Raport

Samochody 2020

Skąd i jakie samochody sprowadzali Polacy

MARZEC 2021

W raporcie znajdziesz:

Covid zmniejszył liczbę sprowadzanych aut

Import samochodów w 2019 i 2020 roku

Polska zaczęła mierzyć się z lockdownem od połowy marca 2020, jednak branża transportu aut odczuła skutki nieco później, czyli w kwietniu. W tym miesiącu było najmniej zleceń na transport auta w Clicktrans na tle całego 2020.

Ostatecznie epidemia spowodowała, że w 2020 sprowadziliśmy z zagranicy mniej samochodów. Dane Ministerstwa Finansów wskazują na spadek w imporcie aut o 20% w porównaniu do 2019.

Wahania cen spowodowane przez epidemię

Na początku epidemii (od 15 marca do 31 maja 2020) cena transportu auta z zagranicy do Polski spadła o 6,3% w porównaniu do tego samego okresu 2019 roku (z 1390 zł do 1302 zł). Ostatecznie w skali całego roku sprowadzenie auta z zagranicy w 2020 roku kosztowało średnio 1 378 zł. Oznacza to spadek ceny o 3% w porównaniu z rokiem 2019 (1 414 zł).

Szczegółową sytuację branży transportowej z początków epidemii opisaliśmy w raporcie
„Transport towarów w czasie epidemii”.

Jeszcze więcej aut z Niemiec

Przewaga Niemiec jako kraju, z którego Polacy sprowadzają auta wciąż rośnie. W 2020 ponad 57% zleceń na transport samochodu do Polski dotyczyło właśnie naszego zachodniego sąsiada. Jest to więcej o 7 p. p. od 2019 roku. Lata mijają, a kolejne kraje wciąż nie mają szans z Niemcami.

Pozostałe kraje w Top 5 mają łącznie zaledwie 25% udziału w sprowadzaniu aut do Polski. Za Niemcami uplasowała się Francja z 9,5% udziałem. Jest to wynik na poziomie zeszłorocznego. Spadek zaliczyła Wielka Brytania (4,4%), która rok temu zajęła 3. miejsce. W 2020 zajęła 5. miejsce za Holandią (6,9%) i Belgią (4,4%).

Top 5 państw, z których Polacy sprowadzają samochody

Ile kosztuje sprowadzenie auta

Sprowadzenie auta z zagranicy do Polski kosztowało w 2020 średnio 1 378 zł. Jest to taniej o 3% w porównaniu do 2019 roku, kiedy średni koszt wyniósł 1414 zł.

Z grona najpopularniejszych kierunków najtańsze było sprowadzenie auta z Czech (982 zł), a najdroższe z Hiszpanii (3017 zł). Warto podkreślić, że transport z tych państw okazał się i tak tańszy niż w 2019. Średnia cena transportu auta z Czech spadła z o 162 zł. Transport auta z Hiszpanii był tańszy o 189 zł.

Średnia cena sprowadzenia samochodu do Polski z poszczególnych państw

Spadek cen nastąpił na trasach:

 • Czechy 🠒 Polska (-162 zł)
 • Niemcy 🠒 Polska (-5 zł)
 • Holandia 🠒 Polska (-40zł)
 • Szwajcaria 🠒 Polska (-455 zł)
 • Belgia 🠒 Polska (-24zł)
 • Szwecja 🠒 Polska (-59 zł)
 • Wielka Brytania 🠒 Polska (-12 zł)

Wzrost cen nastąpił na trasach:

 • Austria 🠒 Polska (+107 zł)
 • Francja 🠒 Polska (+69 zł)
 • Włochy 🠒 Polska (+134 zł)
Transport samochodów do Polski - średnia cena za 1 km

W 2020 w przeliczeniu na kilometr najtańszy był transport ze Szwajcarii (1,09 zł/km), a najdroższy z Czech (2,02 zł/km). Wzrost średniej ceny za kilometr widoczny jest na trasach z Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Austrii. Najbardziej zauważalne jest to na trasie z Austrii, gdzie cena wzrosła o 20 groszy.

Dokąd sprowadzamy samochody

Dokąd sprowadzamy samochody

Zgodnie z popularnym od lat trendem Polacy sprowadzają auta głównie do trzech województw: mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego. W 2020 te województwa miały łącznie 34% udział w zleceniach transportowych aut. Jest to wynik podobny do tego z 2019 roku (34,4%).

Udział żadnego z pozostałych województw nie przekroczył 10%. Najbliższe tego progu było województwo dolnośląskie, które od lat jest najbliżej czołówki.

Do jakich miast Polacy sprowadzali samochody w 2020 roku

Najwięcej aut Polacy sprowadzali do Warszawy (3,6%), jednak żadne z polskich miast nie ma znaczącego udziału w sprowadzaniu aut. W TOP 8 znajdują się duże, wojewódzkie miasta, jednak udział w transporcie jest mocno rozproszony. Najpopularniejsze miasta, zaprezentowane na wykresie, stanowią ledwie 17% udziału w zleceniach transportowych aut do Polski.

Marki sprowadzanych samochodów

W czołówce najpopularniejszych marek trwa zacięta rywalizacja. Audi i BMW dzieli mniej niż 1 punkt procentowy, ale ostatecznie to Audi okazało się ulubioną marką. Rok temu ten tytuł zdobyło BMW, posiadając równie niewielką przewagę.

Największe wzrosty w udziale w zleceniach transportowych zanotowały marki takie jak: Fiat (+2,1 p. p), Mercedes (+ 0,8 p. p) i Renault (+0,7 p. p). Wzrost udziału wpłynął głównie na pozycję Fiata, które z ostatniego miejsca w Top 10 w 2019 wskoczyło na pozycję nr 8.

Top 10 najpopularniejszych marek

Jakie auta sprowadzamy z europejskich państw

Audi jest najczęściej sprowadzaną marką z Holandii i Szwecji. Za to BMW jest numerem jeden na trasach z Niemiec, Belgii oraz Wielkiej Brytanii. Niezmiennie Polacy sprowadzają z Francji i Włoch marki pochodzące z tych krajów. Z Francji decydujemy się na Renault, a z Włoch ściągamy Fiaty.

Jakie auta sprowadzamy z europejskich państw

Samochody luksusowe

Samochody luksusowe sprowadzane do Polski

W 2020 podobnie jak w poprzednich latach co 10. auto sprowadzone do Polski należy do marek luksusowych. W gronie aut luksusowych sprowadzanych do Polski znajdują m.in. Jaguar, Porsche, Lexus czy Bentley.

Samochody luksusowe sprowadzane do Polski

Informacje o raporcie

Raport został oparty na danych z 224 191 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl. dotyczących transportu samochodów w latach 2011-2020. Raport opublikowano w marcu 2021 roku.

Autorzy raportu

Izabela Pawlik

Malwina Karczewska

Konrad Donasewicz

Agnieszka Korzeniewska

Karolina Klein

Kontakt

Izabela Pawlik

izabela.pawlik@clicktrans.pl
clicktrans

Clicktrans.pl to serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Wystartował w 2010 roku i od tego czasu jest największym tego typu serwisem w Polsce. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Clicktrans Polska
clicktrans.pl

Clicktrans Wielka Brytania
clicktrans.com

Clicktrans Hiszpania
clicktrans.es

Clicktrans Niemcy
clicktrans.de