Transport samochodu na lawecie – porady i wskazówki
Gdy chcemy we własnym zakresie transportować samochód i decydujemy się na zakup lub wynajęcie lawety, warto za pierwszym razem poprosić osobę doświadczoną o zaprezentowanie prawidłowego zabezpieczania większego ładunku . Dziś prezentujemy Wam poradnik samodzielnego mocowania auta na lawecie, który powstał we współpracy z Radkiem Cieplińskim z Enjoy Driving – szkołą bezpiecznej jazdy.
Jak zamocować samochód na lawecie?
1. Mocując samochód na lawecie (potocznie zwanej przyczepą), warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która wskaże w którym momencie zatrzymać samochód.
2. Samochodem najeżdżamy osią, nad którą jest silnik, tak aby dociążyć przód lawety.
3. Około 10% masy rzeczywistej lawety z załadowanym samochodem powinno spoczywać na haku. W specjalistycznym sklepie z akcesoriami do przyczep możemy zaopatrzyć się w odpowiednią wagę. Jeśli mocujemy nasze auto regularnie, warto zaznaczyć sobie, w którym miejscu powinno znajdować się przednie i tylne koło.
4. Teraz zakładamy pasy mocujące, najlepiej na 3 lub 4 koła. Pamiętaj, żeby klamry pasów zabezpieczyć przez ich zamknięcie. Niedomknięta klamra może spowodować poluzowanie i wypięcie się ładunku, co może skutkować tragedią.
Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas mocowania ładunku na lawecie?
Prawidłowe mocowanie ładunku na przyczepie jest kluczowe dla bezpieczeństwa pojazdów poruszających się za nami.
Ustawodawca narzuca minimalny warunek, do którego powinniśmy się dostosować za każdym razem, gdy planujemy transport samochodu: rzeczywista masa przyczepy nie powinna przekraczać rzeczywistej masy pojazdu ciągnącego.
Koniecznie zwróćmy uwagę na sprawność hamulca najazdowego oraz oświetlenia – nasza przyczepa powinna być zauważalna dla zbliżających się pojazdów. Jednocześnie warto przyjrzeć się pasom mocującym, które powinny spełniać następujące kryteria:
Pamiętajmy także o tym, aby przestrzegać ograniczeń prędkości obowiązujących pojazdy z przyczepą:
Jakie uprawnienia są wymagane do holowania lawety (przyczepy)?
W przypadku samochodów osobowych wystarczy prawo jazdy kategorii B, o ile masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jeśli DMC przekracza 3,5 t wymagane jest prawo jazdy w kategoriach B+E .
Link do filmu: Transport samochodu na lawecie
Szukasz transportu dla samochodu?
Dobre porady,pozdrawiam
Cenny wpis 🙂
Fajnie napisane, najważniejsze rzeczy odnośnie przewozu na lawecie w jednym miejscu. Fajnie że wspomniano o pasach transportowych, jeszcze przydałby się oddzielny wpis z instrukcją ich prawidłowego montażu, bo często jest to robione źle i wtedy jest ryzyko, że stanie się coś bardzo niefajnego. Nie mówiąc o tym, że powinno się używać pasów spełniających odpowiednie wymagania, z muntech24 biorę pasy od ponad roku i żadnych problemów w firmie nie ma. Warto zwrócić na to uwagę, żeby potem nie było w trakcie transportu przykrych niespodzianek. Pozdro!
Mam pytanie ? czy jest jednoznacznie określone w przepisach ze jeśli zepsuje mi samochod a przyjedzie po mnie holownik a mam ze sobą np. 3 pasarzerow czy mogą przebywać w samochodzie do miejsca zholowania?na lawecie? wiem ze to nierozsądne ale jak mowi Polskie prawo?
Witam A jak załadować 3 auta renault clio ford mondeo kombi mercedes A klasa