Magazyny i przechowalnie rzeczy
Ostatnie lata to rosnąca popularność (niekoniecznie niskobudżetowych) przechowalni rzeczy. Coraz więcej firm przeprowadzkowych i transportowych wynajmuje małe magazyny, żeby poza flagową usługą sprzedawać klientom także pewną wartość dodaną. Modele biznesowe są różne. Spójrzmy na przykładowe oferty i ceny.
Coraz większa mobilność Polaków, coraz mniejsze mieszkania i coraz więcej posiadanych dóbr – tak w skrócie można opisać przyczyny rosnącej popularności przechowalni rzeczy. Co prawda jest to raczej usługa z wyższej półki, na którą nie każdy może sobie pozwolić, jednak często jest to niestety konieczność. Cieszą się właściciele przechowalni, za portfele łapią się Ci, dla których znalezienie pomieszczenia do składowania mienia staje się koniecznością.
Ceny, czyli ile ta przyjemność będzie mnie kosztować
Ceny wynajmu przestrzeni magazynowej warto porównywać w kontekście powierzchniowym i pojemnościowym. O co tutaj chodzi? Generalnie sprawa jest prosta. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie, to łatwo zorientujemy się, że w konkretnym przedziale cenowym i metrażowym możemy liczyć na cenę metra kwadratowego w zakresie konkretnych widełek. Im większe mieszkanie tym niższa cena metra kwadratowego. Z kolei im wyższy standard lokum tym cena metra będzie z pewnością wyższa. Podobnie jest z przestrzenią magazynową, przy czym dochodzi tutaj jeszcze tak zwany trzeci wymiar – wysokość wynajmowanego magazynu.
Na rynku logistycznym wynajmujemy bowiem zwykle kubaturę, a nie powierzchnię, dlatego, jeżeli ktoś oferuje nam podejrzanie tanią powierzchnię magazynową, warto zwrócić uwagę czy przypadkiem sufit nie kończy się niewiele powyżej naszej głowy.
Obecnie jeszcze ceny wynajmu jednostki powierzchni czy pojemności w przechowalni przekraczają miesięczne koszty wynajmu mieszkania. Powód jest jeden – mała konkurencja na rynku przechowalni i mała świadomość społeczna. W ciągu najbliższych kilku lat rynek zweryfikuje czy Polska jest już na tyle dojrzałym rynkiem, że konkurencja może się rozwijać.
Przykładowe ceny w wybranej przechowalni dla Warszawy oscylują w okolicy 100 złotych za metr kwadratowy miesięcznie (w przypadku mieszkań jest to raczej 50 złotych za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej). Przy wynajmie długoterminowym (powyżej jednego roku) możemy również wynegocjować darmowy transport do lub z magazynu.
Magazyn w Warszawie
Aglomeracja warszawska, gdzie mieszka prawie co dziesiąty Polak, gromadzi ludzi i firmy, które z racji zasobniejszego portfela mogą sobie pozwolić na wygodę i płacenie za korzystanie ze specyficznego wachlarza usług.
Wszystko zaczęło się od opon, które dla mieszkańców aglomeracji stanowią często spory kłopot, a zapłacenie niecałych 100zł za przechowanie opon przez jeden sezon (około 200zł za rok) dla większości właścicieli aut nie stanowi wielkiego wyzwania.
W Warszawie sporym magazynem może pochwalić się kanadyjska firma, która kilka lat temu otworzyła w Warszawie dwa samoobsługowe i całodobowe magazyny – jak sami się reklamują – hotel dla rzeczy.
Less Mess Storage – Hotel dla Twoich rzeczy, to nowoczesny, bezpieczny i łatwy w użytkowaniu magazyn dla każdego. Remont, przeprowadzka, wyjazd za granicę czy po prostu dodatkowa piwnica – potrzeb jest wiele.
Oprócz przestrzeni magazynowej firma współpracuje z firmami transportowymi, z usług których w każdej chwili mogą skorzystać przyszli klienci przechowalni. Tutaj jednak na darmowy transport liczyć już nie możemy. Ponadto magazyn sprzedaje materiały opakowaniowe takie jak kartony, folie, taśmy.
Obecnie są dostępne powierzchnie magazynowe od 0,5 do 20 metrów kwadratowych, co przekłada się na trzykrotnie większą kubaturę. Wynajęcie średniej wielkości boksu kosztuje miesięcznie około 87zł za metr kwadratowy, czyli niecałe 35zł za metr sześcienny. Minimalny okres wynajmu to jeden miesiąc.
Też chciałbym otworzyć taki magazyn
Jeżeli chciałbyś coś więcej niż tylko transport i marzy Ci się oferowanie przestrzeni magazynowej Twoim klientom, warto pomyśleć o kilku szczegółach. Przede wszystkim trzeba wynająć odpowiedni magazyn (najlepiej oczywiście mieć własny). Największe zyski osiągniemy wtedy, gdy uda nam się zorganizować przestrzeń w ten sposób, aby zmaksymalizować stosunek kubatury magazynowej do całej objętości budynku. Wiadomo bowiem, że w magazynie musi pozostać wolna przestrzeń pomiędzy regałami czy boksami magazynowymi, tak zwana komunikacja.
Na rynku nieruchomości magazynowych łatwo można znaleźć ogłoszenia o wynajmie magazynu z obsługą. W takim przypadku odpadają nam nie tylko koszty ochrony i zatrudnienia pracownika, ale także zyskujemy pewność, że magazyn będzie profesjonalnie zarządzany.