Raport

Przeprowadzki 2022

Na podstawie danych serwisu Clicktrans.pl

W raporcie znajdziesz:

 • najpopularniejsze kierunki przeprowadzek
 • informacje na temat przeprowadzek krajowych i międzynarodowych
 • zmiany w trendach

Przeanalizowaliśmy zlecenia przeprowadzek opublikowane w serwisie Clicktrans w 2022 roku i porównaliśmy je z poprzednimi latami. Chcieliśmy zbadać, czy Polacy tak jak w latach ubiegłych chętniej wracają do kraju niż z niego wyjeżdżają, a także jakie były najpopularniejsze kierunki przeprowadzek. 

Najważniejsze wnioski z raportu:

 1. Duży wzrost udziału wyprowadzek z Polski i mniejszy udział powrotów do kraju
 2. Polacy coraz chętniej wyprowadzają się do Hiszpanii. Hiszpania stała się drugim po Niemczech najważniejszym celem wyprowadzek Polaków
 3. Mniej powrotów z Wielkiej Brytanii

Mniej powrotów do kraju

W 2022 roku przeprowadzki do Polski stanowiły jedynie 58% zleceń przeprowadzkowych między Polską a innymi krajami. To pierwsza tak duża zmiana od 5 lat - aż o 13 p.p. względem 2021 roku.

W porównaniu z ubiegłymi latami wzrósł natomiast udział wyprowadzek z kraju i w 2022 roku stanowiły one aż 42% zleceń przeprowadzkowych między Polską a innymi krajami. Przez kilka ostatnich lat udział wyprowadzek z Polski oscylował wokół 25-29%.

Coraz więcej ludzi decyduje się na wyemigrowanie z Polski. Na to zjawisko mogła wpłynąć zarówno popularyzacja pracy zdalnej, sytuacja makroekonomieczna oraz lęk o bezpieczeństwo związany z wojną w Ukrainie. Z perspektywy Polski, jeśli ta tendencja się utrzyma, na pewno powinna być to alarmująca wiadomość.

- mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

Przeprowadzki do Polski i z Polski

Niemcy wciąż głównym kierunkiem wyprowadzek

Podobnie jak w 2021 roku, Niemcy utrzymały się na pozycji lidera i to właśnie tam Polacy wyprowadzali się najchętniej.

 Zmiany natomiast zaszły na drugim miejscu - Hiszpania miała niewielką przewagę nad Wielką Brytanią (o 1,3 p.p.).  Wiele wskazuje na to, że trend będzie się utrzymywał, a Wielka Brytania nie będzie już tak atrakcyjnym krajem do osiedlenia się. Wynika to głównie z faktu, że po Brexicie wiele osób obawia się trudności formalnych związanych z podjęciem pracy i zamieszkaniem w Wielkiej Brytanii na stałe. 

Top 5 krajów

Top 5 krajów, do których przeprowadzali się Polacy - Hiszpania coraz popularniejsza

Zlecenia przeprowadzek do Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii stanowią ponad 45% wszystkich zleceń przeprowadzkowych z Polski za granicę. W porównaniu z ubiegłym rokiem nastąpił wzrost udziału wyprowadzek z Polski do Hiszpanii - o 5,6 p.p.

Wzrost zainteresowania tym kierunkiem wynikać może z atrakcyjnych cen nieruchomości, stosunkowo niskich kosztów życia i ciepłego, przyjaznego klimatu. Poza tym wielu pracowników pozostało przy formie pracy zdalnej mimo zniesienia pandemicznych obostrzeń.

- mówi Michał Brzeziński.

Wyprowadzki z Polski 2022 - Top 5 krajów

Top 5 krajów, z których wracali Polacy - spory spadek powrotów z Wielkiej Brytanii

Podobnie jak w ubiegłych latach, w roku 2022 najczęściej wracano z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. Dużo rzadziej powracano z Wielkiej Brytanii. Trend ten utrzymuje się stale od 2018 roku, ale po raz pierwszy zaobserwowaliśmy tak wyraźny spadek udziału powrotów z Wielkiej Brytanii. W roku 2021 udział ten wynosił niecałe 42%, natomiast w 2022 już tylko 26,4%. Wzrósł udział powrotów z Niemiec (o 6 p.p.) i z Holandii (o 5,5 p.p.). Nieznaczny wzrost udziału powrotów odnotowaliśmy także z Belgii i Francji.

Powroty do Polski 2022 - Top 5 krajów

Wyprowadzki vs przeprowadzki

Niemal w każdym z popularnych kierunków przeważały powroty do Polski. Wyjątkiem jest podobnie jak w 2021 roku Hiszpania, gdzie znacznie większy udział mają wyprowadzki do tego kraju niż powroty. Nieznacznie więcej wyprowadzek w stosunku do powrotów odnotowaliśmy także w przypadku Francji.

PWyprowadzki/przeprowadzki 2022

Przeprowadzki krajowe

Województwem, z którego wyprowadzano się w 2022 roku najchętniej, było mazowieckie. Jednak udział wyprowadzek z tego regionu spadł w stosunku do 2021 roku o 2 p.p. W pozostałych województwach nie odnotowano dużych zmian.

Z których województw wyprowadzali się Polacy w 2022 roku

W 2022 roku Polacy, podobnie jak w latach poprzednich, najchętniej wyprowadzali się do województwa mazowieckiego. Ma ono przewagę prawie 8 p.p. nad następnym w kolejności województwem pomorskim.

Do których województw wyprowadzali się Polacy w 2022 roku

Wyprowadzki/przeprowadzki w miastach - utrzymuje się trend wyprowadzek z dużych miast

W 2022 roku w przypadku każdego z dużych ośrodków miejskich z naszego zestawienia, dominowały wyprowadzki. To utrzymanie trendu obserwowanego również w poprzednich latach. Częściowo można to przypisać upowszechnieniu pracy zdalnej, ale także szybko rosnącym cenom nieruchomości i malejącej zdolności kredytowej Polaków.

Bilans przeprowadzek z/do miasta 2022

Ile kosztuje przeprowadzka

Ceny przeprowadzek w porównaniu z 2021 rokiem wzrosły. Cena średniej przeprowadzki krajowej wzrosła o 26%. Natomiast średnia cena przeprowadzki z Polski za granicę wzrosła aż o 39% i wyniosła 3116 zł. Cena przeprowadzki do Polski wzrosła w porównaniu z 2021 rokiem najmniej, bo o 18%  i wyniosła 2591 zł.

Średnia cena przeprowadzki [zł]

Ceny wyprowadzek z Polski

Ceny wyprowadzek z Polski [zł]

Rosnąca inflacja i coraz wyższe ceny paliwa to jedne z czynników, które wpłynęły na to, że na wszystkich popularnych trasach wyprowadzek nastąpiły wzrosty cen. Tak jak w ubiegłych latach, największy wydatek musiały ponieść osoby chcące wyprowadzić się do Hiszpanii. Średnia cena wyprowadzki do tego kraju wyniosła w 2022 roku 6303 zł (o 23% więcej niż w roku 2021). Wyprowadzki do innych krajów, nawet do sąsiedniej Francji, były sporo tańsze. Najmniejszy wydatek stanowiła wyprowadzka do Holandii - średnio trzeba było na nią przeznaczyć 1664 zł (o 27% więcej niż w roku 2021).

Wzrosty cen na poszczególnych trasach:

 • Polska - Hiszpania (+1192 zł)
 • Polska - Francja (+936 zł)
 • Polska - Wielka Brytania (+801 zł)
 • Polska - Niemcy (+768 zł)
 • Polska - Belgia (+607 zł)
 • Polska - Holandia (+353 zł)

Ceny przeprowadzek do Polski

Ceny przeprowadzek do Polski [zł]

Podobnie jak w przypadku wyprowadzek z Polski, ceny przeprowadzek do naszego kraju wzrosły na wszystkich popularnych trasach. Z pewnością wpłynęły na to czynniki ekonomiczne związane z inflacją oraz wysokimi cenami paliw. Największy wzrost cen, bo aż o 53% nastąpił na trasie Belgia - Polska, a najmniejszy na trasie z Włoch do Polski (o 5%).

Wzrosty cen na poszczególnych trasach:

 • Hiszpania - Polska (+451 zł)
 • Francja - Polska (+810 zł)
 • Włochy - Polska (+157 zł)
 • Wielka Brytania - Polska (+251 zł)
 • Niemcy - Polska (+536 zł)
 • Holandia - Polska (+464 zł)

Usługa kompleksowa czy sam transport

Typ usługi w przeprowadzkach krajowych 2022
Typ usługi w przeprowadzkach międzynarodowych 2022

Zlecający przeprowadzki krajowe, podobnie jak w ubiegłych latach, najczęściej decydowali się na usługę kompleksową z wniesieniem i zniesieniem rzeczy. Decydowało się na to aż 75% zlecających przeprowadzkę krajową. W przypadku zleceń przeprowadzek międzynarodowych te z usługą kompleksową stanowiły 69%, o 1 p.p. mniej niż w 2021 roku.

Ile waży przeprowadzka

Zazwyczaj zlecenia przeprowadzek krajowych obejmują przedział wagowy od 100 do 600 kg. W 2022 roku zlecenia takie stanowiły 61% wszystkich zleceń w tej kategorii. Najmniej zleceń stanowiły przeprowadzki o wadze powyżej tony. W roku 2022 było to 13% zleceń, o 5 p.p. więcej niż w 2021 roku.

W przypadku przeprowadzek z Polski i do Polski sytuacja wyglądała podobnie. Zlecenia przeprowadzek o wadze od 100 do 600 kg stanowiły 54% zleceń.

Przeprowadzki krajowe - waga 2022
Przeprowadzki do/z Polski - waga 2022

Średnia waga przeprowadzki z Polski/do Polski

W ubiegłych latach zauważalny był spadek wagi rzeczy zlecanych podczas przeprowadzek z Polski i do Polski. W 2022 roku było nieco inaczej. Średnia waga przeprowadzki do Polski wzrosła o 66 kg w stosunku do średniej wagi w 2021 roku. Natomiast średnia waga wyprowadzki z Polski wzrosła o 180 kg w porównaniu z rokiem 2021.

Średnia waga rzeczy zleconych podczas transportu w przeprowadzce do/z Polski

Średnia waga przeprowadzki krajowej

Podobnie jak w przypadku przeprowadzek z Polski i do Polski, również średnia waga przeprowadzki krajowej uległa zwiększeniu w stosunku do lat ubiegłych. W stosunku do roku 2020 średnia waga rzeczy zleconych w przeprowadzce krajowej wzrosła o 76 kg, a w stosunku do roku 2021 o 148 kg.

Średnia waga rzeczy zleconych podczas transportu w przeprowadzce krajowej

Informacje o raporcie

Raport został oparty na danych z 48 797 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących przeprowadzek w latach 2011-2022. Raport opublikowano w lutym 2023.

Autorzy raportu

Katarzyna Kant-Wysocka

Adrian Konstantynowicz

Malwina Karczewska

Konrad Donasewicz

Agnieszka Korzeniewska

Karolina Klein

Kontakt

Katarzyna Kant-Wysocka

katarzyna.kant@clicktrans.pl
clicktrans

Clicktrans.pl to polski serwis łączący osoby i firmy poszukujące transportu z przewoźnikami. Portal działa od 2010 roku i rozwija się w całej Europie. Idea Clicktrans polega na połączeniu osób i firm szukających transportu dużych przedmiotów z przewoźnikami jadącymi w tym samym kierunku.

Clicktrans Polska

clicktrans.pl

Clicktrans Wielka Brytania

clicktrans.com

Clicktrans Hiszpania

clicktrans.es

Clicktrans Niemcy

clicktrans.de

Clicktrans Włochy

clicktrans.it