Jak zorganizować transport materaca?

Przeprowadzasz się i musisz przetransportować materac? Zastanawiasz się, jak bezpiecznie zrobić to we własnym zakresie? A może chcesz wiedzieć, ile kosztuje zlecenie transportu materaca fachowcom? Ten artykuł odpowie na Twoje pytania!

Najlepszy sposób transportu materaca zależy oczywiście od jego rodzaju i wymiarów. 2 podstawowe rodzaje materaców to: piankowe i sprężynowe. Wbrew utartemu przekonaniu, żadnego rodzaju nie powinno się zginać w czasie przewożenia! Istnieją jednak nieznaczne różnice w transporcie, które zostaną wspomniane w kolejnych akapitach.

Jeśli kupujesz nowy materac, sklep za dodatkową opłatą dostarczy Ci go do domu. Co jednak, kiedy się przeprowadzasz? Albo chcesz wysłać kupiony materac za granicę? W obu przypadkach nie możesz skorzystać z pomocy sklepu – na szczęście istnieją inne sposoby na bezpieczny i sprawny transport materaca.

Przygotowanie materaca do transportu

Najpopularniejsze wymiary materaca to:

  • 90×200 cm (materac pojedynczy)
  • 160×200 cm
  • 200×200 cm

Grubość materaca waha się w granicach: 18-30 cm, a waga – 12-31 kg. Przygotowanie materaca do transportu zwykle nie sprawia większych trudności. Wystarczy owinąć całość folia malarską, a brzegi zabezpieczyć (np. taśmą do paczek). Mimo stosunkowo niewielkiej wagi, materace są niewygodnie w przenoszeniu (ze względu na swoje rozmiary) – upewnij się, że masz kogoś do pomocy.

*

Transport materaca we własnym zakresie

UWAGA
Niektóre poradniki wśród metod transportowania materaca wymieniają przewóz na bagażniku dachowym. Zdecydowanie odradzamy ten sposób – jest to metoda najbardziej szkodliwa dla materaca, prawdopodobieństwo uszkodzeń jest bardzo wysokie (m.in. ze względu na pęd powietrza i warunki atmosferyczne).

*
Jeśli planujesz własnoręcznie transportować materac, przede wszystkim musisz upewnić się, że posiadasz wystarczająco dużo miejsca w samochodzie. Jeśli potrzebujesz przewieźć materac dwuosobowy (160,200×200 cm), nie zmieścisz go w bagażniku zdecydowanej większości aut osobowych. Jeśli posiadasz samochód typu pick-up, możesz próbować przewieźć z jego pomocą materac (upewnij się jednak, że jest właściwie zabezpieczony i podczas podróży nie stworzy zagrożenia na drodze). Materace jednoosobowe (90×200 cm) można przewozić w bagażnikach samochodów typu kombi.

*
Jeśli w ostatnich latach zdarzyło Ci się kupować materac, to pewnie wiesz, że coraz więcej firm dostarcza materac (nawet sprężynowy!) zwinięty w rulon. Materac w tym kształcie dużo łatwiej przenosi się i transportuje. Producenci materaców odradzają jednak późniejsze zginanie, a tym bardziej zwijanie materaca – może to niekorzystnie wpłynąć na jego żywotność. Najbezpieczniej więc przewozić materac „na płasko”.

*
Jeśli posiadasz materac piankowy, jest jeden sposób, aby zmniejszyć jego objętość na czas transportu. Na rynku są dostępne specjalne torby do pakowania próżniowego – dzięki takiej torbie możesz znacznie zmniejszyć wysokość Twojego materaca.

*
Co jednak, jeśli nie posiadasz odpowiedniego auta do transportu osobistego lub z innych powodów nie możesz podjąć się transportu? Wówczas najlepiej skorzystać z pomocy fachowców.

 

Transport materaca z pomocą firmy transportowej

transport materaca clicktrans

Źródło: Clicktrans.pl

Jeśli szukasz transportu w rozsądnej cenie, który dodatkowo zapewni twojemu materacowi bezpieczeństwo podczas transportu, rozważ opcję doładunku. Znajdź przewoźnika, który i tak będzie podróżował na interesującej cię trasie – jeśli twój materac będzie stanowił jedynie część jego ładunku, znacznie zaoszczędzisz na transporcie.
Dodatkowo korzystanie z opcji doładunku daje Ci możliwość kontaktu bezpośrednio z osobą, która będzie transportować Twój materac, dzięki czemu masz szanse zadać wszystkie nurtujące Cię pytania i osobiście przekazać wytyczne.

Profesjonalni przewoźnicy dysponują odpowiednimi pojazdami i wiedzą, aby zapewnić twojemu materacowi bezpieczną podróż. Jeśli będzie taka potrzeba, większość z nich służy także pomocą przy załadunki i rozładunku. To jedno z pytań, które warto zadać potencjalnym przewoźnikom przed podjęciem decyzji.

*

Koszt transportu materaca

Cena transportu materaca zależy przede wszystkim od wielkości materaca i długości trasy.  Poniżej znajdziesz przykładowe zlecenia transportu materaca wraz z cenami. Wszystkie przykłady pochodzą z prawdziwych zleceń, zrealizowanych za pośrednictwem serwisu akcji transportowych Clicktrans.

 

Za transport materaca w granicach kraju zapłacisz ok. 140-250 zł.

Materac z Legnicy do Mielna  za 140 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/transport-materaca-do-sypialni

Materac z Warszawy do Gdyni  za 140 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/materac-zlozony

 

Przewóz materaca na trasach międzynarodowych będzie kosztował cię w granicach:  250-350 zł.

Materac z Kingston Upon Thames (Wielka Brytania) do Sosnowca (Polska)  za 340 zł 

https://clicktrans.pl/materac-anglia-polska

Materac z Choczni (Polska) do Verl (Niemcy)  za 300 zł 

https://clicktrans.pl/materac-polska-niemcy

 

Sprawdź, ile Ty zaoszczędzisz na transporcie materaca >>

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

IQSC Solutions przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności