Kondycja finansowa firmy transportowej
Czy nasza firma jest w dobrej kondycji finansowej? Jaka będzie jej przyszłość? Czy może być jeszcze lepiej? A może zwrot z biznesu jest tak mały, że szkoda naszej energii na to przedsięwzięcie?
W odpowiedzi na te pytanie i wiele innych, przychodzi nam kilka podstawowych wskaźników finansowych. Dziś przyjrzymy się: rentowności, poziomowi zadłużenia i płynności finansowej, żeby zobaczyć jak w prosty sposób poznać kondycję finansową naszej firmy.
RENTOWNOŚĆ
Celem mierzenia rentowności jest ocena efektywności zarządzania przedsiębiorstwem i zaangażowanych zasobów. W związku z tym sprawdzimy: ROS, ROA, ROI, ROE.
Wskaźnik rentowności sprzedaż ( ROS – Return on Sales) = zysk netto/sprzedaż netto
ROS pokazuje ile zysku przypada na jedną złotówkę uzyskaną ze sprzedaży. Wysoka wartość ROS oznacza, że przedsiębiorstwo uzyskuje wysoką marżę na sprzedaży swoich produktów.
Czym wyższy wskaźnik ROS tym lepsza kondycja finansowa przedsiębiorstwa. Pogorszenie tego wskaźnika oznaczałoby, że firma musi sprzedać więcej swoich usług, żeby osiągnąć wymaganą kwotę zysku.
Rentowność aktywów ( ROA – Return on Total Assets) = zysk netto / aktywa ogółem
ROA mówi nam jaki zysk został wytworzony na bazie majątku firmy. ROA informuje nas, czy zarządzanie majątkiem jest efektywne. Wysoki współczynnik ROA świadczy o dobrej kondycji finansowej firmy i efektywnym gospodarowaniu aktywami, które przynoszą określony zysk.
Z analizy ROA można wyciągnąć wnioski o konieczności modernizacji aktywów lub ich powiększeniu. Tutaj przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa.
Rentowność inwestycji ( ROI – Return on Investment) = zysk netto / przeciętny stan zainwestowanego kapitału
ROI obrazuje nam jaki jest procentowy zwrot (zysk) z zainwestowanych w firmę pieniędzy. Na podstawie ROI możemy porównać czy zainwestowanie pieniędzy w to przedsięwzięcie było dla nas korzystne czy jednak trzeba było wybrać, np. inwestycję w lokatę bankową lub zakład produkcji karmy dla kotów.
Rentowność kapitału ( ROE – Return of Equity) = zysk netto / kapitały własne
ROE prezentuje ile zysku zostało wypracowanego na bazie kapitałów własnych. Tutaj widzimy jaka jest rentowność kapitału wniesionego do spółki przez akcjonariuszy. Im poziom tego wskaźnika jest wyższy, tym mamy do czynienia z bardziej efektywnym zarządzaniem kapitałem własnym.
ZADŁUŻENIE
Dług długowi nierówny. Zobaczmy jak liczyć poziom zadłużenia spółki:
Wskaźnik ogólnego zadłużenia = zobowiązania ogółem /aktywa ogółem
Jeżeli wskaźnik ten przekracza poziom 0,5 oznacza to duży udział długu w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, a co się z tym wiąże – wysokie ryzyko bankructwa w przypadku pogorszenia warunków rynkowych. Niski poziom wskaźnika ogólnego zadłużenia definiujemy jako wysoką siłę firmy, które potrafi sama sfinansować swoją działalność i majątek.
Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego = zobowiązania ogółem / kapitał własny
Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego to nic innego jak poziom zaangażowania obcych źródeł finansowania w stosunku do źródeł własnych. Tutaj nie mamy narzuconego poziomu, który pomógłby nam zdefiniować idealne proporcje kapitału własnego do obcego.
Wskaźnik zadłużenia długoterminowego = zobowiązania długoterminowe / kapitał własny
Racjonalny poziom wskaźnika zadłużenia długoterminowego powinien mieścić się w przedziale od 0,5 do 1,0. Jeżeli wskaźnik przekroczy poziom 1,0 oznacza to, że zobowiązania długoterminowe naszej firmy są wyższe od kapitału własnego i na pewno nie wróży nam to sukcesów rynkowych.
Wskaźnik zadłużenia środków trwałych = wartość majątku trwałego / zobowiązania ogółem
Ten wskaźnik pokazuje zdolność spłaty zobowiązań firmy w przypadku konieczności ogłoszenia jej upadłości lub likwidacji.
PŁYNNOŚĆ FINANSOWA
Płynność finansowa świadczy o sprawności bieżącego gospodarowania przedsiębiorstwem a o jej wadze i znaczeniu przekonał się każdy, któremu w pewnym miesiącu, mówiąc w dużym uproszczeniu, „nie dopiął się budżet”.
Zwróćmy uwagę na trzy wskaźniki:
Wskaźnik płynności finansowej = środki pieniężne /zobowiązania bieżące
Wskaźnik płynności finansowej (szybkiej) = (środki pieniężne plus należności) / zobowiązania bieżące
Wskaźnik bieżącej płynności finansowej = (środki pieniężne plus należności plus zapasy) /zobowiązania bieżące
Szacuje się, że wskaźnik płynności finansowej jest wystarczający, gdy jego poziom przekracza 0,2. Natomiast wskaźnik płynności finansowej szybkiej powinien przekraczać wartość 1,0. Czym wyższe poziomy tym pewniejsze, że pozycja naszego przedsiębiorstwa jest trwalsza a działalność nie jest zagrożona.
Wskaźnik bieżącej płynności finansowej powinien oscylować w przedziale 1,2 – 2,0. Poziom 1,2 to minimum bezpieczeństwa finansowego dla firmy. Natomiast przekroczenie progu 2,0 świadczy o nadmiernych zapasach i należnościach, co wpływa na osłabienie skuteczności finansowania procesów całym przedsiębiorstwie.
Obliczenie podanych wskaźników nie wykracza materiałem z matematyki poza szkołę podstawową: dodawanie i dzielenia, ewentualnie kolejność działań. Także nie ma wymówek – kalkulator w dłoń i liczcie!