Raport

Motocykle 2023

Skąd i jakie motocykle sprowadzają Polacy

W raporcie znajdziesz:

Niemcy wciąż są najpopularniejszym krajem, z którego Polacy sprowadzają i do którego wywożą motocykle. Średnia cena transportu motocykla nieznacznie wzrosła. Najwięcej kosztowało sprowadzenie motocykla z Hiszpanii, a najmniej - z Niemiec. W 2023 roku po raz kolejny Polacy chętniej sprowadzali motocykle do Polski niż przewozili je za granicę.

Chętnie wywożono motocykle do Hiszpanii. Udział zleceń na transport jednośladu do tego kraju od 2021 roku prawie się podwoił. Marką najchętniej sprowadzaną przez Polaków w 2023 roku była Honda, która po dwóch latach powróciła na pozycję lidera detronizując Yamahę.

Na podstawie ponad 96 tys. zleceń przewozu motocykli w serwisie transportowym Clicktrans z lat 2011-2023, przedstawiamy Raport Motocykle 2023. To już szósta edycja raportu, w którym analizujemy trendy w transporcie motocykli przez Polaków.

Transport motocykli do Polski vs. z Polski

W 2023 roku, podobnie jak w ostatnich latach, ponad 70% zleceń na transport motocykla odbywało się w kierunku do Polski.

Transport motocykli do Polski vs. z Polski 2023

Kiedy Polacy sprowadzali motocykle

Najwięcej motocykli sprowadzano podczas trwania sezonu motocyklowego – aż 41,1% zleceń na transport motocykla zostało zrealizowanych w okresie od maja do sierpnia.

Transport motocykli do Polski 2023

Skąd Polacy sprowadzali motocykle?

Niemcy ponownie zajęły pozycję lidera. W 2023 po raz drugi udział Niemiec w zleceniach na transport motocykla przekroczył 50% (dokładnie: 54,9%). Na drugie miejsce wróciła Wielka Brytania z udziałem 7,5%. Francja, która w 2022 roku zajmowała drugie miejsce z udziałem blisko 10%, w 2023 roku spadła na piąte miejsce, a udział zleceń na transport motocykla z tego kraju wyniósł 5%. Na trzecim miejscu ponownie znalazła się Holandia z udziałem 7,1% (o 2 p.p. mniej niż w 2022 roku).

Top 5 państw, z których Polacy sprowadzają motocykle w 2023

Ile kosztuje transport motocykla?

W 2023 roku średnia cena transportu motocykla nieznacznie wzrosła. Na trasach krajowych przewóz jednośladu kosztował średnio 462 zł (3,9% więcej niż w 2022 roku). Z kolei na trasach międzynarodowych transport motocykla do Polski kosztował średnio 971 zł, a z Polski - 1254 zł (odpowiednio: 8,1% i 1,4% więcej niż w 2022 roku).

Średnie ceny transportu motocykla [zł] 2023

Cena transportu motocykla do Polski z poszczególnych krajów

W 2023 roku po raz pierwszy zaobserwowaliśmy tak niewielkie różnice w średnich cenach transportu rok do roku na popularnych trasach.

Na trasach z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii ceny nieznacznie spadły, a z Włoch, Belgii i Holandii - wzrosły, jednak różnice były symboliczne. Jedynie w przypadku Niemiec wzrost cen był bardziej widoczny i średnia cena wzrosła o 12,2% (o 91 zł).

Koszt transportu motocykla do Polski [zł] 2023

Do jakich województw Polacy sprowadzali motocykle?

W 2023 roku Polacy najchętniej sprowadzali motocykle do województwa mazowieckiego (13,5%) oraz wielkopolskiego (13,6%). Trzecim województwem, do którego najchętniej sprowadzano jednoślady, było województwo małopolskie z udziałem wynoszącym 11,8%.

Do jakich województw Polacy sprowadzali motocykle w 2023?

Marki sprowadzanych motocykli

Po dwóch latach bycia na pierwszym miejscu marka Yamaha została zastąpiona przez Hondę, która powróciła na pozycję lidera, którą zajmowała w latach 2012-2020. Udział motocykli marki Honda w zleceniach na transport motocykla do Polski w 2023 roku wyniósł 20,4% (o 2,6 p.p. więcej niż w 2022 roku).

Marki sprowadzanych motocykli w 2023

Główne marki sprowadzane z europejskich państw

Motocykle marki Honda Polacy najczęściej sprowadzali z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Jednoślady marki Yamaha najczęściej transportowano do Polski z Niemiec i Francji. Motocykle Suzuki sprowadzano przede wszystkim z Niemiec i Holandii, a BMW - z Włoch i Niemiec. Motocykle KTM Polacy najchętniej sprowadzali ze Szwecji.

Jakie motocykle sprowadzamy z europejskich państw?

Typy sprowadzanych motocykli

Wśród zleceń na transport motocykla do kraju przeważają zlecenia na przewóz motocykli crossowych (prawie 82%). Udział motocykli sportowych i chopperów wyniósł odpowiednio 6,4% i 7,1%. Najmniej popularne były motocykle turystyczne, a ich udział wyniósł w 2023 roku 4,7%.

Jakie typy motocykli sprowadzają Polacy w 2023

Dokąd Polacy transportują motocykle z Polski?

Większość zleceń na transport motocykli odbywa się w kierunku do Polski (75% zleceń), a transport jednośladów za granicę stanowi zdecydowaną mniejszość. W 2023 roku Polacy najwięcej motocykli przetransportowali z Polski do Niemiec. Udział tego kraju w zleceniach na transport motocykla z Polski za granicę wyniósł 19,2%. Na drugim miejscu znalazła się w 2023 roku Hiszpania z udziałem wynoszącym 16,9% (o 2,9 p.p. więcej). Trzecim w kolejności krajem, do którego Polacy transportowali motocykle, była Holandia z udziałem 12,5% (o 2 p.p. mniej niż w 2022 roku).

O 3,5 p.p. wzrósł udział Włoch w zleceniach na transport motocykla z Polski za granicę.

Dokąd Polacy transportują motocykle z Polski w 2023?

Informacje o raporcie

Raport został oparty na danych z 96 366 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących transportu motocykli w latach 2011 - 2023. Szóstą edycję raportu opublikowano w lutym 2024 roku.

Autorzy raportu

Malwina Karczewska

Katarzyna Kant-Wysocka

Konrad Donasewicz

Agnieszka Korzeniewska

Karolina Klein

Kontakt

Katarzyna Kant-Wysocka

katarzyna.kant@clicktrans.pl
clicktrans

Clicktrans.pl to polski serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Portal działa od 2010 roku i rozwija się w całej Europie. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób i firm szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Clicktrans Polska

clicktrans.pl

Clicktrans Wielka Brytania

clicktrans.com

Clicktrans Hiszpania

clicktrans.es

Clicktrans Niemcy

clicktrans.de

Clicktrans Włochy

clicktrans.it