Raport

transport towarów przez polaków
w czasie epidemii

Pandemia koronawirusa odbiła się na niemal każdej dziedzinie naszego życia – a więc także na transporcie.Na podstawie zleceń realizowanych przez Clicktrans.pl w okresie największych obostrzeń związanych z koronawirusem (15.03-31.05) prezentujemy tendencje w transporcie różnych typów ładunków w czasie epidemii.

W transporcie międzynarodowym prawie wszystkich typów ładunków można zauważyć spadek liczby zleceń w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Nie jest to zaskakujące ze względu na utrudnienia w przekraczaniu granic, a także niepewny rozwój sytuacji na świecie. Spadek zleceń jest szczególnie widoczny w transporcie samochodów, mebli, motocykli i w przeprowadzkach.

Za to wzrost liczby zleceń w okresie pandemii zaobserwowaliśmy w międzynarodowym transporcie zwierząt i transporcie palet. Posiadanie zwierzaka stało się ogromnym atutem w okresie społecznej izolacji, co mogło wpłynąć na częstsze sprowadzanie pupili. Wzrost liczby przesyłek paletowych pokazuje, że firmy z powodu pandemii intensywnie poszukiwały w Internecie przewoźników, aby zachować przepływ oferowanych towarów i usług. Warto pamiętać, że zawodowi przewoźnicy realizujący m.in. transport paletowy nie byli poddani kwarantannie po przekroczeniu granicy, więc transport międzynarodowy mógł być realizowany.

Odmiennie prezentowała się sytuacja transportu krajowego – na trasach wewnątrz Polski obserwowaliśmy wzrost liczby zleceń wszystkich typów ładunków oprócz przeprowadzek i samochodów. Widać, że w obliczu widma kryzysu gospodarczego Polacy są mniej skłonni do kosztownych zmian, takich jak przeprowadzki czy kupno nowego samochodu. Wzrost liczby zleceń jest szczególnie widoczny w krajowym transporcie paczek.

Co ciekawe, w przypadku większości typów ładunków na trasach krajowych i międzynarodowych obserwujemy spadek cen w porównaniu z analogicznym okresem z zeszłego roku. Jest on spowodowany większą konkurencją wśród przewoźników o zlecenia i intensywnym poszukiwaniem tych zleceń w Internecie.

PRZEPROWADZKI TRANSPORT SAMOCHODÓW TRANSPORT ZWIERZĄT TRANSPORT PALET TRANSPORT PACZEK TRANSPORT MOTOCYKLI I SKUTERÓW TRANSPORT MEBLI TRANSPORT MASZYN I SPRZĘTU

Jak zbadaliśmy zachowania Polaków w epidemii

Prezentujemy dane oparte na 70 595 zleceniach transportowych użytkowników serwisu Clicktrans.pl w okresie największych obostrzeń związanych z koronawirusem. Dane są porównane z analogicznym okresem 2019 roku.

Czas społecznego dystansu i gospodarczych obostrzeń w Polsce

Czas społecznego dystansu i gospodarczych obostrzeń w Polsce

od 15.03.2020

przywrócenie kontroli granicznych

do 31.05.2020

w czerwcu nastąpił IV (ostatni) etap odmrażania gospodarki

Pobierz raport w formacie PDF
Autorzy raportu

Malwina Karczewska

Izabela Pawlik

Konrad Donasewicz

Agnieszka Korzeniewska

Karolina Klein

Kontakt

Izabela Pawlik

izabela.pawlik@clicktrans.pl
clicktrans

Clicktrans.pl to serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Wystartował w 2010 roku i od tego czasu jest największym tego typu serwisem w Polsce. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Clicktrans Polska
clicktrans.pl

Clicktrans Wielka Brytania
clicktrans.com

Clicktrans Hiszpania
clicktrans.es

Clicktrans Niemcy
clicktrans.de