10 najbardziej niebezpiecznych dróg świata

Sporty ekstremalne kojarzą Ci się ze spadochroniarstwem czy wspinaczką skalną? Okazuje się, że nawet prowadzenie samochodu po ogólnodostępnych drogach może być ekstremalne. Światowa Organizacja Zdrowia każdego roku udostępnia raport na temat bezpieczeństwa drogowego. Raport zawiera dane dotyczące wypadków drogowych, wypadków śmiertelnych, a także warunków panujących na drogach i obowiązujących przepisów. Na podstawie tego raportu eksperci z firmy Driving Experiences stworzyli listę najbardziej niebezpiecznych dróg świata. Oto 10 spośród nich.

 

1. Yungas Road, Boliwia

Nazywana również Drogą Śmierci Yungas Road liczy niecałe 70 kilometrów i prowadzi z miasteczka La Paz do Coroico. Uważana jest za niezwykle niebezpieczną, jednak cieszy się dużą popularnością wśród rowerzystów. To dlatego, że większość drogi prowadzi w dół, tylko jeden krótki odcinek trzeba pokonywać pod górkę.

north-yungas-road-1

      http://noticias.coches.com/noticias-motor/las-carreteras-mas-peligrosas-del-planeta/attachment/north-yungas-road-1

2. Dalton Highway, Stany Zjednoczone, Alaska

Jest to jedna z najbardziej odizolowanych tras w USA. Długość drogi to około 660 kilometrów, ale znajdują się przy niej tylko trzy miasteczka. Dalton Highway biegnie wzdłuż ropociągu Trans-Alaska. Powstała po to, aby ułatwić transport przy poszukiwaniach i wydobywaniu ropy.

Dalton_Highway

http://en.wikipedia.org/wiki/Dalton_Highway

3. Autostrada Transsyberyjska, Rosja

Trasa ta jest właściwie siecią dróg liczących około 11 000 kilometrów. Rozciąga się od Sankt Petersburga do Władywostoku. Najgorsze warunki panują latem, gdy jest ciepło i deszczowo, a powierzchnia zaczyna przypominać grzęzawisko.

The Trans Siberian Highway

http://weeklyliving.com/2012/08/22/the-5-longest-roads-in-the-world/

4. Guoliang Tunnel, Chiny

Tunel wybudowano, aby ułatwić dotarcie do wioski Guoliang. Miejscowość mieści się na szczycie góry i przed powstaniem Guoliang Tunnel, aby się do niej dostać, trzeba było wspiąć się na strome klify i pokonać wąskie, śliskie schody. Mieszkańcy prosili władze o wybudowanie drogi, jednak ich prośby nie zostały wysłuchane, więc sami wybudowali tunel.

guoliang

http://www.losapos.com/guoliang_tunnel_road

5. Zoji La, Indie

Zoji La to przełęcz górska znajdująca się w Himalajach, na wysokości 3528 metrów. Trasa jest fragmentem drogi krajowej, którą łączy położone w stanie Dżammu i Kaszmir miasta: Leh i Srinagar. Strach budzą liczne położone nad przepaścią pętle i zakręty, a także często panujące trudne warunki pogodowe.

zoji la

http://www.trekearth.com/gallery/Asia/India/North/Jammu_and_Kashmir/photo1096626.htm

6. Trollstigen, Norwegia

Położona na północy kraju Droga Trolli jest jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii. Droga jest wyjątkowo wąska i poruszanie się po niej wymaga wyjątkowej ostrożności.

Trollstigen

http://en.wikipedia.org/wiki/Trollstigen

7. Bakczysaraj, Ukraina

Oficjalna nazwa trasy to T0117. Rozciąga się na długość 77 kilometrów, od Jałty do Bakczysaraju. Panujące w tym miejscu warunki atmosferyczne mogą znacznie utrudniać jazdę. Najwyżej położony odcinek znajduje się na wysokości 1234 metrów ponad poziomem morza. W wyżej położonych punktach pogoda jest jeszcze bardziej problematyczne i nieprzewidywalna.

Bakhchysarai1

http://www.dangerousroads.org/eastern-europe/ukraine/3332-t0117-bakhchysarai-highway.html

8. Patiopoulo-Perdikaki, Grecja

Umiejscowiona w górzystym rejonie Grecji droga jest wąska, a jej nawierzchnię pokrywają liczne dziury. Nie powstrzymuje to pieszych, zwierząt i pojazdów od spacerów czy przejażdżek. Dlatego panuje tam spory ruch, co jeszcze bardziej utrudnia jazdę.

Patiopoulo-Perdikaki-Road-1

http://www.womansday.com/life/travel-tips/10-awe-inspiring-roads-around-the-world-112189

9. U.S. Route 431, Stany Zjednoczone, Alabama

U.S. Route 431 jest niekiedy nazywana Autostradą do Piekła (Highway to Hell). Niebezpieczeństwo wynika ze słabej widoczności, nagłych zmian prędkości i pasów.

u.s. alabama

http://www.aaroads.com/guide.php?page=u0431al

10. Nairobi-Nakuru, Kenia

W wypadku tej drogi przyczyną wielu wypadków są nie trudne warunki pogodowe czy umiejscowienie geograficzne, a kierowcy. Prowadzenie po spożyciu alkoholu, przekraczanie prędkości, nierozsądne wyprzedzanie – wszystko to jest powszechne na trasie z Nairobi do Nakuru.

nairobi-nakuru-highway

http://www.regaliideali.it/content/c/dangerous-roads/nairobi-nakuru-highway.html

Czy pokonałeś którąś z wymienionych tras? A może jechałeś inną niebezpieczną drogą? Podziel się opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności