Poradnik

Transport Materaca

Jak zorganizować?

W poradniku znajdziesz:


Przeprowadzasz się i musisz przetransportować materac? Zastanawiasz się, jak bezpiecznie zrobić to we własnym zakresie? A może chcesz wiedzieć, ile kosztuje zlecenie transportu materaca fachowcom? Ten artykuł odpowie na Twoje pytania!

Jak przygotować materac do transportu?

Najlepszy sposób transportu materaca zależy oczywiście od jego rodzaju i wymiarów. 2 podstawowe rodzaje materaców to: piankowe i sprężynowe. Wbrew utartemu przekonaniu, żadnego rodzaju nie powinno się zginać w czasie przewożenia! Istnieją jednak nieznaczne różnice w transporcie, które zostaną wspomniane w kolejnych akapitach.

Jeśli kupujesz nowy materac, sklep za dodatkową opłatą dostarczy Ci go do domu. Co jednak, kiedy się przeprowadzasz? Albo chcesz wysłać kupiony materac za granicę? W obu przypadkach nie możesz skorzystać z pomocy sklepu – na szczęście istnieją inne sposoby na bezpieczny i sprawny transport materaca.

Grubość materaca waha się w granicach: 18-30 cm, a waga – 12-31 kg. Przygotowanie materaca do transportu zwykle nie sprawia większych trudności. Wystarczy owinąć całość folia malarską, a brzegi zabezpieczyć (np. taśmą do paczek). Mimo stosunkowo niewielkiej wagi, materace są niewygodnie w przenoszeniu (ze względu na swoje rozmiary) – upewnij się, że masz kogoś do pomocy.

Spójrz na standardowe rodzaje i wymiary materacy, które są dostępne w Europie:

Materac pojedynczy Materac podwójny Materac dużych rozmiarów
Wymiary 90 x 200 cm 160 x 200 cm 200 x 200 cm

Jak przewieźć materac we własnym zakresie?

UWAGA! Niektóre poradniki wśród metod transportowania materaca wymieniają przewóz na bagażniku dachowym. Zdecydowanie odradzamy ten sposób – jest to metoda najbardziej szkodliwa dla materaca, prawdopodobieństwo uszkodzeń jest bardzo wysokie (m.in. ze względu na pęd powietrza i warunki atmosferyczne).

Jeśli planujesz własnoręcznie transportować materac, przede wszystkim musisz upewnić się, że posiadasz wystarczająco dużo miejsca w samochodzie. Jeśli potrzebujesz przewieźć materac dwuosobowy (160,200×200 cm), nie zmieścisz go w bagażniku zdecydowanej większości aut osobowych. Jeśli posiadasz samochód typu pick-up, możesz próbować przewieźć z jego pomocą materac (upewnij się jednak, że jest właściwie zabezpieczony i podczas podróży nie stworzy zagrożenia na drodze). Materace jednoosobowe (90×200 cm) można przewozić w bagażnikach samochodów typu kombi.

Jeśli w ostatnich latach zdarzyło Ci się kupować materac, to pewnie wiesz, że coraz więcej firm dostarcza materac (nawet sprężynowy!) zwinięty w rulon. Materac w tym kształcie dużo łatwiej przenosi się i transportuje. Producenci materaców odradzają jednak późniejsze zginanie, a tym bardziej zwijanie materaca – może to niekorzystnie wpłynąć na jego żywotność. Najbezpieczniej więc przewozić materac „na płasko”.

Jeśli posiadasz materac piankowy, jest jeden sposób, aby zmniejszyć jego objętość na czas transportu. Na rynku są dostępne specjalne torby do pakowania próżniowego – dzięki takiej torbie możesz znacznie zmniejszyć wysokość Twojego materaca.

Co jednak, jeśli nie posiadasz odpowiedniego auta do transportu osobistego lub z innych powodów nie możesz podjąć się transportu? Wówczas najlepiej skorzystać z pomocy fachowców z Clicktrans.pl.

Kurierem, busem czy firmą przewozową?

Jeśli szukasz transportu w rozsądnej cenie, który dodatkowo zapewni twojemu materacowi bezpieczeństwo podczas transportu, rozważ opcję doładunku. Znajdź przewoźnika, który i tak będzie podróżował na interesującej cię trasie – jeśli twój materac będzie stanowił jedynie część jego ładunku, znacznie zaoszczędzisz na transporcie.

Dodatkowo korzystanie z opcji doładunku daje Ci możliwość kontaktu bezpośrednio z osobą, która będzie transportować Twój materac, dzięki czemu masz szanse zadać wszystkie nurtujące Cię pytania i osobiście przekazać wytyczne.

Profesjonalni przewoźnicy dysponują odpowiednimi pojazdami i wiedzą, aby zapewnić twojemu materacowi bezpieczną podróż. Jeśli będzie taka potrzeba, większość z nich służy także pomocą przy załadunki i rozładunku. To jedno z pytań, które warto zadać potencjalnym przewoźnikom przed podjęciem decyzji.

Jaki jest cennik transportu materaca w kraju i za granicą?

Cena transportu materaca zależy przede wszystkim od wielkości materaca i długości trasy. Poniżej znajdziesz wyceny na podstawie przykładowych zleceń transportu materaca wraz z cenami. Wszystkie przykłady pochodzą z prawdziwych zleceń, zrealizowanych za pośrednictwem serwisu akcji transportowych Clicktrans.pl.

Ceny transportu materaca według kryterium długości trasy

Poniżej prezentujemy jak kształtują się średnie ceny transportu łóżek na trasie krótszej niż 200km, oraz na trasie powyżej 200km.

Usługa na trasie krótszej niż 200km na trasie powyżej 200km
Transport materaca ok. 170 zł (ok.1,4 zł/km) ok. 210 zł (ok.0,6 zł/km)

Zatem uśredniona cena transportu materaca na trasie krótszej niż 200km to 170zł (1,4zł/km), tymczasem na trasie powyżej 200km to koszt 210zł (0,6zł/km). Na pierwszy rzut oka nasuwa się wniosek, że ceny transportu względem długości trasy nie różnią się ekstremalnie.

Ceny transportu mataraca na trasach międzynarodowych i krajowych

Przyjrzyjmy się jak kształtują się średnie ceny jeśli chodzi o transport w obrębie Polski oraz transport z Polski za granicę.

Usługa Transport międzynarodowy Transport krajowy
Transport materaca ok. 490 zł (ok. 0,55 zł/km) ok. 200 zł (ok. 0,80 zł/km)

Podsumowując za transport krajowy mataraca zapłacimy średnio 200 zł (0,80 zł/km), a za transport mataraca z Polski za granicę 490 zł (0,55 zł/km).