5 prostych sposobów jak sprawdzić wiarygodność firmy transportowej

Poniżej 5 prostych sposobów na sprawdzenie wiarygodności firmy transportowej, które każdy może wykorzystać bez wychodzenia z domu, a nawet bez sięgania po telefon.

1. REJESTRY PRZEDSIĘBIORCÓW:

POLSKA

Według polskiego prawa podmioty gospodarcze czyli m.in. osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą czy spółki mają obowiązek posiadać dziesięciocyfrowy numer NIP (numer identyfikacji podatkowej) oraz numer identyfikacyjny REGON, który stanowi numer podmiotu w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej. Dysponując tymi numerami w prosty sposób można podmiot gospodarczy bezpłatnie sprawdzić w:

1.Portal informacyjny Głównego Urzędu Statystycznego: http://www.stat.gov.pl/regon/.

2.Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/Search.aspx. CEIDG prowadzi spis przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Wpisy do ewidencji dokonywane są zdalnie przy rejestracji działalności co oznacza, że jest to kompletny spis.

3.Ogólnopolską bazą danych o podmiotach takich jak np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne, komandytowe czy spółdzielnie jest Krajowy Rejestr Sądowy: http://www.krs-online.com.pl/

4.Rejestrem płatników VAT jest VIES: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl. Rejestr ten zawiera dane wszystkich płatników VAT UE zarejestrowanych na terenie Unii Europejskiej.

WIELKA BRYTANIA

Sprawdzić dane dotyczące firm podlegających obowiązkowi rejestracji można tu: Companies House http://wck2.companieshouse.gov.uk

IRLANDIA

Znając numer bądź nazwę firmy możemy znaleźć ją tutaj: http://www.cro.ie/search/. Jeśli znamy tylko właściciela firmy wówczas warto poszukać jej tu: http://www.vision-net.ie/free_irish_director_search.jsp. Jednak dostęp do raportu na temat firmy jest płatny.

NIEMCY

Rejestr Handelsregister zawiera informacje na temat podmiotów gospodarczych m.in. osoby prowadzące jednoosobową działalność czy spółki: https://www.handelsregister.de/. Alternatywą jest ten rejestr: https://www.unternehmensregister.de/

NORWEGIA

European Business Register: https://w2.brreg.no/ebr/. W tym rejestrze można znaleźć też dane firm z innych krajów europejskich.

FRANCJA

Informacje można znaleźć tu https://www.infogreffe.fr/ oraz w rejestrze paryskich firm: http://www.greffe-tc-paris.fr/en/.

Listy rejestrów firm innych krajów z całego świata znajdziecie tu: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_company_registers

2. INFORMACJE O DŁUŻNIKACH

Informacji o polskich dłużnikach można szukać w Biurach Informacji Gospodarczej tzw. BIGach. W Polsce nie funkcjonuje państwowa organizacja, która zajmuje się rejestrowaniem dłużników. Istnieją natomiast 3 BIGi w Polsce, które oferują następujące opcje dla konsumentów (dane na dzień 29.05.2013):

1.BIG InfoMonitor: Pojedyncze sprawdzenie firmy kosztuje 30 zł a wpisanie dłużnika 69 zł.

2.Krajowy Rejestr Długów: Aby sprawdzić dane na temat przedsiębiorcy jako konsument należy założyć konto indywidualne płatne 13 zł/miesiąc i można wówczas sprawdzić w ramach abonamentu jednego przedsiębiorcę oraz dopisać jednego dłużnika.

3.Rejestr Dłużników ERIF: Pobranie raportu o przedsiębiorcy 35zł natomiast dopisanie informacji o dłużniku 39zł.

3. LICENCJE

Licencje na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego przewoźników międzynarodowych można zweryfikować w bazie Biura do Spraw Transportu Międzynarodowego: http://www.gitd.gov.pl/ jednak trzeba znać tzw. numer teczki BOTM oraz NIP. Niestety bardzo ciężko obecnie zweryfikować licencje przewoźników krajowego transportu drogowego. Można próbować poprzez skontaktowanie się z organem wydającym daną licencję.

jak sprawdzić firmę i jej wiarygodność

4. FORA INTERNETOWE

Dobrym źródłem informacji na temat przewoźników mogą być fora internetowe. Wśród bardziej popularnych w dziedzinie transportu warto wymienić:

http://etransport.pl/, http://www.forumtransportu.pl/, http://forum.scigacz.pl/, http://forum.motocyklistow.pl/

oraz bardziej ogólne:

http://forum.o2.pl/, http://forum.gazeta.pl/

Dobrym źródłem informacji szczególnie w przypadku niektórych przewoźników może być również Facebook.

5. KOMENTARZE

Ważnym wskaźnikiem wiarygodności firmy transportowej są też komentarze innych użytkowników, którzy skorzystali już z usług danej firmy.  Ważne jest, aby nie sugerować się jedynie procentowym wskaźnikiem pozytywnych komentarzy lecz przede wszystkim ich ilością!

Wszystkie firmy zarejestrowane na Clicktrans.pl są zweryfikowane pod kątem dokumentów rejestrowych firmy. Prywatni przewoźnicy natomiast są zweryfikowani pod kątem danych dowodu tożsamości. Na Clicktrans.pl wszyscy Przewoźnicy otrzymują komentarze od Zleceniodawców, którzy skorzystali z jego usług co podwyższa wiarygodność Przewoźnika. Opinie są dostępne publicznie, a Przewoźnicy bardzo dbają o swoją reputację. Dlatego szczególnie dbają o przesyłki klientów, z którymi zawierają transakcje poprzez Clicktrans.pl

Na blogu piszę o różnych aspektach transportu oraz o tym jak obniżyć jego koszty i sensownie go organizować. Interesuje mnie ekologiczne oblicze transportu i to jak w skali mikro możemy mieć na nie wpływ. Od 2010 roku rozwijam serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl.

14 komentarzy

 1. Kantyna Gdańsk pisze:

  Ten artykuł 5 sposobĂłw na sprawdzenie wiarygodnoĹ›ci firmy transportowej | Blog Clicktrans zmobilizował mnie do rozpoczęcia pisania własnego bloga. Pozwolę sobie dodać adres https://clicktrans.pl/blog/5-prostych-sposobow-jak-sprawdzic-wiarygodnosc-firmy-transportowej/ na swojej stronie www. Tematyką interesuję się od lat a teraz czas podzielić się wiedzą. Dziękuję za artykuł. Jeśli wykazujesz chęć pisania to oczekuję na maile Hazlegrove@gmail.com

 2. Księgowa pisze:

  Witam
  Pracuje w dużej firmie i co pewien okres muszę sprawdzać numery NIP kontrahentów.
  Poza oficjalną stroną VIES używam często narzędzia do hurtowej weryfikacji numerów VAT, które znajduje się na stronie http://vat-number-validation.eu/vat-ue/ .
  Dla wielu może to być spore przyspieszenie weryfikacji firm.

 3. Nervi pisze:

  W Polsce istnieją także portale za pomocą których możemy łatwo sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta. Jeden z kilku jaki znalazłem crefo.pl

 4. Majdo pisze:

  Sprawdzanie wiarygodności firmy to bardzo istotna sprawa, ponieważ w dzisiejszych czasach można natknąć się na wielu oszustów. Jest to smutne, ale niestety prawdziwe. Każdy chce się „dorobić” i często robi to kosztem innych. Trzeba być czujnym!

 5. SzybkiFachowiec pisze:

  Na pewno warto sugerować się opiniami o firmie w sieci. Jednak i tutaj warto być ostrożnym. Autorem niektórych pozytywnych komentarzy mogą być właściciele firmy przeprowadzkowej lub ich znajomi. Opinie w serwisach i wyszukiwarkach ofert, gdzie wypowiadają się zarejestrowani i zweryfikowani użytkownicy są dużo bardziej wiarygodne.

 6. Izabela pisze:

  Ja zawsze kiedy rozpoczynam współpracę z jakąś nową firmą, a dzieje się to stosunkowo często, ponieważ jestem właścicielką dużego sklepu z kosmetykami naturalnymi, to stosuję zasadę ograniczonego zaufania. Z pomocą przychodzi Internet i np. wyszukiwarka Crefo. Wystarczą podstawowe dane firmy i możemy coś nieco się dowiedzieć. Kilka razy uratowało mnie to przed podpisaniem kontraktu z firmą, która w praktyce nie istniała.

 7. Paweł pisze:

  Dzięki uprzejmie za wpis. Z narzędziami tymi pracujemy na co dzień. Mamy podobną inicjatywę – z tymże odnosi się ona do Dostawców Samochodowych.

 8. Marcin pisze:

  Pracując w firmie leasingowej, nauczyłem się, że kluczowe znaczenie mają powiązania. Istnieje mnóstwo firm z pozoru wyglądające wiarygodnie, wręcz zbyt wiarygodnie: certyfikaty na stronie, licencja, zdjęcia itp. Grzebiąc dalej pojawia się firma najczęściej ojca, syna, męża. W bazach dziesiątki tysięcy niespłaconych zobowiązań, w KRS np. egzekucje US, w CEIDG sądowy zakaz prowadzenia działalności itp. Problemem jest fakt, że osoby z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu nieuczciwych działalności doskonale wiedzą, jak zrobić by wyglądać wiarygodnie – dlatego polecam aby skorzystać z usług osób, firm zajmujących się profesjonalną weryfikacją. Są to zazwyczaj nieduże koszty, w stosunku do możliwych strat. Polecić mogę kilka sprawdzonych portali: bisnode, coface (duża baza firm zagranicznych), e-wywiadownia.

 9. Jerzy35 pisze:

  Ja w swojej firmie do weryfikacji korzystałem z usług firmy. Lepiej zapobiegawczo wydać trochę pieniędzy, niż wpędzić się w spore tarapaty finansowe.

 10. Incor pisze:

  Słusznie ktoś napisał wyżej, że firma może wyglądać bardzo wiarygodnie, ale opiera się na danych kogoś z rodziny, a biznes prowadzi osoba, która co rusz zmienia nazwę firmy, ogłasza upadłość albo nie rozlicza się w kierowcami. Nie ufałabym tak bardzo opiniom w internecie, a bardziej polegałabym na bezpośrednim poleceniu. Ja myślę, że warto zwrócić uwagę na rok założenia firmy i sprawdzić właściciela oraz pozostałych członków zarządu.

 11. Sebastian pisze:

  Świetny artykuł. Daje do myślenia. 🙂
  W szukaniu firmy transportowej ważne jest również skontaktowanie się z byłymi zleceniodawcami. Od nich dowiemy się w zasadzie najwięcej o danej firmie.

 12. Robert Marketingowy pisze:

  To dość okrutne że działając na otwartym rynku musimy brać jeszcze koszty ewetualnych oszustw pod uwagę. Ale takie mamy społeczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności