Polacy sprowadzają coraz więcej samochodów. Najczęściej jest nim Volkswagen, a za taki transport Polacy płacą średnio 1279 zł.


Na podstawie tysięcy zleceń transportu samochodów, które zostały przeanalizowane przez serwis Clicktrans.pl wynika, że Polacy najchętniej sprowadzają samochody z Niemiec. Udział aut sprowadzanych z Niemiec w 2015 roku wzrósł w porównaniu z 2014 rokiem o 7% i nieustająco rośnie od 2012 roku. Najczęściej sprowadzaną marką jest Volkswagen a za taki transport Polacy płacą średnio 1279 zł. W 2015 roku jednak przeważało sprowadzanie samochodów do Warszawy w odróżnieniu od 2014 roku kiedy to Krakowianie sprowadzili najwięcej aut. Gusta Polaków pozostają praktycznie niezmienne.


Polacy sprowadzają samochody głównie z Niemiec


W 2015 roku udział samochodów sprowadzonych z Niemiec wyniósł 45,4%. Zaraz za Niemcami plasuje się Francja (12,5%), Wielka Brytania (11,4%), Włochy (6,2%) oraz Holandia (4,7%). 

Wyraźny spadek natomiast zaobserwowano w udziale samochodów sprawdzanych z Wielkiej Brytanii z 15,9% do 11,4%. Podobna tendencja utrzymuje się w przypadku Francji (spadek o 1,7%) i Włoch (spadek o prawie 1%).
- Dominacja Niemiec na rynku sprowadzanych samochodów się umacnia. Maleje znaczenie rynków niegdyś silnych takich jak np. Wielka Brytania. Rośnie również udział krajów o mniejszym niegdyś znaczeniu takich jak np. Szwajcaria, Szwecja, Hiszpania czy Dania – mówi Agnieszka Korzeniewska z serwisu Clicktrans.pl.
 
Jak podają dane Ministerstwa Finansów dotyczące ilości sprowadzanych samochodów osobowych do Polski z krajów UE oraz spoza UE do września 2015 zostało sprowadzonych 617 695 samochodów. Oznacza to wzrost o 5,6% w stosunku do podobnego okresu w roku 2014. Zdecydowana większość samochodów sprowadzanych do Polski ma powyżej 10 lat.
 
 
- Specjaliści podkreślają, że dane z rynku motoryzacyjnego są dobrym wskaźnikiem sytuacji gospodarczej kraju. Dane pokazują, że w Polsce nie tylko rośnie liczba rejestracji nowych aut, ale również wzrasta ilość samochodów sprowadzanych z innych krajów. Może to wskazywać, że poprawa sytuacji w kraju obejmuje różne grupy społeczne – dodaje Agnieszka Korzeniewska.
 

Mazowieckie sprowadza najwięcej


Najwięcej samochodów sprowadzają mieszkańcy województw: mazowieckiego (13,4%), małopolskiego (11,4%) oraz śląskiego (9,9%), wielkopolskiego (9,9%) i dolnośląskiego (9,4%).
Prawie dwa razy mniejszy niż liderzy udział wśród sprowadzanych samochodów mają mieszkańcy województwa pomorskiego (6%) i podkarpackiego (5,7%). Najmniejszy udział mają samochody sprowadzane przez mieszkańców województwa podlaskiego 1,6%.
 

Liderzy zestawienia pozostają niezmienni w porównaniu z rokiem 2014. Wyraźny spadek jednak zaobserwowano wśród samochodów sprowadzanych do województwa małopolskiego z 12,1% do 11,4%.

W 2015 roku w porównaniu z rokiem 2014 wzrósł udział tych województw w sprowadzaniu samochodów: mazowieckie, śląskie, wielkopolskie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie oraz łódzkie.
W 2015 roku w porównaniu z rokiem 2014 spadł udział tych województw w sprowadzaniu samochodów: małopolskie, pomorskiej, podkarpackie, lubelskie, zachodniopomorskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, opolskie i podlaskie.

Top 10 miast z największym udziałem w sprowadzaniu samochodów w 2015 roku to: Warszawa (4,8%), Kraków (3,7%), Wrocław (2,6%), Poznań (1,8%), Bydgoszcz (2%), Lublin (1,4%), Kielce (1,5%), Rzeszów (1,5%), Łódź (1,2%) i Szczecin (1,3%).
Zaskoczeniem może być wysoki udział i silna mocna 5 pozycja Bydgoszczy w zestawieniu. Jej udział wzrósł z 1% w 2014 do 2% w 2015 roku.

Podobnie jak sytuacja w całym województwie małopolskim również udział samego Krakowa w sprowadzaniu samochodów spadł z 4,15 % do 3,7% w 2015 roku.
 

Z Wielkiej Brytanii coraz taniejPolacy za sprowadzenie samochodu płacą średnio 1 606 zł. Najtańsze jest sprawdzanie samochodu z Niemiec co kosztuje średnio 1279 zł – 1,43 zł/km. W podobnej kwocie Polacy sprowadzają samochody z Austrii (1468 zł), Holandii (1464 zł), Belgii (1421 zł) oraz Danii (1647zł).

Druga pozycja w zestawieniu należy do Francji. Jest to niespodziewany awans z trzeciego miejsca w porównaniu z 2014 rokiem. Koszt sprowadzenia auta z Francji wynosi średnio 2195 zł (1,35 zł/km). Nieznacznie mniej zapłacimy za transport auta z Włoch – 2172 zł (1,46 zł/km). Wśród najpopularniejszej 15 krajów w Europie, najdroższą w zestawieniu okazuje się być Hiszpania. Sprowadzenie samochodu z Hiszpanii średnio kosztuje 3 398 zł (1,32zł/km).

Trzecim najpopularniejszym krajem z którego Polacy sprowadzają samochody jest Wielka Brytania. Średnia cena transportu samochodu stamtąd to 1952 zł (1,11 zł/km). 
 
 
 

Volkswagen rządzi

 
Od lat ukochanym przez Polaków samochodem jest Volkswagen. W 2015 to właśnie ta marka jest liderem zestawienia. Jednak co ciekawe udział jej spadł w porównaniu z 2014 rokiem z 11,5% do 11%. Kolejnymi najpopularniejszymi markami są BMW (9%), Opel (8,29%), Audi (7,6%), Renault (7,4%), Mercedes (6,7%), Ford (6%), Fiat (4,3%), Peugeot (4%) oraz Citroen (3,9%). W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrósł udział marek: BMW, Opel oraz Mercedes, Fiat i francuskich Peugeota i Citroena. Spadł natomiast udział marek takich jak wspomniany wcześniej Volkswagen oraz Renault, Audi i Ford.
- Polacy niezmiennie największym zaufaniem darzą auta zza naszej zachodniej granicy. Od lat trend ten jest niezmienny i nikogo nie dziwi. Auta niemieckie cieszą się dobrą reputacją co do swojej niezawodności a na rynku funkcjonuje sporo firm, które pomagają w sprowadzeniu samochodów z Niemiec i wszystkich formalnościach, co jest dodatkowym ułatwieniem– dodaje Agnieszka Korzeniewska.
 
Z Niemiec najchętniej sprowadza się Volkswagena, BMW oraz Opla. W przypadku Wielkiej Brytanii najpopularniejszą marką jest BMW. Volkswagen jest dopiero na drugiej pozycji, zaraz po nich planuje się Audi, Opel i Mercedes.

Z Francji Polacy najchętniej sprowadzają oczywiście markę francuską tj. Renault i amerykańskiego Forda. Wśród samochodów sprowadzanych z Włoch dominuje włoski Fiat oraz marki niemieckie BMW i Audi. Z Holandii Polacy najchętniej sprowadzają Renault oraz Volkswagena.
 

Wzrost terenowych


Od lat regularnie wzrasta udział samochodów terenowych wśród wszystkich samochodów sprowadzanych przez Polaków. W roku 2015 wyniósł on 4,98% podczas gdy w 2014 roku 4,92%. Wzrost jest nieznaczny jednak tendencja od lat się utrzymuje.
Wśród popularnych marek terenowych sprowadzanych do Polski są: Mitsubishi Pajero, Nissan Qashqai czy Nissan Navara.
Co ciekawe, w 2015 roku spadł udział samochodów luksusowych wśród sprowadzanych samochodów z 7,9% w 2014 do 7,5%.
 
- Spadek udziału marek luksusowych to niespodziewana zmiana. Od paru lat obserwowaliśmy regularny wzrost jednak w 2015 trend się odwrócił. Rzadziej niż w latach ubiegłych Polacy sprowadzali do Polski marki takie jak: Aston Martin, Bentley czy Jaguar.
Jak można przypuszczać jest to związane z dużym wzrostem rejestracji nowych samochodów w Polsce głównie dzięki zamówieniom klientów takich jak przedsiębiorstwa czy firmy leasingowe – dodaje Agnieszka Korzeniewska z Clicktrans.pl.
 

O Clicktrans:


Clicktrans.pl to największa platforma internetowa umożliwiająca znalezienie przewoźnika. Idea serwisu jest bardzo prosta: osoba szukająca transportu dużego przedmiotu np. samochodu, motocykla, innego pojazdu lub np. przeprowadzki umieszcza bezpłatnie ogłoszenie w serwisie, które trafia od razu do tysięcy zweryfikowanych przewoźników. Clicktrans.pl umożliwia tym samym oszczędności nawet do 60% kosztów transportu.
Serwis Clicktrans.pl działa od 2010 roku i w tym czasie zrealizowano dzięki niemu tysiące transakcji dotyczących transportu samochodów zarówno w obrębie Polski jak i z zagranicy. Serwis działa w Polsce oraz za granicą.

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Korzeniewska


Clicktrans
https://clicktrans.pl/
https://clicktrans.com/
www.facebook.com/clicktrans