Poradnik

Transport Łóżka

Jak zorganizować?

W poradniku znajdziesz:


Twoje królewskie łóżko, z którego rano czasem tak trudno się podnieść. Łóżka jedno lub dwuosobowe, tapczany czy futony. Mają być wygodne i najlepiej by stanowiły jeszcze ozdobę mieszkania. Co zrobić gdy się przeprowadzasz i potrzebujesz je przewieźć?

Przeprowadzka to nie jedyna sytuacja, w której potrzebujemy przetransportować łóżko. Co gdy kupujemy zupełnie nowe, a sklep nie może nam zapewnić transportu i wniesienia do mieszkania? Może po prostu chcemy zminimalizować koszty i nie korzystać z usług sklepu, tylko zrobić to samemu lub zatrudnić firmę transportową, która wykona tę usługę taniej. W artykule podpowiem jak można skorzystać z obu tych rozwiązań.

Jaki jest rodzaj, budowa i wymiary łóżka?

Jest wiele czynników, wpływających na to czy wybierzesz rozwiązanie „Zrób to sam” lub postawisz na firmą transportową i strategię „Zróbcie to za mnie lepiej”. Zależy to od kliku czynników: waga łóżka, wymiary łóżka, typ łóżka, budowa/możliwość rozkręcenia łóżka, miejsce w Twoim samochodzie, potrzebne akcesoria do transportu (pasy, torba na materac, materiały zabezpieczające, taśma, lina itd.)

Dodatkowo, jeśli Twoje łóżko to antyk bądź po prostu jest już wiekowe i zwyczajnie masz do niego sentyment koniecznie, trzeba o nie zadbać i to nie tylko w czasie transportu, ale też na długo przed. Dobrze konserwowany mebel, ma większe szanse przetrwać transport.

I nie chodzi tylko o to by przejść drogę, którą będziemy musieli pokonać z łóżkiem. Ważne jest, aby najpierw sprawdzić wymiary łóżka, zwłaszcza części, które będą musiały być przetransportowane w jednym kawałku.

1. Dowiedz się jakie wymiary ma Twoje łóżko

2. Jeśli transportujesz je w częściach, również sprawdź ich wymiary (np. rama łóżka, materac, skrzynia, sprężyny)

3. Znasz już wymiary? Teraz prześledź drogę przez pomieszczenia w domu, przez klatkę schodową, aż do samochodu i podobnie w miejscu docelowym transportu. Sprawdź czy będzie można manewrować meblem tak, aby wszędzie się zmieściło.

Spójrz na standardowe rodzaje i wymiary łóżek, które są dostępne w Europie:

Łóżko pojedyncze, bliźniacze Łóżko podwójne, pełne Łóżko królewskie Łóżko duże królewskie
Wymiary 1m × 1,9m 1,35m × 1,9m 1,5m × 2,05m 1,95m × 2,05m

Jak przygotować łóżko do transportu?

Pamiętaj o możliwie najlepszym zabezpieczeniu łóżka przed transportem. Byłoby dobrze gdyby można było je przetransportować w częściach, dlatego pierwszym zadaniem do wykonania będzie rozkręcenie. Następnie zajmiemy się zabezpieczeniem.

Oddziel materac od ramy łóżka. Czasami materac jest przytwierdzony na rzepy, czasem po prostu jest umiejscowiony w skrzyni na sprężynach i nie ma z tym większego kłopotu. Odłóż materac w bezpieczne miejsce tak, aby nie torował drogi. Zdejmij pościel, poduszki, narzutę (najlepiej włóż je do jednego worka i podpisz, będzie łatwo je potem znaleźć). Rozkręć ramę (oraz inne elementy takie jak nadbudowa, stelaż, skrzynia w zależności od typu łóżka) Postaraj się rozkręcić ramę na jak najwięcej elementów – dzięki temu wynoszenie i wnoszenie nie będzie wymagało aż tyle manewrowania.

Pamiętajcie! Po rozkręceniu łóżka na pewno zostanie Wam sporo gwoździ, wkrętów, nakładek i innych małych elementów, które trzeba schować do jednej plastikowej torebki bądź pudełka. W końcu Wasze łoże trzeba będzie jeszcze poskładać w jedną całość.

Jak zabezpieczyć łóżko przed uszkodzeniem?

Możesz zakupić specjalną torbę na materac lub wykorzystać tę, w której był zakupiony. Możesz ją zastąpić starymi prześcieradłami bądź kocami.

Twoje łóżko jest drewaniane? Pewnie boisz się, że poszczególne elementy mogą ucierpieć w transporcie. Pamiętaj, aby rozebrać je na jak najwięcej elementów. Rogi możesz zabezpieczyć specjalnymi styropianowymi nakładkami tak ukształtowanymi, aby zabezpieczać kanty mebli.

Oprócz tego możesz owinąć ramę lub jej elementy folią bąbelkową.

Jeśli wymierzyłeś odpowiednio wcześniej łóżko oraz sprawdziłeś czy zmieści się ono w drzwiach, przejściach, korytarzach przez które będzie transportowane, wszystko powinno pójść gładko.

Jeśli musisz znieść ramę, a potem materac i inne elementy łóżka po schodach koniecznie poproś kogoś do pomocy. Próbowanie tego samemu może skończyć się w najlepszym wypadku kilkoma siniakami, o poważniejszych uszkodzeniach nie wspominając.

Koniecznie załóż rękawice, aby rama nie wyślizgnęła Ci się z rąk podczas manewrowania. Do tego włóż zabudowane buty o nieślizgającej się podeszwie. Transportowanie czegokolwiek w klapkach odpada! Ubranie, które masz na sobie również ma znaczenie. Jeśli włożysz bardzo luźne rzeczy możesz zahaczyć o coś na klatce schodowej i problem gotowy.

Kurierem, busem czy firmą przewozową?

Chcesz przewieźć łóżko za jednym razem? Potrzebne będzie sporo miejsca na wszystkie jego części, zwłaszcza jeśli ramy nie można do końca rozmontować. Świetnie jeśli masz samochód o sporej ładowności. Jeśli nie, przemyśl wynajęcie busa lub firmy transportowej, która takie posiada.

Jeśli myślisz o przetransportowaniu materaca lub ramy na dachu swojego samochodu zastanów się dwa razy. Nie jest to rekomendowana metoda. Po pierwsze dlatego, że stanowi to zagrożenie dla pieszych. Jeśli będzie trzeba gwałtowanie zahamować lub zrobić jakiś nieprzewidziany manewr łóżko może spaść, zagrażając tym samym przechodniom. Dodatkowo, przemieszczając się może też uszkodzić samochód. Chyba zbyt dużo „ale” prawda?

Masz już pojazd, który przewiezie Twoje łóżko? Świetnie! Zwróć uwagę na: czy masz kogoś do pomocy do bagażnika najpierw wkładaj większe elementy łóżka, a po nich te mniejsze, lepiej rozplanujesz przestrzeń czy w samochodzie wcześniej były przewożone inne rzeczy (chemikalia, owoce, warzywa) czy samochód jest czysty i szczelny w środku, w razie deszczu czy materac jest położony pod ścianą bagażnika (nie może być zgięty i zdeformowany, ęnajlepiej jakby nic na nic nie leżało)

Możesz też zostawić transport Twojego łóżka profesjonalistom. Firmy transportowe często specjalizują się w przewozie konkretnych rzeczy, mebli, maszyn czy całych przeprowadzkach. Taki przewoźnik nauczony doświadczeniem, wie jakiego sprzętu potrzebuje Twoje łóżko, aby bezpiecznie dotarło do celu.

Pasy transportowe, winda załadowcza, wózek transportowy, materiały do zabezpieczania mebli to tylko niektóre elementy ułatwiające przewóz. Inwestycja w takie sprzęty to dla tych firm sprawa oczywista, biorąc pod uwagę ile zleceń wykonują codziennie i jak bardzo przydatny jest to ekwipunek. Dla Ciebie taka inwestycja nie ma zbyt wiele sensu…w końcu nie robisz tego codziennie:)

Jeśli chcesz oszczędzić swój czas i siły, sprawdź ile będzie kosztował Cię transport łóżka z firmą transportową z Clicktrans.pl.

Jaki jest cennik transportu łóżka w kraju i za granicą?

Planujecie wymienić swoje stare niewygodne łóżko na lepszy model? A może meblujecie nowe mieszkanie? Prędzej czy później, trzeba będzie się zorientować jak je przewieźć zwłaszcza, że nie wszystkie sklepy i salony meblowe gwarantują transport. Ten temat jest szczególnie ważny, gdy kupujecie łóżko używane.

Zdarza się, że kierowcę i samochód organizuje salon meblowy – jednak pewnie nieraz wydawało Ci się, że można by było to zorganizować taniej, lepiej i szybciej. Jasne! Potrzeba tylko większej ilości ofert od przewoźników, z których można wybrać najlepszą ofertę.

Ceny transportu łóżka według kryterium długości trasy

Poniżej prezentujemy jak kształtują się średnie ceny transportu łóżek na trasie krótszej niż 200km, oraz na trasie powyżej 200km.

Usługa na trasie krótszej niż 200km na trasie powyżej 200km
Transport łóżka ok. 170 zł (ok.1,4 zł/km) ok. 210 zł (ok.0,6 zł/km)

Zatem uśredniona cena transportu łóka na trasie krótszej niż 200km to 170zł (1,4zł/km), tymczasem na trasie powyżej 200km to koszt 210zł (0,6zł/km). Na pierwszy rzut oka nasuwa się wniosek, że ceny transportu względem długości trasy nie różnią się ekstremalnie.

Ceny transportu łóżka na trasach międzynarodowych i krajowych

Przyjrzyjmy się jak kształtują się średnie ceny jeśli chodzi o transport w obrębie Polski oraz transport z Polski za granicę.

Usługa Transport międzynarodowy Transport krajowy
Transport łóżka ok. 490 zł (ok. 0,55 zł/km) ok. 200 zł (ok. 0,80 zł/km)

Podsumowując za transport krajowy łóżka zapłacimy średnio 200 zł (0,80 zł/km), a za transport łóżka z Polski za granicę 490 zł (0,55 zł/km).