Parking na trasie – bezpieczny, z prysznicem i wolny. Czy Kierowca wymaga dużo?

Odpoczynek w trasie warto zapanować. Oczywiście można liczyć na szczęście, że znajdziemy po drodze wolny parking i doświadczenie, bo przecież zwykle coś znajdujemy. Jednak, żeby to nie było „jakieś miejsce postojowe” warto się wcześniej zorientować. Kwestia bezpiecznego parkingu nie podlega dyskusji w sytuacji, gdy przewozimy wysoce wartościowy towar. Wtedy często bardziej niż na własną wygodę stawiamy na bezpieczeństwo transportu – szukamy bezpiecznych, monitorowanych i oświetlonych parkingów.

Parking na trasie – bezpieczny, z prysznicem i wolny.

Rozpatrując kwestie parkingów musimy mieć także na uwadze, że kierowcy samochodów ciężarowych mają ściśle określony czas pracy. Tu nie ma miejsca na zwłokę i zastanawianie, który parking wybrać. Często trucker z duszą na ramieniu patrzy na kończący się czas pracy i wie, że musi się zatrzymać na przerwę lub odpoczynek.  Miejmy też na względzie, że nawet jeżeli wyjeżdżając zaplanujemy sobie trasę i miejsca postojowe, to korki lub inne mniej lub bardziej niespodziewane przeszkody na drodze mogą nam pokrzyżować plany. W takiej sytuacji pojawia się niepotrzebny stres i nerwowe poszukiwanie „jakiegoś” miejsca postojowego.

Na szczęście zawód kierowcy na świecie jest dość popularny, a problemy z parkingami są zwykle podobne w każdym kraju. Aby usprawnić i ułatwić proces stworzono aplikacje z myślą o parkingowych bolączkach kierowców:  Prezentujemy kilka z nich:

  1. Aplikacja Parckr

W Google Play ocena – 3,0 –  17 opinii

Aplikacja stworzona dla kierowców pokazuje dostępność parkingów dla samochodów ciężarowych w krajach Beneluksu, Szwajcarii, Niemczech, Austrii i we Francji. Program szacuje prognozę zajętości parkingów na najbliższe 24 godziny. Ponadto, informuje o wyposażeniu i usługach dostępnych w danym miejscu. Dodatkowo, pozwala dzielić się opiniami o jakości usług świadczonych w danym miejscu – przykładowo ocena pryszniców i usług gastronomicznych. Aplikacja pozwala kierowcom samodzielnie aktualizować współczynnik zajętości parkingu, przez co urealniać prognozy i przekazywać informacje innym kierowcom.

Demo aplikacji można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/ovNVdDuxVuQ

  1. TransParking

Darmowa aplikacja wyszukująca dostępne parkingi, która w swojej bazie posiada miejsca postojowe w całej Europie. Program prócz informowania o lokalizacji parkingu, poziomie jego zajętości i dostępnych udogodnieniach pozwala kierowcom na  bieżąco edytować i aktualizować dane parkingów, i dodawać kolejne miejsca postojowe. Twórcy podkreślają, że aplikacja zawiera zarówno oficjalnie wyznaczone parkingi, jak i miejsca postojowe przy autostradach oraz inne miejsca parkingowe znajdujące się między innymi na terenach przemysłowych.

  1. Truck Parking Europe

W Google Play ocena 4,4 – 4 158 opinii

Aplikacja wypuszczona na rynek przez PTV Group posiada informacje o 25 133 parkingach europejskich. Program na bieżąco wyszukuje parkingi dostępne na trasie przejazdu. Po dodaniu informacji, kiedy kończy się kierowcy czas pracy aplikacja dostosowuje proponowane parkingi pod pozostały czas pracy. Program działa również w oparciu o informacje przekazywane przez społeczność kierowców – o zajętości parkingu informuje zielonymi, żółtymi i czerwonymi oznaczeniami. Ponadto aplikacja podpowiada o udogodnieniach na parkingach oraz odległości do najbliższych usług, takich ja warsztat samochodowy lub sklep.

Aplikacja została również przystosowana do specyfiki obecnego modelu komunikacji – program pozwala na informowanie innych użytkowników o naszym miejscu postoju. Ponadto daje możliwość wysyłania zaproszeń do znajomych kierowców, dzięki czemu w łatwy i prosty sposób pomaga kierowcom spotkać się w trasie.

  1. TRANSPark truck parking areas

Aplikacja to około 4 000 parkingów w 40 krajach. Program został stworzony przez International Road Transport Union z myślą przede wszystkim o bezpieczeństwie kierowców. Dzięki temu aplikacja pozwala truckerom na ocenianie danego parkingu pod względem poziomu bezpieczeństwa. Ponadto program to łatwe wyszukiwanie również stacji paliw i miejsc postojowych w odległości nawet do 400 km.

Kryterium wyszukiwania w tej aplikacji prócz bezpieczeństwa (od ochrony parkingu, systemu kamer do akceptacji postoju pojazdów ciężarowych przewożących ładunki niebezpieczne) są również udogodnienia takie jak myjnie samochodowe, restauracje, stacje paliw.

Dodatkowo aplikacja umożliwia założenie profilu, informowanie o swojej lokalizacji, trasach, dodawanie ulubionych parkingów, komentowanie, ocenianie miejsc postojowych.

Niestety ta aplikacja nie posiada polskiej wersji językowej.

Demo aplikacji: https://youtu.be/YHLsIHthNz8

ak@clicktrans.pl'

Marek

Pracuje w branży TSL.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *