Ekologiczne pakowanie przesyłek – to prostsze niż myślisz

Zastanawiasz się nad odpowiednim spakowaniem przesyłki? Niezależnie od jej wielkości i rodzaju możesz zabezpieczyć ją ekologicznymi materiałami. Jest to nie tylko zgodne z praktyką zero waste, ale – co istotne – pozwala również zaoszczędzić pieniądze. Wiele eko materiałów znajdziesz w swoim domu. A więc, nie zawahaj się ich użyć.

Ekologiczne opakowania

Pakując sprzęty RTV czy AGD najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kartonów od producenta. Są one dostosowane do wymiarów sprzętów i nie wymagają zastosowania zbyt wielu wypełniaczy. Jeśli pozbyłeś się tego opakowania, wykorzystaj kolejny z domowych zasobów albo odwiedź lokalny dyskont. W sklepach często pozostaje nadmiar kartonów po codziennych dostawach towarów.

Jeśli chcesz wysłać mały przedmiot czy dokumenty, zrezygnuj z kopert wypełnionych folią bąbelkową. Dobrą alternatywą są koperty, które wzmocnione są kawałkami tektury. Tak samo zabezpieczają ważne przesyłki. Zawsze możesz po prostu użyć starej koperty. Tylko pamiętaj o zamazaniu napisów czy ewentualnych danych adresowych, aby kurier czy firma transportowa wiedzieli, jakie informacje na kopercie są aktualne. To samo tyczy się starych opakowań, które z pewnością masz w domu, np. po butach czy sprzęcie komputerowym. Możesz je również wykorzystać ponownie.

Zapakowany w kartony ładunek (niezależnie od rozmiarów) możesz owinąć papierem pakowym i związać sznurkiem pochodzenia roślinnego, np. lnianym, jutowym czy konopnym. Dostępne są już nawet ekologiczne taśmy klejące. Są wyprodukowane z papieru w 100% przeznaczonego do recyklingu, odpornego na niskie temperatury czy wilgoć.

sznurek roślinny ekologiczne pakowanie

Ekologiczne wypełniacze paczek

Masz stare gazety? A może członkowie twojej rodziny je przechowują? W czasach PRL-u papier był podstawowym materiałem do pakowania dowolnych towarów, nawet mięsa. Jednak ostatnie dziesięciolecia odmieniły przyzwyczajenia Polaków, którzy przerzucili się na plastik. Mimo tego wciąż niemal w każdym mieszkaniu znajdziesz zbędną makulaturę, którą warto wykorzystać podczas pakowania przesyłki. Spakuj transportowany przedmiot do kartonu, a puste przestrzenie wypełnij zgniecionymi gazetami. Ten stary „babciny” sposób uchroni twoje przedmioty przed nieuniknionymi wstrząsami na drodze. Papierowe kulki są świetną alternatywą dla kawałków folii. Są też tańsze od poduszek wypełnionych powietrzem.

ekologiczne pakowanie paczek

Papier jest mniej obciążający dla środowiska, dzięki szybkiemu rozkładowi i opcji recyklingu. Ma też praktyczną przewagę, istotną podczas pakowania – papier można owinąć wokół każdego przedmiotu, gdyż dostosuje się do większości kształtów. Takich właściwości nie mają chociażby poduszki foliowe. W papierowe opakowania można także włożyć śrubki, nakrętki i inne elementy przewożone osobno, które mogą być, np. częścią rozmontowanej szafy. W tym celu możesz zrezygnować z jednorazowych woreczków foliowych, których czas przydatności ma często kilkanaście godzin, a rozkład potrwa setki lat.

Jako wypełniaczy możesz użyć także wiór drewnianych czy pociętych kawałków kartonu. Możesz być jeszcze bardziej kreatywny i użyć papierowych ścinek z niszczarki, starych opakowań po lekach, mące a nawet rolek papieru toaletowego. Jak widać możliwości jest wiele. I są na wyciągnięcie ręki.

Jeśli jednak nie możesz użyć makulatury, spróbuj skorzystać z wypełniaczy wykonanych z folii polietylenowej, która może być w 100% poddana recyklingowi. Z takiej folii są tworzone m.in. poduszki wypełnione powietrzem. Możesz także zdecydować się na wypełniacze pochodzenia roślinnego. Ulegają one naturalnemu rozkładowi w ciągu maksymalnie 5 lat pod wpływem wody i powietrza. 

ekologiczny wypełniacz do paczek

Wypełniaczem mogą być także resztki tkanin. W ten sposób nienoszonym ubraniom podarujesz drugie życie. Można nimi także zabezpieczyć odłączone na czas transportu elementy pojazdów, np. siodełka od roweru. A także owinąć szczególnie delikatne przedmioty, np. ceramikę czy szklane elementy.

Zrezygnuj z folii bąbelkowej czy folii stretch, chyba że upewnisz się, że mogą być poddane recyklingowi. Jeśli otrzymasz przesyłkę wypełnioną nieekologicznym wkładem – w miarę możliwości nie wyrzucaj go. I tak szybko się nie rozłoży… Zastosuj go podczas kolejnego pakowania. Nie wyrzucaj, tylko po to żeby w przyszłości kupić kolejne foliowe wypełniacze. Ogranicz zużycie styropianu. Delikatne elementy, takie jak rogi telewizora możesz zabezpieczyć tekturą, kartonem czy grubszą tkaniną.

Ekologia i transport

Transport jest jedną z gałęzi gospodarki najbardziej obciążającą naszą planetę. Możesz jednak sprawić, aby był bardziej „zielony”. Od zapakowania przesyłki po wybór przewoźnika – każda decyzja ma ogromne znaczenie. Wybierz przewoźnika, który twoją paczkę weźmie (taniej!) w formie doładunku, ponieważ i tak jedzie trasą, która cię interesuje. Dzięki temu oszczędzasz, ograniczasz liczbę przebytych kilometrów oraz emisję CO2. Na Clicktrans znajdziesz ponad 40 tysięcy firm, które czekają na zlecenia. Przekonaj się, że transport może być bardziej eko.

Izabela Pawlik

Interesują mnie sposoby na ekologiczne rozwiązania w transporcie. Na blogu prezentuję wskazówki dotyczące przewozu maszyn, ciężkiego sprzętu i rzeczy bardzo nietypowych. Interesują mnie także prawne i społeczne aspekty transportu i przeprowadzek.

1 Odpowiedź

  1. Jan pisze:

    W naszej firmie pakuje się tylko w ekologiczny sposób. To zupełnie nowy trend. Uważam że absolutnie konieczny słysząc te newsy z wysypisk czy miejsc utylizacji..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności