W towarze nie ma filozofii?
„W towarze nie ma filozofii” to cytat z życia, a właściwie z tego lata, wzięty. Dlaczego z lata? Lato to taki okres, w którym do firm na staże i praktyki przychodzą studenci. I żeby Ci ludzie mogli przez jakiś czas wykonywać bardziej skomplikowane czynności niż kserowanie dokumentów i wpinanie ich do segregatorów trzeba zacząć od ich przeszkolenia. Szkoła szkołą, a rzeczywistość rzeczywistością. Student mniej błędów popełni i mniej nas ośmieszy w oczach kontrahentów i dostawców, jeżeli zaczniemy od przeszkolenia. Także opowiada się studentom jak zarządzać czasem, jak rozmawiać z ludźmi, jak negocjować, jak wygląda cały proces transportowy, jak to jest z tym towarem. A student mówi: „w towarze nie ma filozofii”. Skoro w towarze nie ma żadnej filozofii to czy istniałyby takie kierunki studiów jak towaroznawstwo?
Towar jest najważniejszy
Towar w transporcie to jedna z najważniejszych zmiennych. Niedoświadczonym transportowcom zdarza się go lekceważyć. Skutkuje to zazwyczaj reklamacjami, stratami, nieporozumieniami, niezadowoleniem ostatecznego klienta, a nawet zakończeniem relacji biznesowej. Pytanie o właściwości towaru, który jest zlecony do przewiezienia, powinno paść na samym początku podjęcia procesu negocjacyjnego. Cena jest tu tylko wypadkową.
Słów klika o właściwościach towaru
Towar ma określoną wagę – samochodu nie możemy przeładowywać, ponieważ grożą nam za to kary. Oczywiście część przewoźników ryzykuje i próbuje nagiąć system. Przeciążenia pojazdów to chleb powszedni i tym samym źródło finansowania służb. Liczni przewoźnicy próbują przetransportować samochód wypchany po brzegi towarem z ominięciem wag i nawet części te praktyki się udają, jednakże przeładowane auto zatrzymane do kontroli to problem dla wszystkich – od kierowcy po ostatecznego klienta.
Wymiary
Towar ma dane wymiary – najzwyczajniej w świecie ładunek może nam się do samochodu nie zmieścić. Jeżeli popatrzymy tylko na pojemność auta a nie zwrócimy uwagi na szerokość i wysokość przewożonego towaru, to może nas spotkać lekkie zaskoczenie.
Na przewóz niektórych towarów, takich jak np. makulatura potrzebne są osobne, specjalne zezwolenia. Do przewozu towarów niebezpiecznych niezbędny jest certyfikat i wdrożona cała procedura ADR. Czasami możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że ten ładunek podlega pod towary niebezpieczne.
Przykładowo takim dość niezwykłym towarem niebezpiecznym są piłeczki pingpongowe. One są produktem łatwopalnym. A tym samym podlegają pod przewóz ADR.
Temperatura kontrolowana
Towar może wymagać przewozu w temperaturze kontrolowanej – bez posiadania chłodni nie powinniśmy podejmować takiego zlecenia. Tutaj takim przykładowym towarem, który wymaga temperatury kontrolowanej a nie do końca możemy sobie z tego zdawać sprawę od samego początku są np. świeczki. Jeżeli przestrzeń ładowną zapełnimy świeczkami i będziemy chcieli przewieźć towar bez kontroli temperatury to możemy do miejsca docelowego dowieźć jedną wielką świeczkę – towar nam się poskleja.
Zwierzęta
Przewóz żywych zwierząt jest również obwarowany szeregiem przepisów. Unia Europejska zadbała, żeby zwierzęta odczuwały jak najmniej negatywnych skutków transportu.
Piętrowanie
Towar może posiadać właściwości specjalne przykładowo – nie wolno go piętrować, tzn. na naszym towarze nie można położyć niczego więcej, nawet jeżeli ciężar i pojemność naszego samochodu na to pozwalają. Część przewoźników zlekceważy ten fakt, w końcu nie można marnować wolnej przestrzeni ładunkowej. Jednak tylko producent tego towaru wie, dlaczego zaznaczył na zleceniu „nie piętrować”. Warto na to zwrócić uwagę, zanim na nasze biuro wpadnie pierwsza reklamacja.
Wartość towaru
Powinniśmy brać również pod uwagę wartość towaru. Inaczej będziemy postrzegali samochód wypełniony cukrem a inaczej samochód wypełniony smartfonami. Towar wysokowartościowy często wymaga dodatkowo ubezpieczyć a zostawiając samochód na noc warto pomyśleć o strzeżonym parkingu.
Ponadto towar może pochodzić z różnych regionów świata – nie zapominajmy o embargu.
Czym towar posiada bardziej specyficzne właściwości, tym jego przewóz będzie stosunkowo droższy. Co innego, jeżeli podejmujemy się przewiezienia krzesła, a co innego jeżeli będzie to kot. Kot może i milszy towarzysz podróży od krzesła, ale na pewno bardziej problematyczny.
Zabezpieczenie
Z właściwościami towaru bezpośrednio powiązane są metody i wymagania odnośnie jego zabezpieczenia. Przykładowo towary ADR muszą być tak zabezpieczone, że nawet w przypadku wypadku nic nie może stać się ładunkowi.
Do zabezpieczenia wykorzystujemy: przekładki, deski, pasy, folie. W tym celu również towar jest paletyzowany. Wszystko po to, żeby ładunek nie przesuwał nam się w pojeździe a towar w całości i bez uszkodzeń dotarł do ostatecznego klienta.
Także cytując studenta: „W towarze nie ma filozofii”!