie Wielka Brytania kolejny rok kontynuuje trend spadkowy - już tylko 7,5% motocykli Polacy sprowadzili z Wysp.

Cena transportu motocykla wzrosła na wszystkich najpopularniejszych trasach. Nie bez znaczenia był tu w zeszłym roku wpływ rosnącej inflacji i niestabilnej sytuacji geopolitycznej. Najwięcej kosztowało sprowadzenie motocykla z Wielkiej Brytanii, a najmniej - ze Szwecji.

Transport motocykli do Polski vs. z Polski

Polacy chętniej sprowadzają motocykle do Polski niż wywożą je za granicę

Od 2019 roku wśród zleceń na transport motocykla do lub z Polski, aż ¾ z nich odbywa się w kierunku do kraju. W 2022 roku ten trend się utrzymał.

Transport motocykli do Polski vs. z Polski

Kiedy Polacy sprowadzali motocykle

Co ciekawe, po przerwie w 2021 roku, w 2022 roku obserwujemy powrót sezonowości w zainteresowaniu transportem motocykli. Aż 33,3% wszystkich zleceń na transport jednośladu do kraju odbyło się od maja do lipca, co pokrywa się z trwającym w tym czasie sezonem motocyklowym.

Transport motocykli do Polski 2022

Skąd Polacy sprowadzali motocykle?

Niemcy także w 2022 roku okazały się najpopularniejszym krajem, z którego Polacy sprowadzają motocykle. Zajmują pozycję lidera niezmiennie od 2018 roku, jednak w 2022 roku ich udział w zleceniach na sprowadzenie motocykla do Polski po raz pierwszy przekroczył 50% (dokładnie: 52,5%). Druga w tym zestawieniu jest Francja z udziałem 9,8% (0,2 p.p. mniej niż w 2021 roku), a trzecia - Holandia, z której Polacy sprowadzili do kraju 9,1% motocykli w 2022 (1,7 p.p. więcej niż w 2021).

Top 5 państw, z których Polacy sprowadzają motocykle

Wielka Brytania kontynuuje trend spadkowy - po skokowym spadku udziału w poprzednim roku (22,9% zleceń w 2020 roku, a już tylko 9,6% zleceń w 2021), w 2022 roku zainteresowanie sprowadzeniem motocykla z Wielkiej Brytanii jeszcze zmalało i wyniosło jedynie 7,5%. Wpływ na to wciąż z pewnością mają skutki Brexitu, m.in. związany z nim strach przed formalnościami, które należy spełnić podczas przewożenia motocykla przez granicę.

Transport motocykla do Polski

Ile kosztuje transport motocykla?

W 2022 roku średnia cena transportu motocykla była wyższa niż w latach poprzednich. Rosnąca inflacja, sytuacja na rynku transportowym (ceny paliw), jak również niestabilna sytuacja geopolityczna nie pozostają bez wpływu na ceny transportu, zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych.

Transport motocykla na trasach krajowych kosztował 445 zł (29% więcej niż w 2021 roku). Z kolei na trasach międzynarodowych transport motocykla do Polski kosztował 898 zł, a z Polski - 1237 zł (odpowiednio: 26% i aż 43% więcej niż w 2021 roku).

Średnie ceny transportu motocykla [zł]

Cena transportu motocykla do Polski z poszczególnych krajów

W 2022 roku obserwowaliśmy wzrost cen transportu na wszystkich najpopularniejszych trasach. Największy wzrost ceny odnotowaliśmy na trasie Francja - Polska (494 zł więcej niż w 2021 roku). Z kolei najstabilniejsze ceny widoczne były na trasie Szwecja-Polska (średnio 12 zł więcej niż w 2021 roku).

Wzrost cen transportu motocykla:

  • Francja - Polska: +494 zł
  • Wielka Brytania - Polska: +447 zł
  • Holandia - Polska: +202 zł
  • Niemcy - Polska: +147 zł
  • Szwecja - Polska: +12 zł
Koszt transportu motocykla do Polski [zł]

Dokąd Polacy transportują motocykle z kraju?

W 2022 roku Polacy najwięcej motocykli przetransportowali z Polski do Niemiec (19,9% zleceń na transport motocykla z Polsi za granicę). Udział tego kierunku w zleceniach na transport motocykla maleje jednak od 2021 roku. Drugim krajem pod kątem popularności w transporcie motocykli z Polski za granicę byla Holandia (14,5% zleceń), a trzecim - Hiszpania (14%).

Ten ostatni kierunek może pochwalić się największym procentowym wzrostem udziału w zleceniach na transport motocykli w porównaniu z 2021 rokiem (aż 64% większy udział niż w roku 2021).

Top 5 państw, do których Polacy transportują motocykle

Dokąd Polacy sprowadzali motocykle?

Podobnie jak w zeszłym roku, Polacy najchętniej sprowadzali motocykle do woj. mazowieckiego (13,9%) oraz wielkopolskiego (13,6%). Województwo małopolskie, które do roku 2020 było liderem zestawienia, w 2022 znalazło się dopiero na 3. miejscu z wynikiem 10,18%. Razem top 3 województwa, do których Polacy sprowadzają motocykle stanowią prawie 40% wszystkich zleceń na transport motocykla do Polski (37,7%).

Dokąd sprowadzamy motocykle 2022

Marki transportowanych motocykli

Już drugi rok z rzędu to Yamaha wiedzie prym wśród najczęściej sprowadzanych do Polski marek motocykli. Zastąpiła na tej pozycji Hondę, która była liderem w latach 2012-2020. Udział motocykli marki Yamaha w zleceniach transportu motocykla do Polski w 2022 roku wyniósł 20,1%.

Najpopularniejsze marki motocykli sprowadzane do Polski

Główne marki sprowadzane z europejskich państw

Motocykle marki Yamaha Polacy najczęściej sprowadzali z Niemiec i Francji, a Hondy - z Holandii i Wielkiej Brytanii. Z kolei jednoślady marki Suzuki najczęściej były transportowane do Polski z Danii. BMW Polacy najchętniej sprowadzali z Hiszpanii.

Jakie motocykle sprowadzamy z europejskich państw?

Typy sprowadzanych motocykli

Podobnie jak w 2021 roku, wśród zleceń na sprowadzenie motocykla do kraju zdecydowanie przeważają motocykle crossowe (ponad 80%). Udział motocykli sportowych i chopperów był na podobnym poziomie (odpowiednio 7,4% i 7,3%). Najmniej popularne są motocykle turystyczne - w 2022 roku ich udział wyniósł zaledwie 5,1%.

Jakie motocykle sprowadzają Polacy

Informacje o raporcie

Raport został oparty na danych z 82 409 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących transportu motocykli w latach 2011 - 2022. Raport opublikowano w marcu 2023 roku.

Autorzy raportu

Malwina Karczewska

Katarzyna Kant-Wysocka

Adrian Konstantynowicz

Konrad Donasewicz

Agnieszka Korzeniewska

Karolina Klein

Kontakt

Malwina Karczewska

malwina.karczewska@clicktrans.pl
clicktrans

Clicktrans.pl to polski serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Portal działa od 2010 roku i rozwija się w całej Europie. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób i firm szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Clicktrans Polska

clicktrans.pl

Clicktrans Wielka Brytania

clicktrans.com

Clicktrans Hiszpania

clicktrans.es

Clicktrans Niemcy

clicktrans.de

Clicktrans Włochy

clicktrans.it