Raport

ZWIERZĘTA 2019

Transport zwierząt domowych przez Polaków

Na podstawie niemal 20 tysięcy zleceń na transport zwierząt domowych opublikowanych w serwisie Clicktrans w latach 2011-2020 przedstawiamy Raport Zwierzęta 2019 omawiający zwyczaje transportowe Polaków w zakresie transportowania zwierząt. W związku z panującą obecnie epidemią koronawirusa prezentujemy też analizę tego, jak pandemia wpłynęła na transport zwierząt domowych.

Polacy niezmiennie od lat transportują więcej zwierząt z Polski za granicę niż w przeciwnym kierunku. W 2019 roku transport zwierząt z Polski do innego kraju obejmował niemal 60% wszystkich zleceń transportowych zwierząt na trasach między Polską i innymi krajami.

Najtaniej Polacy transportowali zwierzęta między Polską i Holandią (586 zł), a najdrożej między Polską a Francją (1536 zł). Średnia cena krajowego transportu zwierząt wyniosła 322 zł.

Najczęściej transportujemy najpopularniejsze zwierzęta domowe – psy i koty. Razem stanowią niemal 90% zleceń na transport zwierząt. W 2019 roku za transport międzynarodowy psa średnio płaciliśmy 1096 zł, a kota – 1009 zł. Z kolei w transporcie krajowym płaciliśmy odpowiednio: 334 i 282 zł.

W czerwcu widać już także, jak na międzynarodowy transport zwierząt domowych wpłynęła epidemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia w przemieszczaniu się i transporcie. W okresie 15.03-30.04.2020 zaobserwowaliśmy 13% wzrost liczby zleceń na transport zwierząt z/do Polski niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Na trasie Polska-Niemcy ten wzrost był aż 4-krotny!

Międzynarodowy transport zwierząt domowych

Polacy częściej transportują zwierzęta domowe za granicę niż do Polski.

Międzynarodowy transport zwierząt domowych w latach

Transport zwierząt domowych z Polski Transport zwierząt domowych z Polski

Transport zwierząt jest często związany z przeprowadzką. Zmieniamy miejsce zamieszkania i wraz z dobytkiem zabieramy pupila. Dlatego trasy sprowadzania zwierząt z reguły pokrywają się z najpopularniejszymi państwami, do których Polacy się przeprowadzają.

TOP 5 państw, do których Polacy przewożą zwierzęta domowe w 2019 roku

Zdecydowanym liderem od lat jest Wielka Brytania. W 2019 36,9% zleceń na transport zwierząt z Polski dotyczyło transportu na Wyspy Brytyjskie. Na drugim miejscu plasują się Niemcy, które w 2019 miały 12% udziału w zleceniach transportowych zwierząt z Polski. Trzecia jest Holandia z prawie 7% udziałem.

Z danych Clicktrans wynika, że w 2019 roku czołówka krajów, do których Polacy najchętniej się przeprowadzają wygląda tak samo: na pierwszym miejscu jest Wielka Brytania (24% udziału w przeprowadzkach), dalej Niemcy (22%) i Holandia (11%).

Transport zwierząt domowych z Polski Transport zwierząt domowych do Polski

Wielka Brytania jest numer 1 w gronie państw, z których transportujemy zwierzęta domowe. W 2019 jej udział wyniósł niecałe 30%. Poza Wielką Brytanią na podium znajdują się Niemcy (9,7%) i Irlandia (9,5%). Oba kraje w 2019 nie przekroczyły nawet 10% udziału w transporcie zwierząt do Polski.

TOP 5 państw, z których Polacy sprowadzają zwierzęta domowe w 2019 roku

Transport międzynarodowy zwierząt w dobie epidemii

Pandemia koronawirusa odbiła się echem na każdej dziedzinie naszego życia, a więc także na transporcie zwierząt.

Mimo zgłaszanego przez wiele branż spadku zainteresowania usługami spowodowanego obostrzeniami w związku z epidemią, w transporcie zwierząt domowych nie tylko nie widać tego spadku, ale można wręcz zaobserwować wzrost zainteresowania przewozem pupili. W okresie największych obostrzeń, od przywrócenia kontroli granicznych (15.03.2020) do 30.04.2020 zleceń na transport zwierząt z/do Polski było aż o 13% więcej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku.

Wzrost zleceń z Polski za granicę w dobie epidemii

Można przypuszczać, że tak duży wzrost zainteresowania transportem zwierząt domowych ma związek z koniecznością ograniczania kontaktów społecznych. Dlaczego? W krajach, w których w celu opanowania pandemii wprowadzono zakaz swobodnego przemieszczania się, spacer z psem był jednym z niewielu okazji do spaceru na świeżym powietrzu – posiadanie własnego psa zaczęło więc nagle cieszyć się większą popularnością. Wpływ na wzrost zainteresowania transportem pupili mogły mieć także osoby chore lub na kwarantannie, które przesyłały swoich pupili znajomym i krewnym, na czas, kiedy sami nie mogli się nimi zajmować.

Jak to wygląda na poszczególnych trasach? Transport do Wielkiej Brytanii w czasach epidemii jest na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu w zeszłym roku. Za to wzrost zleceń zaliczyły m.in. Niemcy, Norwegia i Holandia. Na trasie Polska-Niemcy zauważalny był aż czterokrotny wzrost liczby zleceń od połowy marca do końca kwietnia w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku. Za to spadły zlecenia na trasie Polska-Włochy, co zapewne jest pokłosiem licznych obostrzeń we Włoszech związanych z epidemią.

Spadek zleceń z zagranicy do Polski

Spadek jest zauważalny na wszystkich popularnych trasach, czyli: z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Holandii czy Hiszpanii do Polski. Liczba zleceń z Wielkiej Brytanii spadła o połowę od połowy marca do końca kwietnia 2020 w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Ceny transportu zwierząt domowych

W 2019 roku krajowy transport zwierząt domowych kosztował średnio 322 zł. Z kolei w transporcie międzynarodowym z/do Polski cena transportu zwierząt domowych wyniosła średnio 976 zł. W porównaniu z zeszłym rokiem cena wzrosła o prawie 6%.

Warto pamiętać, że na ostateczną cenę transportu zwierząt wpływa wiele czynników. Są to nie tylko długość trasy i terminy, ale także gabaryty przewożonego zwierzęcia i wszystkie specjalne warunki, które trzeba mu zapewnić.

Ceny transportu zwierząt domowych w 2019 roku

Ceny międzynarodowego transportu zwierząt domowych

W 2019 roku najtańszy był transport zwierząt między Polską i Holandią – cena takiej usługi średnio wyniosła 586 zł. Z kolei najdroższy był transport między Polską i Francją – w 2019 roku kosztował 1536 zł. Wpływ na cenę oprócz gatunku transportowanego zwierzęcia ma też m.in. długość trasy.

Ceny międzynarodowego transportu zwierząt domowych 2019

Ile kosztuje transport najpopularniejszych zwierząt domowych?

Psy i koty są najczęściej transportowanymi przez Polaków zwierzętami domowymi. Pod względem popularności kolejne są: królik, papuga i szczur, jednak ich udział jest dużo niższy.

Ceny transportu poszczególnych zwierząt 2019

Jakie zwierzaki transportujemy

Wśród najczęściej transportowanych zwierząt od lat królują zwierzęta domowe, przede wszystkim psy i koty. Razem stanowią prawie 90% zleceń! W TOP5 najchętniej przewożonych zwierząt znalazły się także: królik, szczur oraz papuga.

Gatunki zwierząt domowych transportowanych z i do Polski

Wśród zleceń na transport zwierząt na Clicktrans pojawiają się także bardziej nietypowe gatunki. W 2019 Polacy zlecali m.in. transport alpak, pszczół czy wiewiórek.

Transport psów i kotów na najpopularniejszych kierunkach – ceny

Ceny międzynarodowego transportu psów
Ceny międzynarodowego transportu kotów

Polacy najtaniej transportowali psy na trasach między Polską i Holandią (odpowiednio 550 zł), a koty – między Polską i Belgią (500 zł). Najdrożej z kolei transportowaliśmy psy między Polską i Włochami (1649 zł), a koty – między Polską i Irlandią (1103 zł).

Najpopularniejsze rasy transportowanych psów

Zlecenia na transport psów w 2019 stanowiły prawie połowę wszystkich zleceń transportowych zwierząt domowych na Clicktrans. Ma to związek m.in. z przeprowadzkami – podczas przenosin oczywiście zabieramy swojego pupila ze sobą i chcemy zapewnić mu jak najlepsze warunki transportu.

Jakie rasy były najpopularniejsze w 2019? Na pierwszym miejscu ex aequo uplasowały się owczarek niemiecki i buldog francuski. Kolejne miejsca należą do psów niewielkich gabarytów: shih tzu, chihuahua, matlańczyka i mopsa.

owczarek niemiecki i buldog francuski
shih tzu, chihuahua, matlańczyka i mopsa.

Z kolei wśród kotów niekwestionowanym liderem jest Maine Coon.

Maine Coon
Pobierz raport w formacie PDF

Informacje o raporcie

Raport został oparty na danych z 19 992 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl. dotyczących transportu zwierząt domowych w latach 2011-2020.