Transport samochodu na autolawecie – porady i wskazówki
Transport samochodu na autolawecie to najpopularniejsze rozwiązanie, gdy chcemy np. sprowadzić auto z zagranicy lub holować uszkodzony pojazd. W poniższym poradniku omawiamy transport na autolawecie w pigłuce – wszystko, co warto wiedzieć, aby bezpiecznie przewozić samochód na autolawecie.
Laweta a autolaweta – jaka jest różnica?
Gdy planujemy wynajem pojazdu holującego stajemy przed dylematem – czy wybrać lawetę, czy autolawetę. Zasadnicza różnica polega na tym, że laweta jest jedynie przyczepą, na której mocujemy holowane auto. Natomiast autolaweta to kompleksowe połączenie kokpitu sterującego i lawety. Co zatem wybrać? Jeśli zależy nam na tym, aby maksymalnie panować nad pojazdami, warto wybrać autolawetę, która nie tylko gwarantuje większą zwrotność, ale także minimalizuje ryzyko zarysowań lakieru, otarć, czy uszkodzenia auta.
Zanim zamocujemy samochód na autolawecie…
Zarówno przy holowaniu pojazdu za pomocą lawety jak i autolawety obowiązują pewne obostrzenia – jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B możemy kierować pojazdem o masie całkowitej (DMC) nie przekraczającej 3,5 tony. W innych przypadkach wymagane jest prawo jazdy kategorii C. Dlatego istotne jest, aby przed załadunkiem na autolawetę sprawdzić wagę obu pojazdów wraz z osobami, które będą podróżować w kokpicie autolawety.
Wzmożone kontrole pojazdów o DMC do 3,5 tony przy granicy najczęściej skutkują zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, wystawieniem mandatów karnych i mandatów PRD za:
- spowodowanie zagrożenia w ruchu
- przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym
- używanie pojazdu w sposób zagrażający osobie znajdującej się w pojeździe lub poza nim (przewożenie pasażera w holowanym pojeździe)
- kierowanie pojazdem pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu
- niezgodny wpis w rubryce dotyczący dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu
Przekroczenie DMC lub nieposiadanie stosownych uprawnień może skutkować wysokim mandatem szczególnie na terenie Niemiec (nawet do kilku tysięcy złotych).
Jak zamocować samochód na autolawecie?
W celu poprawnego i bezpiecznego zamocowania pojazdu na autolawecie, zwróćmy uwagę na równomierne wyważenie ładunku – podkreśla Radek Ciepliński, właściciel Enjoy Driving – szkoły bezpiecznej jazdy.
Wprowadzanie pojazdu holowanego powinno przebiegać możliwie powoli, aby zapewnić stabilną pozycję auta i uniknąć przechylenia, zsunięcia się z autolawety, czy zderzenia z częścią kokpitu.
Najeżdzamy przodem, aby najcięższa oś pojazdu była na środku przestrzeni ładunkowej. Stosujemy specjalne pasy, którymi zaczepiamy 4 koła – pamiętajmy o tym, aby klamry pasów zabezpieczyć przez ich zamknięcie i przewiązanie brzegów pasa, aby nie powiewały na wietrze. Niedomknięta klamra może spowodować poluzowanie i wypięcie się ładunku, co stanowi śmiertelne ryzyko dla pojazdów poruszających się tuż za nami.
Zadbajmy także o to, aby załadunek przebiegał bezpiecznie – zarówno autolaweta jak i pojazd holowany powinny mieć włączone światła awaryjne, a kierowca pojazdu holującego powinien założyć kamizelkę odblaskową. Dodatkowo, pamiętajmy o tym, aby uruchomić sygnalizator świetlny (tzw. kogut) w autolawecie.
Link do filmu: Transport samochodu na autolawecie
Szukasz transportu dla samochodu?
Sprawdź też nasz poradnik o transporcie samochodu na przyczepie>>
Prawo jazdy Kat. C nie upoważnia do ciągnięcia za pojazdem lawety(przyczepy)
Prawo jazdy kategorii C uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym: http://snip.ly/iXO8
O uprawnieniach wymaganych przy ciągnięciu przyczepy pisaliśmy tutaj
Pozdrawiam serdecznie i życzę szerokości:)
Filmik lepszy od poprzedniego. Kolejny zrobcie ze mna. Pokaze wam pasy szelkowe, ktore sa jeszcze lepszym sposobem mocowania auta (pas sie nie zsunie na bok).
Witam potrzebna laweta i przewóz 4 os z Niemiec jak najszybciej da rade takie cos załatwić?
Anna Lose
No i właśnie się dowiedziałem, że istnieje coś takiego jak autolaweta 😉
Bardzo fajne porady tu przedstawiacie. Czasami zajrzę poczytać.
Miłego dnia.
@Dominik: Zapraszamy 🙂
Warto też sprawdzić stan techniczny, żeby nie przewozić własnego cudeńka na jakimś złomie. Niektórzy przerabiają nawet skrzynie na lawetę.
poszukuję strony www gdzie można znależć autolawety w drodze powrotnej do wykorzystania,potrzebuję przewieżć samochód z silnikiem w którym urwana jest śruba mocująca wtrysk.
Panie Kazimierzu, jak najbardziej może Pan zlecić taki tarnsport tutaj https://clicktrans.pl/zlec-transport-1. Wystawienie ogłoszenia oraz otrzymanie wycen od przewoźników jest darmowe! Po publikacji ogłoszenia (zajmuje to zaledwie 2min) zgłoszą się do Pana przewoźnicy z wycenami.
Przed wynajmem warto zorientować się czy jest limit kilometrów i jeśli tak to jaki – jeśli oczywiście myślimy o wynajmu długodystansowym 🙂
Witam czy moze mi ktos odpowiedziec na pytanie .Jakie trzeba miec zezwolenia na autolawete do 3,5ton.Bo mi juz rece opadaja co mowia w wydzialach komunikacji