Poradnik

Transport Komody

Jak zorganizować?

W poradniku znajdziesz:


Co warto wiedzieć przed przewiezieniem komody? Jak przygotować sam mebel i miejsce docelowe, w którym ma się znaleźć? W tym artykule zawarliśmy wiele przydatnych rad oraz przykładowe wyceny transportu komody.

Jak zabezpieczyć komodę przed transportem?

Warto jest dobrze zabezpieczyć komodę, przed transportem tak, aby do Twojego mieszkania dojechała bez zbędnych uszkodzeń. Jeśli planujesz przewieźć ją sam zadbaj o odpowiednie materiały takie jak folia stretch czy folia bąbelkowa.

Do kupienia są też narożniki ze styropianu, bądź też inne materiały, które służą do zabezpieczenia podatnych na zniszczenia i zarysowania rogów mebli.

Zastanów się, czy nie lepiej byłoby rozkręcić komodę i zabezpieczyć każdą część z osobna. Jeśli uważasz, że rozmontowanie niektórych części zmniejszy stabilność mebla w transporcie, pozostaw komodę w jednym kawałku!

Komoda transportowana w całości

Ważne jest, aby pamiętać o oklejeniu drzwi tak, żeby pozostały nieruchome podczas transportu. Owiń całą komodę folią stretch, możesz też wykorzystać folię bąbelkową (zwłaszcza w miejscach komody, w których jest najbardziej narażona na zarysowania lub już nieco zniszczone).

Komoda transportowana w częściach

Owiń każdą z części wybranym rodzajem folii. Mniejsze części, ornamety spakuj do osobnego kartonu tak, aby nie przemieszczały się w transporcie i nie porysowały większych części mebla. Jeśli jest to komoda antyczna, zwróć uwagę czy jej rozmontowanie nie spowoduje większych uszkodzeń niż transport w całości. Zabezpiecz dodatkowo wszelkiego rodzaju elementy ozdobne, mniejsze, wystające części jeśli nie jesteś w stanie ich rozmontować.

Kurierem, busem czy firmą przewozową?

Chcę przewieźć komodę we własnym samochodzie. Czy to dobre rozwiązanie? Przewożenie komody, w zależności od jej wielkości jak również od tego jak dużo miejsca masz w samochodzie może być problematyczne do zorganizowania samemu. Ważne są też względy bezpieczeństwa.

Jeśli jesteś w stanie rozmontować komodę na tyle, aby zmieściła się w bagażniku możesz próbować przewieźć ją na wlasną rękę. Jeśli jednak planujesz przewieźć kilka większych osobnych części komody również w części dla pasażerów, dwa razy się zastanów. Przy nagłym hamowaniu, części mebli mogę okazać się niebezpieczne dla pasażerów.

Chcę znaleźć firmę transportową, która dowiezie komodę na miejsce. Jak to zorganizować i za ile? Ta opcja będzie zdecydowanie bardziej bezpieczna. Firmy transportujące meble, mają specjalnie od tego przeznaczone samochody transportowe, które wielkością przystosowane są do przewożenia większych ładunków. Dodatkowo możesz liczyć na poprawne umocowanie mebla wewnątrz samochodu, tak aby dobrze zniósł nawet kilka tysięcy kilometrów jazdy.

Jaki jest cennik transportu komody w kraju i za granicą?

Cena transportu komody zależy od jej wielkości, wagi, długości trasy oraz tego czy będzie transportowana z innymi meblami czy też osobno. Jeśli znajdzie się przewoźnik, który już jedzie na Twojej trasie, cena może okazać się dużo niższa, niż gdyby jechał specjalnie z punktu A do punktu B tylko z jednym ładunkiem.

Ceny transportu komody według kryterium długości trasy

Poniżej prezentujemy jak kształtują się średnie ceny transportu komody na trasie krótszej niż 200km, oraz na trasie powyżej 200km.

Usługa na trasie krótszej niż 200km na trasie powyżej 200km
Transport komody ok. 150 zł (ok.1,0 zł/km) ok. 196 zł (ok.0,5 zł/km)

Zatem uśredniona cena transportu komody na trasie krótszej niż 200km to 150zł (1,0zł/km), tymczasem na trasie powyżej 200km to koszt 196zł (0,5zł/km). Na pierwszy rzut oka nasuwa się wniosek, że ceny transportu względem długości trasy nie różnią się ekstremalnie.

Ceny transportu komody na trasach międzynarodowych i krajowych

Przyjrzyjmy się jak kształtują się średnie ceny jeśli chodzi o transport w obrębie Polski oraz transport z Polski za granicę.

Usługa Transport międzynarodowy Transport krajowy
Transport komody ok. 500 zł (ok. 0,55 zł/km) ok. 190 zł (ok. 0,55 zł/km)

Podsumowując za transport krajowy komody zapłacimy średnio 190 zł (0,55 zł/km), a za transport komody z Polski za granicę 500 zł (0,55 zł/km).