Zdrowy styl życia a praca kierowcy
Praca zawodowego kierowcy wiąże się z kilkoma zagrożeniami zdrowotnymi. Siedzący tryb życia, brak ruchu i zła dieta mogą powodować występowanie chorób takich jak cukrzyca typu II, miażdżyca i otyłość. Można jednak tego uniknąć dbając o zdrowy styl życia. To wykonalne nawet na długich trasach!
Kierowco, ruszaj się!
Aby utrzymać ciało w dobrej kondycji, trzeba się ruszać. Dlatego wykorzystuj przerwy w trasach na ćwiczenia. Coraz częściej przy parkingach powstają tzw. siłownie pod chmurką, w których można poćwiczyć. Można też przeznaczyć trochę czasu na jogging lub choćby spacer z kijkami nordic walking. Zwiedzisz okolicę, poruszasz się i zregenerujesz siły potrzebne do kontynuowania jazdy. Oczywiście po męczącej jeździe trudno będzie na początku się zmobilizować, ale z pewnością warto podjąć ten trud. Po krótkim czasie aktywność fizyczna wejdzie ci w nawyk. Nadwaga i otyłość to poważne choroby, którym warto zapobiegać nie tylko z powodów zdrowotnych. Badania wskazują na zależność między nadmierną masą ciała kierowcy a wypadkami drogowymi. Kierowcy ciężarówek, którzy cierpią na otyłość, mają o 55% większe ryzyko uczestnictwa w wypadku drogowym oraz większe ryzyko spowodowania go.
Dbaj o kręgosłup
Siedzący tryb życia bardzo negatywnie wpływa na kręgosłup, dlatego dbaj o niego wyjątkowo troskliwie. Problemy z kręgosłupem są bolesne, nieprzyjemne i trudne do opanowania, więc lepiej im zapobiegać. Niewiele osób pamięta na co dzień o utrzymaniu właściwej postawy ciała, a jest to prosty sposób na to, by kręgosłup był długo w dobrej formie. Gdyby przyjrzeć się kierowcom podczas jazdy, można byłoby zobaczyć, że wielu z nich siedzi niewłaściwie: garbi się, pochyla do przodu, ma źle ustawione zagłówki i odległość fotela. Jeśli trudno ci pamiętać o utrzymaniu właściwej w trasie, pomyśl o podkładce pod plecy.
Ma ona na celu odciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Przez odpowiednie wyprofilowanie ułatwiają utrzymanie właściwej postawy siedzącej podczas jazdy samochodem. Wystrzegaj się tanich podkładek z Chin – często nie mają one odpowiednich atestów i są wykonane z kiepskiej jakości materiałów. W podkładkę najlepiej zaopatrzyć się w sklepie medycznym i mieć pewność, że będzie ona spełniać swoją funkcję.
Jedz mądrze
Dieta kierowców zawodowych zwykle nie należy do najzdrowszych. Pewnie nie raz zdarzyło ci się jeść w pośpiechu, w przydrożnym barze szybkiej obsługi. Dania serwowane w lokalach gastronomicznych przy trasach często są niezdrowe, zawierają mnóstwo tłuszczu oraz zbyt dużo węglowodanów przy małej ilości warzyw i owoców. Ale nie oznacza to, że jest to jedyna opcja. Zamiast kupować kolejnego hamburgera sprawdź, czy w menu nie ma sałatek, sycących zup lub domowych obiadów. Coraz częściej w lokalach można spotkać dania zdrowe, z obniżoną zawartością tłuszczu. Kierowca nie jest więc dziś skazany na niskiej jakości przekąski. Można też pokusić się o samodzielne przygotowanie posiłków. Wtedy mamy pewność co do składu i oczywiście oszczędzamy na tym sporo pieniędzy. Najlepiej sprawdzają się dania, które zapakujemy do słoików: leczo, potrawki z kurczakiem, rozmaite zupy. Z pewnością lepsze będą dania duszone, pieczone lub gotowane niż smażone.
Pij wodę!
Regularne picie wody jest bardzo ważne. Odwodnienie wpływa na znaczny spadek koncentracji, uczucie zmęczenia i problemy z układem moczowym. Ważne jest, by pić właśnie wodę, a nie słodkie napoje gazowane. W ciągu doby powinno się wypijać przynajmniej 2 litry wody.
Zrezygnuj z używek
O negatywnym wpływie palenia papierosów i picia alkoholu na organizm wiemy już wiele. Warto popracować nad rzuceniem nałogów – to z pewnością zaprocentuje. Palenie papierosów przy siedzącym trybie życia kierowcy to prosta droga do miażdżycy i zawału serca.
Opanuj stres
Praca kierowcy nie jest pozbawiona stresu. Nie wyeliminujesz go całkowicie, więc pozostaje nauczyć się sobie z nim radzić. Podczas trasy masz idealne warunki, by słuchać ulubionej muzyki. A jeśli nie przepadasz za muzyką, może spróbujesz słuchać audiobooków lub podcastów z tematyki, która cię interesuje? W przypadku audiobooków najlepiej zdecydować się na abonament i możliwość korzystania z pełnej oferty niż kupować pojedyncze sztuki. Taką możliwość daje np. Storytel, Empik Go czy Audioteka.
Aby ograniczyć stres, wybieraj zlecenia transportu przesyłek tak, aby móc je zrealizować w planowanym czasie, dbając o właściwą regenerację.
Sen regeneruje siły
W pracy kierowcy trudno czasem zadbać o właściwą regenerację i odpowiednio długi sen, ale warto to robić. Sen pozwala odzyskać siły i poprawić koncentrację. Dobrym sposobem są na regenerację są też krótkie drzemki na parkingach – czasem nawet krótki sen pozwala poczuć się lepiej.
Zdrowy styl życia i praca kierowcy na międzynarodowych trasach wcale nie muszą się wykluczać. Wręcz przeciwnie – przy tak obciążającej organizm pracy dbanie o zdrowie jest absolutną koniecznością.