Alkohol a wypadki drogowe czyli raportu WHO cz.1

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała parę dni temu nowy raport dotyczący bezpieczeństwa na drogach: Global Status Report On Road Safety 2013.

Wnioski płynące z tego raportu nie są optymistyczne: około 1.24 miliona ludzi ginie każdego roku w wypadkach samochodowych czyli prawie 3 300 dziennie. Niestety liczba ta nie maleje… Jednocześnie WHO określa, że jedynie 28 krajów, w których mieszka tylko 7% światowej populacji ma właściwe i rekomendowane przez WHO zasady dotyczące kontroli prędkości, spożycia alkoholu przez kierowców, noszenia kasków, używania pasów bezpieczeństwa oraz  stosowania fotelików samochodowych dla dzieci czyli głównych czynników odpowiedzialnych za wypadki na drogach.

Jednym z ważnych czynników odpowiedzialnych za wypadki na drogach jest alkohol i o nim dziś będzie mowa.

Według rekomendacji WHO maksymalna zawartość alkoholu we krwi powinna wynosić 0,05 g/dl czyli 0,5 promila. Obecnie limit ten obowiązuje w 89 krajach obejmujących 66% populacji świata. Przy poziomie 1 promila  ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę jest wyższe 5 razy niż u osoby niepijącej.

Co więcej efekt wypicia alkoholu jest spotęgowany przez zmęczenie, co stanowi szczególnie duże ryzyko u kierowców zawodowych i z tego względu obowiązują ich często niższe limity zawartości alkoholu we krwi. Również u młodych kierowców limit 0,5 promila oznacza 2 razy większe ryzyko spowodowania wypadku niż u doświadczonych kierowców.

Co ciekawe 34 kraje albo w ogóle nie posiadają przepisów dotyczących zawartości alkoholu u kierowców lub są one oparte na niewiarygodnych metodach pomiaru.

Wśród krajów, które nie spełniają rekomendacji WHO (0,5 promila) są m.in.: Stany Zjednoczone(0,8 promila), Nowa Zelandia (0,8 promila), Wielka Brytania(0,8 promila), Kanada (0,8 promila), Indonezja(brak limitu). Statystyki dla tych krajów są zatrważające. W Stanach Zjednoczonych 32% wypadków to te z udziałem osoby pod wpływem alkoholu, w Kanadzie 33%, w Nowej Zelandii 33% podczas gdy w Polsce jest to 9% wypadków.

Dla przypomnienia w Polsce obowiązuje limit 0,2 promila. Jeszcze bardziej restrykcyjne zasady mają m.in. niektóre z sąsiadujących z nami kraje: Białoruś, Czechy, Rosja, Ukraina, Słowacja. Warto o tym pamiętać przekraczając granicę.

WHO sugeruje, że wprowadzenie rekomendowanego przez nich limitu zawartości alkoholu we krwi w pozostałych 89 krajach spowodowałoby redukcję ilości wypadków drogowych aż o 20%.

Agnieszka, Clicktrans.plŹródło artykułu : Global Status Report On Road Safety 2013

Agnieszka

Na blogu piszę o różnych aspektach transportu oraz o tym jak obniżyć jego koszty i sensownie go organizować. Interesuje mnie ekologiczne oblicze transportu i to jak w skali mikro możemy mieć na nie wpływ. Od 2010 roku rozwijam serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl.

1 Odpowiedź

  1. 12 sierpnia 2015

    […] https://clicktrans.pl/blog/alkohol-a-wypadki-drogowe-czyli-raportu-who-cz-1/ źródło WHO: Global Status Report On Road Safety […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności