Jak zorganizować transport materaca?

Przeprowadzasz się i musisz przetransportować materac? Zastanawiasz się, jak bezpiecznie zrobić to we własnym zakresie? A może chcesz wiedzieć, ile kosztuje zlecenie transportu materaca fachowcom? Ten artykuł odpowie na Twoje pytania!

Najlepszy sposób transportu materaca zależy oczywiście od jego rodzaju i wymiarów. 2 podstawowe rodzaje materaców to: piankowe i sprężynowe. Wbrew utartemu przekonaniu, żadnego rodzaju nie powinno się zginać w czasie przewożenia! Istnieją jednak nieznaczne różnice w transporcie, które zostaną wspomniane w kolejnych akapitach.

Jeśli kupujesz nowy materac, sklep za dodatkową opłatą dostarczy Ci go do domu. Co jednak, kiedy się przeprowadzasz? Albo chcesz wysłać kupiony materac za granicę? W obu przypadkach nie możesz skorzystać z pomocy sklepu – na szczęście istnieją inne sposoby na bezpieczny i sprawny transport materaca.

Przygotowanie materaca do transportu

Najpopularniejsze wymiary materaca to:

  • 90×200 cm (materac pojedynczy)
  • 160×200 cm
  • 200×200 cm

Grubość materaca waha się w granicach: 18-30 cm, a waga – 12-31 kg. Przygotowanie materaca do transportu zwykle nie sprawia większych trudności. Wystarczy owinąć całość folia malarską, a brzegi zabezpieczyć (np. taśmą do paczek). Mimo stosunkowo niewielkiej wagi, materace są niewygodnie w przenoszeniu (ze względu na swoje rozmiary) – upewnij się, że masz kogoś do pomocy.

*

Transport materaca we własnym zakresie

UWAGA
Niektóre poradniki wśród metod transportowania materaca wymieniają przewóz na bagażniku dachowym. Zdecydowanie odradzamy ten sposób – jest to metoda najbardziej szkodliwa dla materaca, prawdopodobieństwo uszkodzeń jest bardzo wysokie (m.in. ze względu na pęd powietrza i warunki atmosferyczne).

*
Jeśli planujesz własnoręcznie transportować materac, przede wszystkim musisz upewnić się, że posiadasz wystarczająco dużo miejsca w samochodzie. Jeśli potrzebujesz przewieźć materac dwuosobowy (160,200×200 cm), nie zmieścisz go w bagażniku zdecydowanej większości aut osobowych. Jeśli posiadasz samochód typu pick-up, możesz próbować przewieźć z jego pomocą materac (upewnij się jednak, że jest właściwie zabezpieczony i podczas podróży nie stworzy zagrożenia na drodze). Materace jednoosobowe (90×200 cm) można przewozić w bagażnikach samochodów typu kombi.

*
Jeśli w ostatnich latach zdarzyło Ci się kupować materac, to pewnie wiesz, że coraz więcej firm dostarcza materac (nawet sprężynowy!) zwinięty w rulon. Materac w tym kształcie dużo łatwiej przenosi się i transportuje. Producenci materaców odradzają jednak późniejsze zginanie, a tym bardziej zwijanie materaca – może to niekorzystnie wpłynąć na jego żywotność. Najbezpieczniej więc przewozić materac „na płasko”.

*
Jeśli posiadasz materac piankowy, jest jeden sposób, aby zmniejszyć jego objętość na czas transportu. Na rynku są dostępne specjalne torby do pakowania próżniowego – dzięki takiej torbie możesz znacznie zmniejszyć wysokość Twojego materaca.

*
Co jednak, jeśli nie posiadasz odpowiedniego auta do transportu osobistego lub z innych powodów nie możesz podjąć się transportu? Wówczas najlepiej skorzystać z pomocy fachowców.

 

Transport materaca z pomocą firmy transportowej

transport materaca clicktrans

Źródło: Clicktrans.pl

Jeśli szukasz transportu w rozsądnej cenie, który dodatkowo zapewni twojemu materacowi bezpieczeństwo podczas transportu, rozważ opcję doładunku. Znajdź przewoźnika, który i tak będzie podróżował na interesującej cię trasie – jeśli twój materac będzie stanowił jedynie część jego ładunku, znacznie zaoszczędzisz na transporcie.
Dodatkowo korzystanie z opcji doładunku daje Ci możliwość kontaktu bezpośrednio z osobą, która będzie transportować Twój materac, dzięki czemu masz szanse zadać wszystkie nurtujące Cię pytania i osobiście przekazać wytyczne.

Profesjonalni przewoźnicy dysponują odpowiednimi pojazdami i wiedzą, aby zapewnić twojemu materacowi bezpieczną podróż. Jeśli będzie taka potrzeba, większość z nich służy także pomocą przy załadunki i rozładunku. To jedno z pytań, które warto zadać potencjalnym przewoźnikom przed podjęciem decyzji.

*

Koszt transportu materaca

Cena transportu materaca zależy przede wszystkim od wielkości materaca i długości trasy.  Poniżej znajdziesz przykładowe zlecenia transportu materaca wraz z cenami. Wszystkie przykłady pochodzą z prawdziwych zleceń, zrealizowanych za pośrednictwem serwisu akcji transportowych Clicktrans.

 

Za transport materaca w granicach kraju zapłacisz ok. 140-250 zł.

Materac z Legnicy do Mielna  za 140 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/transport-materaca-do-sypialni

Materac z Warszawy do Gdyni  za 140 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/materac-zlozony

 

Przewóz materaca na trasach międzynarodowych będzie kosztował cię w granicach:  250-350 zł.

Materac z Kingston Upon Thames (Wielka Brytania) do Sosnowca (Polska)  za 340 zł 

https://clicktrans.pl/materac-anglia-polska

Materac z Choczni (Polska) do Verl (Niemcy)  za 300 zł 

https://clicktrans.pl/materac-polska-niemcy

 

Sprawdź, ile Ty zaoszczędzisz na transporcie materaca >>

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

IQSC Solutions przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności