Poradnik

Transport Altany ogrodowej

Jak zorganizować?

W poradniku znajdziesz:


Transport altany ogrodowej może być dość trudnym wyzwaniem. Pergole, altany i pawilony to często sporych rozmiarów obiekty, które wymagają odpowiedniego sprzętu, by je przetransportować. Z poradnika dowiesz się, jak zorganizować bezpieczny i profesjonalny transport altany ogrodowej.

Jak zabezpieczyć altanę ogrodową przed transportem?

Altana ogrodowa musi być przewożona w taki sposób, by nie zmieniała swojego położenia w trakcie jazdy. Mogłoby być to bowiem niebezpieczne dla uczestników ruchu drogowego. Nie może też w jakikolwiek sposób ograniczać widoczności na drodze, zasłaniać tablic rejestracyjnych i znaków drogowych. Do mocowania altany ogrodowej w pojeździe najlepiej użyć pasów transportowych. Ważne, by były to pasy w dobrym stanie technicznym i z homologacją. Przed transportem altany ogrodowej należy zadbać o to, by żadna jej część nie miała szans odczepić się od reszty konstrukcji.

W jaki sposób transportuje się altanę ogrodową?

Do transportu altany ogrodowej należy użyć pojazdu o odpowiedniej ładowności. Należy wcześniej ocenić gabaryty altany i w razie potrzeby również je oznaczyć. Przewożący ma taki obowiązek w myśl artykułu 61 Prawa o ruchu drogowym. Ustawodawca zobowiązuje w nim do tego, by ładunek wystający z tyłu oznaczyć białymi i czerwonymi pasami oraz zamontować światło odblaskowe w razie mgły. Natomiast jeśli ładunek wystaje z przodu, trzeba oznaczyć go chorągiewką w kolorze pomarańczowym lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami.

Żadna część altany ogrodowej nie może odstawać więcej niż 2 metry od tylnego obrysu pojazdu i więcej niż pół metra od przedniego. Szerokość takiego ładunku nie może zaś być szersza niż 2,55 m.

Najczęściej altany w całości ładuje się z pomocą dźwigu samochodowego.

Kurierem, busem czy firmą przewozową?

Z racji swoich gabarytów altana ogrodowa nie nadaje się do transportu kurierskiego. Kurierzy nie posiadają odpowiedniego sprzętu do załadunku i przewozu takich przedmiotów. Dlatego najlepiej skorzystać z wyspecjalizowanej firmy przewozowej dysponującej odpowiednią flotą. Dane kontaktowe takich firm można bez problemu znaleźć w internecie. Alternatywnym sposobem jest skorzystanie z platformy Clicktrans. Wystarczy umieścić ogłoszenie dotyczące transportu altany ogrodowej. Przewoźnicy poszukujący zleceń sami złożą swoje oferty na przewóz, a ty wybierzesz najlepszą z nich.

Jakie są ceny transportu altan ogrodowych w kraju i za granicą?

Ceny transportu altan ogrodowych są różne i zależą od długości trasy oraz od wagi altany. Pewien wpływ na cenę ma też termin dostawy oraz to, czy transport jest pilny i zależy nam na jak najszybszej realizacji zlecenia. Poniżej znajdziesz zestawienie cen transportu altan ogrodowych w zależności od długości trasy (poniżej i powyżej 200 km)

Ceny transportu altany ogrodowej według kryterium długości trasy

Sprawdź, jak kształtują się ceny transportu altany na trasie krótszej i dłuższej niż 200 km

Usługa na trasie krótszej niż 200km na trasie powyżej 200km
Transport altany ogrodowej ok. 700 zł (ok. 1,3 zł/km) ok. 900 zł (ok.1,6 zł/km)

Zatem uśredniona cena transportu altany na trasie krótszej niż 200km to 700zł (1,3zł/km), tymczasem na trasie powyżej 200km to koszt 900zł (1,6zł/km). Na pierwszy rzut oka nasuwa się wniosek, że ceny transportu względem długości trasy nie różnią się ekstremalnie.