Konkurs Clicktrans „Twoja ulubiona trasa w woj. pomorskim” II miejsce – Marek Kwarta
Trasa, którą prezentuję rozpoczyna się w Pucku pod Rozgardem, gdzie biegnie ścieżka rowerowa będąca fragmentem międzynarodowego szlaku rowerowego wokół Bałtyku R-10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki) oraz szlak rowerowy niebieski.
Prezentowana trasa początkowo prowadzi wzdłuż brzegów Zatoki Puckiej.
Pierwszy odcinek biegnie na klifowej skarpie w przepięknym puckim parku bogatym w ogromne stare buki i ozdobne krzewy (m.in. sfotografowane wspaniałe magnolie).
Brzegiem Zatoki Puckiej mijając nowoczesny port jachtowy dojeżdżamy do portu rybackiego, który był bazą floty królewskiej a w czasach II Rzeczpospolitej pełnił rolę portu wojennego.
W puckim porcie rybackim znajduje się pomnik Józefa Hallera, dowódcy frontu pomorskiego, który w 1020 r. dokonał w Pucku symbolicznych Zaślubin Polski z Morzem. Na pamiątkę tego wydarzenia w porcie ustawiono przedstawiony na fotografii słupek zaślubinowy.
Z portu rozciąga się przepiękny widok na fale Zatoki Puckiej, Kępę Swarzewską jak również gotycki kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła.
Pucka fara – najstarszy zabytek w Pucku – zbudowana jest w stylu gotyckim jednakże wewnątrz znajdziemy wiele elementów barokowych (ambona, chrzcielnica, obrazy i rzeźby).
Z portu udajemy się na tzw. Kaczy Winkiel – punkt widokowy znajdujący się w okolicy rzeki Płutnicy nad Zatoką Pucką na trasie Puck – Władysławowo. Z tego miejsca podziwiać można wody zatoki z pływającymi żaglówkami, pucki klif, bryłę fary puckiej a także dawnego klasztoru sióstr Elżbietanek, w którym obecnie znajduje się szpital.
Kaczy Winkiel to przepiękny zakątek, w którym można cieszyć się bogactwem fauny i flory.
Z Kaczego Winkla ruszamy w stronę Swarzewa piaszczystą drogą pod górę. W tym miejscu również warto się zatrzymać i popatrzeć na Zatokę Pucką z innej perspektywy. Od tej chwili jadąc w kierunku Swarzewa mamy okazję spotkać stada kormoranów przesiadujących na drzewach.
Po wjeździe do Swarzewa droga prowadzi wprost do kościoła – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza.
Możemy ten zabytek ominąć, wcześniej skręcając w lewo, jednakże naprawdę warto wejść do środka. Wewnątrz neogotyckiej budowli znajdziemy zabytki dużo starsze – gotycką rzeźbę Matki Bożej Królowej Polskiego Morza zwaną Opiekunką Rybaków oraz obraz – mapę z 1684 roku, przedstawiający Zatokę Pucką oraz kościoły w Helu, Pucku i Swarzewie.
Kolejny etap mojej trasy to jazda szosą w kierunku stacji kolejowej Swarzewo.
Tu właśnie rozpoczyna się wybudowana niespełna dwa lata temu trasa rowerowa, wiodąca nasypem dawnej linii kolejowej Swarzewo – Krokowa.
Na całej swej długości, tzn. 17,35 km trasa jest z asfaltu, a skrzyżowania z drogami, którymi jeżdżą samochody są oznakowane słupkami i znakami drogowymi. W miejscowościach, gdzie dawniej były perony, obecnie są przystanki z ławkami i tablicą informującą o pobliskich atrakcjach turystycznych.
Jadąc ścieżką wśród pól i łąk mijamy elektrownie wiatrowe i docieramy do wsi Łebcz.
Dalej jedziemy trasą wiodącą przez wiadukt kolejowy nad drogą łączącą miejscowości Łebcz i Starzyński Dwór. Wiadukt, do dzisiaj pięknie zachowany, powstał w ramach budowanej dzięki środkom rodziny von Krockow linii kolejowej Puck – Krokowa, która została uruchomiona w 1903 roku.
Ostatni punkt naszej wyprawy to wieś Starzyński Dwór. Najbardziej interesujące miejsca Starzyńskiego Dworu to wieża zegarowa, brama wjazdowa, spichlerz, park ze śluzą, kaplica pocysterska z połowy XVI wieku, kaplica grobowa, stary cmentarz z grobowcem rodziny von Grass oraz resztki fundamentów pałacu, który spłonął w 1942r.
Ciekawym obiektem znajdującym się w Starzyńskim Dworze jest pomnik żołnierza Armii Czerwonej. Na monumencie brak nazwiska autora, jest natomiast napis „Umęczonym żołnierzom Armii Czerwonej”.
Zapraszam na moją ulubioną trasę rowerową!