Poradnik

Transport Fotela

Jak zorganizować?

W poradniku znajdziesz:


Kupiłeś fotel przez Internet i chcesz przewieźć go do domu? Planujesz przeprowadzkę? W poniższym artykule znajdziesz najpotrzebniejsze informacje na temat sposobów i ceny transportu foteli.

Jakie są rodzaje i wymiary foteli?

Przede wszystkim dokładnie sprawdź wszystkie wymiary. Szczególnie w przypadku foteli tapicerowanych często siedzisko jest dużo mniejsze niż fotel w całości (ze względu na rozbudowane oparcia i obicie). Twój „skromny fotel” może więc okazać się zbyt duży, aby przewieźć go w bagażniku samochodu osobowego.

Spójrz na standardowe rodzaje i wymiary foteli (szerokość x wysokość x głębkość), które są dostępne w Europie:

Fotele tapicerowane Fotele drewniane Fotele biurowe
Wymiary 59-105 × 75-105 × 60-105 cm 70-87 × 76-100 × 72-94 cm 56-74 × 91-130 × 50-73 cm
Waga 6-40 kg 4,6-22 kg 11-23 kg

Jak przygotować i zabezpieczyć fotel do transportu?

Wspomniane fotele tapicerowane są najtrudniejsze w transporcie, przede wszystkim ze względu na to, że nie można ich rozkręcić. Musisz dysponować więc odpowiednia ilością miejsca do transportu, aby zmieścić mebel i nie uszkodzić przy tym obicia. Dodatkowo zabezpiecz fotel za pomocą folii strech – dzięki temu ochronisz tapicerkę przed rozdarciem i zabrudzeniem.

Fotel drewniany jest nieco łatwiejszy w transporcie – część modeli można rozkręcić, a nawet te, które muszą być transportowane w całości, zwykle są odporniejsze na uszkodzenia niż fotele tapicerowane. Wyjątek stanowią fotele wykonane z miękkiego drewna (np. sosnowego). Pamiętaj, że drewniane fotele (tak jak tapicerowane) potrafią być dość ciężkie, uważaj więc przy przenoszeniu, a najlepiej poproś kogoś o pomoc.

Najmniej problemów w transporcie sprawiają fotele biurowe. Jeśli brakuje Ci miejsca, możesz częściowo (np. samo oparcie), a nawet w całości go rozkręcić. Pamiętaj, aby zabezpieczyć fotel za pomocą folii bąbelkowej lub strech, aby zabezpieczyć tapicerowane lub materiałowe części przed uszkodzeniem. Jeśli zdecydujesz się odkręcić część fotela na czas transportu, pamiętaj, aby bezpiecznie przechować wszystkie śrubki (np. w woreczku strunowym).

Co jednak, jeśli kupiłeś fotel przez Internet, a sprzedawca nie oferuje transportu (bo np. jest osobą prywatną)? Albo jeśli nie posiadasz samochodu odpowiedniego do transportu fotela? Wówczas możesz zlecić przewóz mebla fachowcom.

Kurierem, busem czy firmą przewozową?

Jeśli znajdziesz przewoźnika, który i tak będzie podróżował na interesującej Cię trasie, twój fotel może stanowić zaledwie część ładunku, a Ty sporo zaoszczędzisz na transporcie. Dla Ciebie będzie to szansa na przewóz w dobrej cenie, dla przewoźnika – na dodatkowy zarobek. Zatrudniając firmę transportową, możesz też zamówić pomoc przy załadunku i rozładunku.

Jaki jest cennik transportu fotela w kraju i za granicą?

Cena przewozu fotela zależy oczywiście od wymiarów i wagi fotela, a także długości trasy. Dodatkowo cena może wzrosnąć, jeśli fotel został wykonany z materiałów skłonnych do uszkodzeń i wymaga specjalnej ostrożności.

Usługa na trasie krótszej niż 200km na trasie powyżej 200km
Transport fotela ok. 120 zł (ok.0,9 zł/km) ok. 150 zł (ok.0,5 zł/km)

Zatem uśredniona cena transportu fotela na trasie krótszej niż 200km to 120zł (0,9zł/km), tymczasem na trasie powyżej 200km to koszt 150zł (0,5zł/km). Na pierwszy rzut oka nasuwa się wniosek, że ceny transportu względem długości trasy nie różnią się ekstremalnie.

Ceny transportu fotela na trasach międzynarodowych i krajowych

Przyjrzyjmy się jak kształtują się średnie ceny jeśli chodzi o transport w obrębie Polski oraz transport z Polski za granicę.

Usługa Transport międzynarodowy Transport krajowy
Transport fotela ok. 450 zł (ok. 0,5 zł/km) ok. 140 zł (ok. 0,5 zł/km)

Podsumowując za transport krajowy fotela zapłacimy średnio 140 zł (0,5 zł/km), a za transport fotela z Polski za granicę 450 zł (0,5 zł/km).