Poradnik

Transport Sofy

Jak zorganizować?

W poradniku znajdziesz:


Sofa to dość ciężki i masywny mebel, którego transport może stanowić pewne wyzwanie. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie takiego mebla przed transportem, bo w innym przypadku może ulec uszkodzeniu. Z naszego poradnika dowiesz się, jak zorganizować bezpieczny przewóz sofy i ile może kosztować.

Jak zabezpieczyć sofę przed transportem?

Sofy należą do cięższych mebli i mogą ważyć nawet 200 kg (duże narożniki). Jeśli konkretny model sofy nadaje się do spania i pozwala rozłożyć, wówczas transport jest trochę prostszy. Sofy można rozkręcać tylko w ograniczonym zakresie, zazwyczaj tylko boki w niektórych modelach. Zazwyczaj przewozi się więc je w całości.

Przed wysyłką sofy należy opróżnić skrzynię na pościel. Następnie o ile to możliwe, trzeba rozłożyć sofę i całość owinąć stretchem bądź folią bąbelkową. To ostatnie rozwiązanie polecane jest w przypadku sof ze skórzanym obiciem. Owinięcie sofy jest bardzo ważne, bo zabezpiecza mebel przed uszkodzeniem i warunkami atmosferycznymi (na przykład w trakcie przeładunku).

Przed spakowaniem sofy upewnij się, czy po rozłożeniu będzie się mieścić w drzwiach.

W jaki sposób przenosić sofę?

Planując transport sofy należy pamiętać o tym, że będziesz potrzebować drugiej osoby, a nawet dwóch, by bezpiecznie przenieść tak duży ciężar do samochodu. Przed wyniesieniem warto otworzyć wszystkie drzwi i utorować przejścia, by można było szybko i sprawnie wynieść mebel. Podnosząc sofę pamiętaj o odpowiedniej postawie i o tym, by nie narazić kręgosłupa na ciężki uraz.

Kurierem, busem czy firmą przewozową?

Sofa należy do mebli wielkogabarytowych. Dlatego wysyłka tradycyjną firmą kurierską (Inpost, DHL, DPD czy UPS) może okazać się trudne lub wręcz niemożliwe. Można znaleźć w internecie firmę zajmującą się przeprowadzkami i zlecić transport sofy. Alternatywą może być serwis Clicktrans.pl. Wystarczy dodać ogłoszenie, a przewoźnicy szukający zleceń na tej konkretnej trasie zgłoszą się i złożą swoje oferty transportu. Wystawiając ogłoszenie warto pamiętać o możliwości zaznaczenia dodatkowych usług takich jak pomoc w zniesieniu i wniesieniu. Może okazać się to niezbędne w przypadku tak dużego mebla, jakim jest sofa.

Ile kosztuje transport sofy w kraju i za granicą?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje transport sofy. Cena przewozu uzależniona jest od wielu czynników, takich jak gabaryty wysyłanego mebla, długość trasy, miejsca załadunku i rozładunku, a także to, czy potrzebne są dodatkowe usługi (wniesienie, zniesienie). Na cenę ma wpływ także to, czy transport jest pilny. Przygotowaliśmy zestawienie ramowych cen za transport sofy w zależności od różnych czynników.

Ceny transportu sof według kryterium długości trasy

Sprawdź, jak kształtują się ceny transportu sof na trasie krótszej i dłuższej niż 200 km

Usługa na trasie krótszej niż 200km na trasie powyżej 200km
Transport sofy ok. 170 zł (ok. 1,3 zł/km) ok. 230 zł (ok.0,6 zł/km)

Zatem uśredniona cena transportu sofy na trasie krótszej niż 200km to 170zł (1,3zł/km), tymczasem na trasie powyżej 200km to koszt 230zł (0,6zł/km). Na pierwszy rzut oka nasuwa się wniosek, że ceny transportu względem długości trasy nie różnią się ekstremalnie.

Ceny transportu sof na trasach międzynarodowych i krajowych

Przyjrzyjmy się jak kształtują się średnie ceny jeśli chodzi o transport w obrębie Polski oraz transport z Polski za granicę.

Usługa Transport międzynarodowy Transport krajowy
Transport sofy ok. 600 zł (ok. 0,50 zł/km) ok. 220 zł (ok. 0,75 zł/km)

Podsumowując za transport krajowy sofy zapłacimy średnio 220 zł (0,75 zł/km), a za transport sofy z Polski za granicę 600 zł (0,50 zł/km).