Raport

Samochody 2022

Skąd i jakie samochody sprowadzali Polacy w 2022 roku
Raport serwisu Clicktrans

W raporcie znajdziesz:

  • popularne kierunki sprowadzania samochodów
  • ceny sprowadzenia auta z różnych państw Europy
  • marki najchętniej sprowadzane przez Polaków

Coraz mniej sprowadzanych aut do Polski. Stabilna pozycja Niemiec, duże wzrosty cen transportu samochodów.

Według danych Ministerstwa Finansów w 2022 roku Polacy sprowadzili do kraju ponad 690 tys. aut o łącznej wartości  ponad 16 mln zł (dane za okres styczeń-grudzień 2022). To aż o 14% mniej niż w 2021 roku. Mimo mniejszej liczby sprowadzonych aut ich łączna wartość była zbliżona, co pokazuje duże wzrosty cen samochodów. Na podstawie ponad 400 tys. zleceń w Clicktrans z lat 2011-2022  dotyczących transportu samochodów przeanalizowaliśmy trendy w sprowadzaniu samochodów przez Polaków.

Mimo niewielkiego spadku, wciąż Niemcy są krajem, z którego sprowadzamy auta najchętniej. W 2022 roku była to ponad połowa wszystkich zleceń na import samochodu do Polski.
Marką, którą sprowadzaliśmy najchętniej, był podobnie jak rok wcześniej Volkswagen, a za nim na podium znalazła się marka Audi i BMW.

Na wszystkich popularnych trasach znacznie wzrosły ceny transportu samochodów, na co niebagatelny wpływ miała inflacja i sytuacja geopolityczna w Europie. Najdroższe okazało się sprowadzenie auta z Portugalii (średnia cena wyniosła aż 5104 zł), a najtańsze z Niemiec (1535 zł).

Wciąż najchętniej sprowadzamy auta z Niemiec

Krajem, z którego najchętniej sprowadzaliśmy auta w 2022 roku, były Niemcy. Co prawda udział Niemiec w zleceniach na transport aut nieco spadł (o 4,5 p.p.) w porównaniu z rokiem 2021, ale wciąż ponad połowę samochodów Polacy sprowadzili z tego kraju.

Samochody sprowadzane do Polski z Niemiec

Drugie miejsce jeśli chodzi o udział w zleceniach na sprowadzenie samochodu do Polski zajęła Francja. Zlecenia na transport auta z tego kraju stanowiły w 2022 roku ponad 12% wszystkich zleceń na transport samochodów. Francja odnotowała niewielki wzrost (o prawie 1 p.p.) w stosunku do 2021 roku. W 2022 roku do czołówki państw, z których sprowadzamy auta, weszła Szwecja w miejsce Wielkiej Brytanii. Zlecenia na transport samochodu z tego kraju stanowiły 3,5% wszystkich zleceń w tej kategorii (o 1,4 p.p. więcej niż rok wcześniej).

Warto zauważyć bardzo dużą różnicę między Niemcami znajdującymi się na pierwszym miejscu a kolejnymi krajami - wyniosła ona prawie 43 p.p.

TOP 5 państw, z których Polacy sprowadzają samochody

Mniej aut z Wielkiej Brytanii

Kolejny rok obserwujemy spadek udziału Wielkiej Brytanii w zleceniach na sprowadzenie samochodu. W 2017 roku udział ten wynosił prawie 14%, a w 2022 już tylko 2,5%. Jednym z powodów tego spadku są zapewne formalności, które należy spełnić po Brexicie.

Nie zaskakuje nas coraz niższy udział Wielkiej Brytanii w zleceniach na sprowadzenie samochodu. Znacznie sprawniej i bez dodatkowych formalności celnych można sprowadzić auto choćby zza naszej zachodniej granicy

- mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

Samochody sprowadzane do Polski z Wielkiej Brytanii

Ile kosztuje sprowadzenie auta?

Średnia cena transportu samochodu z zagranicy do Polski wzrosła w 2022 roku o 19%. Za sprowadzenie auta średnio płaciliśmy 1791 zł (w roku 2021 - 1504 zł).

Ceny wzrosły na wszystkich popularnych kierunkach. Średnio płaciliśmy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych więcej za transport auta. Największy wzrost odnotowała Szwajcaria - import auta z tego kraju podrożał aż o 46,5%. Najmniej wzrosła cena sprowadzenia auta ze Szwecji (o 2%) i Danii (o 12,5%).

Średnia cena transportu samochodu do Polski z poszczególnych państw [zł]

Na wzrost cen niebagatelny wpływ miała sytuacja gospodarcza i geopolityczna w Europie (w tym wybuch wojny w Ukrainie). Szybko rosnąca inflacja oraz wysokie ceny paliw przełożyły się na wyższe ceny w branży transportowej.

Transport samochodów do Polski - średnia cena za 1 km [zł]

W ubiegłym roku w przeliczeniu na kilometr najniższa była cena transportu z Holandii i Szwecji (1,5 zł/km) a najwyższa z Austrii (2,4 zł/km). Największe wzrosty cen za kilometr odnotowaliśmy na trasach ze Szwajcarii, Austrii, Włoch oraz z Francji.

Dokąd sprowadzamy samochody?

W roku 2022 Polacy najchętniej sprowadzali auta do województw: mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Województwo dolnośląskie utrzymało się w ścisłej czołówce osiągając zbliżony wynik do 2021 roku. Tylko w 5 województwach udział przekroczył 10%.

Do jakich województw Polacy sprowadzali samochody?

Warszawa zdecydowanym liderem

Po raz kolejny Warszawa była miastem, do którego najchętniej sprowadzaliśmy samochody. Udział stolicy wzrósł w stosunku do 2021 roku o prawie 1 p.p. Poza Warszawą udział żadnego z miast nie przekroczył 3%. Warto też podkreślić, że 10 najpopularniejszych miast, do których Polacy sprowadzali samochody to jedynie 19,1% udziału w zleceniach na transport aut do naszego kraju.

Do jakich miast Polacy sprowadzali samochody w 2022 roku?

Marki sprowadzanych samochodów

Najpopularniejszą marką sprowadzaną do Polski był w 2022 roku Volkswagen utrzymując pozycję lidera. Udział tej marki jednak nieco spadł - o 0,4 p.p. w porównaniu do 2021 roku. Na podium znalazły się Audi oraz BWW, które odnotowały wzrosty (odpowiednio o 0,9 i 0,7 p.p.) w stosunku do roku 2021.

Top 10 najpopularniejszych marek

Jakie samochody sprowadzamy z europejskich państw?

Volkswageny, podobnie jak w 2021 roku, sprowadzaliśmy najchętniej z Niemiec, Szwecji oraz z Norwegii. BMW najczęściej sprowadzane było z Wielkiej Brytanii, a z Belgii Opel. Włochy to kraj, z którego Polacy najchętniej sprowadzali Fiata, a z Francji - Renault.

Jakie auta sprowadzamy z europejskich państw?

Samochody luksusowe

Od kilku lat obserwujemy malejący udział samochodów z segmentu premium. W ubiegłym roku jednak udział ten nieco wzrósł, jednak wzrost jest zbyt mały (o 0,2 p.p.), by móc mówić o odwróceniu trendu. Luksusowe marki aut sprowadzanych do Polski to m.in. Porsche, Bentley, Ferrari.

Luksusowe samochody sprowadzane do Polski

Samochody terenowe

Systematycznie rośnie udział samochodów terenowych w zleceniach na transport samochodów do Polski. W ubiegłym roku udział ten wzrósł co prawda niewiele, bo o 0,7 p.p., ale w porównaniu z rokiem 2019 wzrost wyniósł już 2,3 p.p.

Terenowe samochody sprowadzane do Polski

Informacje o raporcie

Raport został oparty na danych z 401 312 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących przeprowadzek w latach 2011-2022. Raport opublikowano w lutym 2023.

Autorzy raportu

Katarzyna Kant-Wysocka

Adrian Konstantynowicz

Malwina Karczewska

Konrad Donasewicz

Agnieszka Korzeniewska

Karolina Klein

Kontakt

Katarzyna Kant-Wysocka

katarzyna.kant@clicktrans.pl
clicktrans

Clicktrans.pl to polski serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Portal działa od 2010 roku i rozwija się w całej Europie. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób i firm szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Clicktrans Polska

clicktrans.pl

Clicktrans Wielka Brytania

clicktrans.com

Clicktrans Hiszpania

clicktrans.es

Clicktrans Niemcy

clicktrans.de

Clicktrans Włochy

clicktrans.it