7 dróg, którymi powinieneś przejechać w 2017 roku

Szukasz nowych wyzwań podróżniczych? Jeździsz służbowo po Europie i nawet nie wiesz jak dużo Cię omija. Przed kolejną podróżą, trasą czy delegacją służbową sprawdź czy przypadkiem nie znalazłeś się tuż obok jednego z najbardziej malowniczych miejsc w Europie. Oto lista 7 wyjątkowych dróg, którymi warto przejechać w 2017 roku. Nie przegap ich!

Kto wie, może zachęci Cię to do podróżowania w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Grono miłośników slow-drivingu, czyli jazdy bez konkretnego celu powiększa się też w Polsce. Może wycieczka samochodem tylko po to, by się zrelaksować i podziwiać piękne, często niespodziewane widoki za oknem zachęci i Ciebie?

1. Wielka Pętla Bieszczadzka, Polska

7 dróg, którymi powinieneś przejechać w 2017 roku

www.motovoyager.pl

Ponoć w Bieszczady jedzie się raz, a potem już tylko wraca 🙂 Pętla Bieszczadzka to spore wyzwanie i nie chodzi tu tylko o dostanie się do samych Bieszczad. Jest pełna zakrętów, wąskich odcinków – wrażenie zza kierownicy pewnie nie raz oderwą nas od widoków za oknem. Motocyklem czy samochodem, trasa na pewno warta pokonania.

Liczy ok. 160km, zajmuje ok.3-4h. Startujesz w Lesku wjeżdżając na drogę nr 893: Lesko – Hoczew – Baligród – Cisna, następnie droga nr 897 Cisna – Wetlina – Ustrzyki Górne, droga wojewódzka nr 896 Ustrzyki Górne – Smolnik – Czarna Góra – Ustrzyki Dolne i wracasz 84-ką do Leska.

Oczywiście jeśli masz ochotę możesz zatrzymać się w wymienionych miejscowościach, zobaczyć synagogę w Lesku, wodospad na Olszance, czy po prostu wybrać się na chwilę na spacer czy też zaplanować wyjście w góry.

 

2. Grossglockner Hochalpenstrasse, Austria

7 dróg, którymi powinieneś przejechać w 2017 roku

www.tambylscy.pl

Przejechać najwyżej położoną drogą w Austrii? Samo w sobie brzmi już dobrze, prawda? Grossglockner to najwyższa góra w Austrii (3798 m n.p.m.), natomiast Hochalpenstrasse to wtórująca jej w rekordzie wysokości najwyżej położona trasa. 

Hochalpenstrasse to 48 km czystej przyjemności. Widoki zapierające dech jak na zdjęciu u Tambylskich – Rodziny zapalonych podróżników i blogerów 🙂

Hochalpenstrasse rozciąga się na trasie od miejscowości Fusch do Heiligenblut. Jednorazową opłatę w wysokości 28 euro trzeba wnieść przy bramka wjazdowych za Faush. Jak mówi Tomasz z tambylscy.pl pocieszające jest to, że opłata uprawnia nas do wjeżdżania na tę trasę dowolną ilość razy w ciągu doby. Najwyższym punktem, do którego można dotrzeć samochodem jest  punkt widokowy Edelweiss-Spitze, 2571 m n.p.m.

3. Atlanterhavsveien, Norwegia

7 dróg, którymi powinieneś przejechać w 2017 roku

http://knutarne.blogspot.com/

Mówisz Norwegia, myślisz „Oslo”, „Bergen”, „fjordy” ale czy wiesz, że jedną z największych atrakcji turystycznych jest malownicza Droga Atlantycka? Budowano ją 6 lat, często w bardzo trudnych warunkach pogodowych, a jadąc nią trzeba przemierzyć 8 mostów.

Atlanterhavsveien ma 8 km i biegnie między miejscowościami Kårvåg i Vevang. W zależności od warunków pogodowych możesz liczyć na różne wrażenia i zmieniającą się scenerię. Możesz zatrzymać się w kilku wyznaczonych punktach widokowych i wdychać słone powietrze 🙂

Atlanterhavsveien została uznana przez the Guardian za najpiękniejszą drogę świata na przejażdżkę samochodem.

4. Transfagarasan, Rumunia

7 dróg, którymi powinieneś przejechać w 2017 roku

www.weekendowi.pl

I wracamy w góry 🙂 O charakterze trasy mówi już nam sama nazwa. „Trans” – przez, „Fagaras” – nazwa gór w Rumuni poprzez, które prowadzi Transfagarasan.

Trasa rozciąga się między Curtea de Agres a Sibiu, a jej przejechanie zajmuje ok. 2 h. Co prawda, aby dotrzeć do tych najładniejszych widoków trzeba przejechać swoje i uzbroić się w cierpliwość dla kierowców zatrzymujących się, by robić zdjęcia. Jednak przecież w slow-driving’u nie chodzi być na miejscu co do minuty 🙂

Mariusz z bloga weekendowi.pl po odwiedzeniu Transfogarskiej ma kilka dobrych rad: ” Północna strona jest znacznie bardziej atrakcyjna widokowo – wspaniałe widoki i malownicze serpentyny zobaczycie już po 20 kilometrach od wjazdu na drogę. (…)Transfogarska jest w pełni otwarta od czerwca do końca października, choć termin jej zamknięcia zależy od pogody. (…) Jeśli zaś pytasz o dzień tygodnia – to odpowiadamy następująco: Transfogarską najlepiej zwiedzać w dni powszednie, a w weekendy unikać jak ognia!”

5. Col de la Bonnette, Alpy Francuskie

7 dróg, którymi powinieneś przejechać w 2017 roku

www.dangerousroads.org

Przełęcz Col de la Bonnette w Alpach Francuskich to kolejne miejsce warte Waszej uwagi. Blisko granicy z Włochami, usytuowane na terenie Parku Narodowego Mercantour.

Siódma najwyżej położona droga asfaltowa w Europie (2715 m.n.p.m.), zaskoczy Was pięknymi, choć na pewno dużo bardziej surowymi widokami niż poprzednie propozycje.

Droga biegnie miedzy Niceą a Briancon i jest otwarta od czerwca do października. W latach 1962, 1964, 1993 oraz 2008 była włączona do trasy Tour de France.

6. Military Road, Szkocja Północna

7 dróg, którymi powinieneś przejechać w 2017 roku

gaelholidayhomes.co.uk

Drogi zbudowane w osiemnastym wieku jako przedłużenie dróg zbudowanych przez Rzymian 1500 lat wcześniej, podobnie miały przysłużyć się lepszej organizacji i kontroli ówczesnego społeczeństwa. Pierwsze cztery drogi zostały zbudowane między 1720-1730 pod okiem Generała Goerge’s Wade’a.

Szczególnie warta uwagi jest Old Military Road, blisko Glenshee w Szkocji. Aby tam dotrzeć musisz kierować się w kierunku Perth, a następnie pojechać A93 w kierunku Blairgowrie. Wraz z kolejnymi kilometrami, zaczynają się wyłaniać kolejne krajobrazy. Zmierzając w kierunku stacji narciarskiej Gleenshee czeka Cię sporo zakrętów i mały, drogowy „roller coaster”. Dużą zaletą jest odosobnienie i brak korków, cały ruch odbywa się przecież na drogach głównych i autostradach. Dlatego na Old Military Road możesz zrelaksować się podziwiając górskie widoki i licząc owce błądzące po polach 🙂

Jeśli zamierzać pojechać tam w chłodniejszych miesiącach, pamiętaj o oponach zimowych!

7.Vielha to Esterri d’Aneau, Spain

7 dróg, którymi powinieneś przejechać w 2017 roku

blog.novacarhire.com

Jesteśmy na północy Hiszpanii, około 300 km od Barcelony. Miasteczko Vielha, jest stolicą Doliny Aran. Otoczone przez góry sięgające 2000 m.n.p.m. Skromne centrum Vielha ozdabia mały, średniowieczny kościół, w którym znajdziecie kilka wspaniałych dzieł sztuki z tamtego okresu.

Wyruszając z Vielha czeka Was 42km przejażdżki wszystko co mogą zaoferować Wam Pireneje.  Na drodze do Esterri d’Aneau zobaczycie wysokie szczyty oprószone śniegiem i gęste lasy.

 

I jak? Wybraliście coś dla siebie? Dajcie znać w komentarzach jeśli, któreś z tych miejsc już odwiedziliście. Jesteśmy ciekawi Waszych wrażeń!

Zapraszamy na Twittera po więcej ciekawostek i rad ze świata transportu 🙂

 

4 komentarze

  1. hds śląsk pisze:

    Świetny artykuł i zdjęcia… Norwegia kusi najbardziej 😉

  2. Patryk pisze:

    W 2017 się już nie uda niestety, ale na 2018 zapisane ! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności