Z analizy 10232 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących przeprowadzek w okresie od stycznia 2011 roku do marca 2017 roku wynika, że najczęściej przeprowadzamy się z lub do dużych miast z kawalerki lub mieszkania dwu- i trzypokojowego. Najczęściej zabieramy ze sobą rzeczy o wadze 100-300 kg i zamawiamy kompleksową usługę (z rozładunkiem i załadunkiem). Przeprowadzając się często zabieramy szafę, rower, stół, łóżko, komodę oraz pralkę.

ZAGRANICA VS. POLSKA. CZĘŚCIEJ WRACAMY!

W raporcie z 2014 roku podkreślaliśmy kształtujący się trend powrotów z zagranicy do Polski. Po roku 2011, w którym liczba przeprowadzek do Polski przewyższała liczę wyprowadzek za granicę, powroty do Polski zaczęły być coraz bardziej popularne. Począwszy od 2015, co roku dane pokazują zwiększającą się przewagę przeprowadzek do Polski nad wyprowadzkami.


W pierwszym kwartale 2017 roku, w serwisie Clicktrans zrealizowano prawie 3 razy więcej zleceń przeprowadzek do Polski niż z Polski za granicę. 

„Analizując nasze dane rok po roku, widzimy silny trend powrotów Polaków z emigracji. Przypuszczalnie jest to związane z niepewną sytuacją Polonii oraz nastrojami po Brexicie. Na powroty Polaków z Wielkiej Brytanii mogą mieć też wpływ pozytywne sygnały dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce. Przyszły rok pokaże nam czy sytuacja się nie zmieni i masowy powrót Polaków będzie kontynuowany” - komentuje Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.pl.

Polacy częściej przeprowadzają się z zagranicy do Polski. Trend utrzymuje się od 2012 roku.


JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE KRAJE PRZEPROWADZEK?

Z analiz wynika, że osoby, które wracają lub przenoszą się do Polski, najczęściej przyjeżdżają z Wielkiej Brytanii (50%), Niemiec (20 %), Włoch (5%), Francji (4%), Holandii (3%) i Belgii (3 %).


Migracje z Polski odbywają się w podobnych kierunkach. Najczęściej wyjeżdża się do Wielkiej Brytanii (51%), Niemiec (21%), Hiszpanii (4%) oraz Francji (3%). Jak widać w tym rankingu przodują Wielka Brytania i Niemcy, a pozostałe Państwa przyciągają podobnie niewielką liczbę przeprowadzających się Polaków.


Przeprowadzki międzynarodowe, pomiędzy Polską, a innymi państwami to ponad 48% zleceń przeprowadzek zrealizowanych w serwisie Clicktrans.


JAK POLACY PRZEMIESZCZAJĄ SIĘ W OBRĘBIE KRAJU?

Polacy najczęściej wyprowadzają się z województw: mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Najchętniej Polacy przeprowadzają się do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska czy Poznania. Na uwagę zasługuje pomorskie, które na tle innych województw wyróżnia się większą liczbą osób, które się do niego przeprowadzają niż wyprowadzają.


Jednak zauważalny jest również trend wprowadzania się do mniejszych miast. Najpopularniejsze trasy przeprowadzek to: Warszawa-Warszawa, Kraków-Kraków, Kraków-Warszawa. Najczęściej przeprowadzamy się w obrębie tych samych miast i regionów.


DOMY CZY MIESZKANIA?

Przeprowadzki w obrębie Polski najczęściej dotyczą mieszkań (68%), a rzadziej domów (17%). Przeprowadzki domów dużo częściej zdarzają się na trasach zagranicznych. Zlecenia dotyczące domów to w ostatnich latach ok. 30% wszystkich przeprowadzek na trasach Polska – inny kraj.


  

MIESZKANIA DUŻE CZY MAŁE?

Ile pomieszczeń mają mieszkania i domy, z których bądź, do których się przeprowadzamy? Przeanalizowano pod tym kątem 7527 zleceń. Lokalnie najczęściej zdarzają się przeprowadzki kawalerek, mieszkań dwu- i trzypokojowych. Wśród przeprowadzek międzynarodowych utrzymuje się trend przeprowadzek nieco większych lokali w porównaniu do zleceń lokalnych. 


Generalnie 44,9% przeprowadzek krajowych i międzynarodowych dotyczyła mieszkań jednopokojowych, 27,7% mieszkań dwupokojowych, a 17,7% mieszkań trzypokojowych. Mieszkania czteropokojowe i większe stanowią prawie 10% przeprowadzek.
USŁUGA KOMPLEKSOWA CZY SAM TRANSPORT?

Przeprowadzki zagraniczne najczęściej ograniczają się do samej usługi transportowej (53%). Natomiast przy przeprowadzkach w obrębie Polski, dużo częściej zdarza się, że zamawiana jest usługa kompleksowa (67%) obejmująca np. wniesienie i zniesienie transportowanych rzeczy.CO ZABIERAJĄ ZE SOBĄ POLACY?

Oszacowano średnią wagę przeprowadzki – wynosi ona 638 kg, jednak większość przeprowadzek nie przekracza wagi 500 kg. Przesyłki do 300 kg stanowią prawie 47,6% wszystkich analizowanych zleceń. Wielka Brytania i Niemcy to w dalszym ciągu najpopularniejsze destynacje przeprowadzek Polaków. Sprawdzono, co zabierają ze sobą za granicę lub z powrotem do kraju. Z Polski do Wielkiej Brytanii zabiera się zwykle szafę (22%), rower (21%), stół (19%), komodę (17%), łóżko (16%), telewizor (15%) oraz materac(13%). Przeprowadzając się w odwrotnym kierunku zabierają ze sobą podobne ładunki. Do Polski częściej niż do Wielkiej Brytanii przywozi się sofy, stoły, łóżka, materace, książki, lustra oraz pralki.

Do Niemiec najczęściej Polacy zabierają ze sobą szafę (20%), komodę (18%), lodówkę (18%) oraz rower (17%). W przeprowadzkach międzynarodowych najczęściej transportowanymi ładunkami są: szafa (20%), rower (19%) i stół (18%). ILE KOSZTUJE PRZEPROWADZKA?

Za przeprowadzkę krajową zleconą na Clicktrans.pl płaci się średnio 659 zł. Przeciętna cena przeprowadzki zagranicznej z Polski zleconej na Clicktrans.pl to 1770, a przeprowadzki zagranicznej do Polski 1757 zł. 


JAKIE SĄ CENY PRZEPROWADZEK ZA GRANICĘ?

Ceny przeprowadzek zależą od wielu czynników. Na ich koszt ma wpływ ilość i wielkość przewożonych rzeczy, długość trasy jak i rodzaj zamawianej usługi. Przeprowadzki na najpopularniejszych trasach kosztowały średnio: Niemcy (1291zł), Wielka Brytania (1728zł), Holandia (1320 zł), Irlandia (2647 zł).

INFORMACJE O RAPORCIE

Raport został oparty na danych z 10232 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących przeprowadzek w okresie od listopada 2011 r. do marca 2017 r.

AUTORZY RAPORTU

Agnieszka Sosnowska
Jagoda Ratajczak
Michał Brzeziński
Agnieszka Korzeniewska