Jak będzie wyglądał transport w Europie za 20 lat?

Pomysłów na transport przyszłości jest bardzo dużo, ale co z tego wyniknie przekonamy się dopiero za 20 lat. W związku z co raz większym zanieczyszczeniem środowiska musimy mieć na uwadze, że jednym z najważniejszych aspektów w planach na przyszłość jest minimalizacja emisji spalin. W swojej pracy postaram się przedstawić wizje związane z nadchodzącymi zmianami w transporcie.

Jak będzie wyglądał transport za 20 lat?

Autor wpisu: Daniel Tochwin – wygrał II edycję konkursu stypendialnego „Jak będzie wyglądał transport w Europie za 20 lat?” organizowanego przez serwis Clicktrans. Daniel jest studentem Politechniki Białostockiej, Wydziału Zarządzania.

 

Spis treści

 1. Transport miejski

– Strefy ciszy w miastach

– Elektryczne samochody oraz skutery

– Zmiana autobusów przegubowych na piętrowe

– Program „Najszybciej jak to możliwe”

– Samochody jednoosobowe poruszające się po wyznaczonych trasach

– Dostawa lekkich paczek za pomocą dronów

– Autonomiczne pojazdy

 1. Transport międzymiastowy

– Autostrady i drogi ekspresowe

– Lotniska w miastach powyżej 50 tyś. mieszkańców

– Pojedyncze wagony sterowane komputerowo

– Kombinacja samolotu i samochodu

– Powrót samolotów ponaddźwiękowych

 1. Transport ładunków i towarów
 • Wewnątrzkontynentalny

– Komputerowe wyznaczanie tras przewozu

– Tiry o zwiększonej ładowności poruszające się po specjalnych drogach

– Autonomiczne tiry i samochody dostawcze

– Kolej opanuje świat, ograniczy wypadki

 • Międzykontynentalny

– Kontenerowce wykorzystujące energie odnawialną

– Tunele wodne

– Program komputerowy wybierający rodzaj środka transportu i trasę przewozu wykorzystując transport multimodalny

Główny cel

Ekonomiczność jest kluczem do rozwiązań nad jakimi w ostatnim czasie pracują transportowcy. Jak przewieźć więcej, sprawniej, szybciej i spalając przy tym mniej paliwa. To nieco paradoksalne zagadnienie ma szansę na szybkie rozwiązanie. Producenci w swoich najnowszych koncepcyjnych pojazdach, stosują rozwiązania pozwalające na realizację tych celów.

Alternatywne źródła energii, zmniejszenie masy oraz kształtów pojazdów to podstawy transportu przyszłości. Obecnie ciągniki siodłowe (tzw. tiry) rocznie przepalają miliardowe ilości paliwa. Konkurencja i rywalizacja rynkowa w przyszłości doprowadzi do wykorzystania tańszych, zastępczych środków transportu.

Miasta trzeba odblokować i oczyścić ich atmosferę. W tym celu najlepszym kierunkiem działania będzie elektryfikacja i stworzenie korzystnych warunków do wyboru odpowiednich środków transportu i wykorzystywania transportu multimodalnego i intermodalnego.

1.Transport Miejski

 • Strefa ciszy w miastach głównym problemem ochrony środowiska jest uciążliwy hałas wytwarzany przez różne środki transportu. Hałas może mieć negatywne skutki dla jakości życia między innymi: skupisk ludzkich, zdrowia, rozmieszczenia fauny i flory. Hałas powodowany przez ruch drogowy na poziomie powyżej 55 decybeli to problem blisko 125 milionów osób – czyli około 25% Europejczyków. Tworzenie miejsc w obszarach śródmiejskich, w których dozwolone będzie tylko i wyłącznie poruszanie się cichymi, niskoemisyjnymi pojazdami. Udoskonalone pojazdy, sprawniejsza infrastruktura drogowa oraz mnóstwo zaawansowanych technologicznie narzędzi i koncepcji mogą sprawić, że na terenach śródmiejskich będzie dużo ciszej. W obecnej sytuacji, gdy życie ludzi w dużych miastach nabiera coraz to większego tempa, potrzebne będą miejsca, w których człowiek będzie mógł odpocząć od codziennie przytłaczającego go hałasu.Jak będzie wyglądał transport za 20 lat?
 • Elektryczne samochody

W obecnych czasach główną barierą odstraszającą od zakupu elektrycznych samochodów jest ich cena. Koszt przejechania 100 kilometrów będzie wahał się w granicy 3-4 zł, przy czym koszty związane z eksploatacją będą prawie 10 krotnie mniejsze – w zależności jaki sposób ładowania  wybierze sobie jako rozwiązanie użytkownik. Transport drogowy napędzany paliwami kopalnymi stanowi największe źródło komunikacyjnych zanieczyszczeń środowiska. Dużym plusem samochodów elektrycznych jest to, że nie emitują zanieczyszczeń w miejscu ich eksploatacji. Czyli doskonale sprawdzają się w zakorkowanych miastach, gdzie głównym problemem są spaliny i hałas. Warto wspomnieć o tym, że rozwój rynku pojazdów musi być w połączeniu z równoczesnym rozwojem odnawialnych źródeł energii, aby nie było zarzutów, że samochody elektryczne korzystają z energii elektrycznej powstałej w nieczystych warunkach. Dlatego wraz z zwiększeniem wykorzystywania samochodów elektrycznych powinny być zakładane „mikroelektrownie” korzystające z odnawialnych źródeł energii, np. dzięki kolektorom słonecznym zainstalowanych na dachu domów, ludzie mogliby ładować samochody na własnym podwórku.

Jak będzie wyglądał transport za 20 lat?

 • Elektryczne skutery

W obecnych czasach gdy samochodów na drogach mamy więcej i więcej, czasem w korkach musimy spędzić parę godzin. Nawet najmocniejszy i najwygodniejszy samochód stoi w korkach. Lepiej przemknąć obok na dwóch kołach, bez korków dwu kołowcem, który możemy zaparkować wszędzie. Dużo ludzi podróżuje autem w pojedynkę do pracy i zajmuje to dość sporo czasu przez korki, które towarzyszą nam w każdym większym mieście. Wykorzystując skuter jako środek transportu możemy zaoszczędzić nie tylko czas ale również pieniądze. Moim zdaniem w przyszłości coraz więcej osób zdecyduje się na takie rozwiązanie.

 • Zmiana autobusów oraz tramwajów przegubowych na piętrowe

Pojazdy piętrowe zajmują mniej miejsca na drogach, może nimi podróżować większa liczba osób na raz i w wyższym komforcie. Dzięki nim drogi będą mniej zakorkowane a ludzie będą podróżować  mając miejsca siedzące oraz będą mieli możliwość podziwiać widoki z góry.

 • Program „Najszybciej jak to możliwe”

Program, który będzie wyznaczał jak najszybszą trasę uwzględniając warunki atmosferyczne, bezpieczeństwo na drodze oraz korki, pobierając bieżące informacje z satelity i inteligentne wyszukiwanie trasy. Użytkownik będzie mógł wybrać, czy chce podróżować autem, skuterem czy też komunikacją miejską. Specjalnie opracowane funkcje będą dbały o bezpieczeństwo użytkowników dzięki sygnałom satelitarnym i ciągłemu monitorowaniu warunków na drodze.

Jak będzie wyglądał transport za 20 lat?

 • Samochody jednoosobowe poruszające się po wyznaczonych trasach.

Wiadomo, że w miastach większość ludzi podróżuje samotnie, podążając głównie do miejsca pracy. Doskonałym rozwiązaniem byłoby zastosowanie jednoosobowych samochodów oraz stworzenie na ulicach miast specjalnych tras. Znacznie usprawniłoby to ruch miejski np. po jednym pasie ruchu, dotychczas porusza się jeden samochód, a w przypadku aut jednoosobowych na szerokości jednego pasa zmieściłyby się dwa takie pojazdy na raz. Dzięki takiemu rozwiązaniu miasta zostałyby odblokowane. Dodatkowo, jeśli te auta byłyby elektryczne, znacznie zmniejszylibyśmy emisję spalin i przyczynili się do czystszego powietrza w miastach.

 • Autonomiczne pojazdy

Niezależne pojazdy, po uregulowaniu przepisów prawnych będą strzałem w dziesiątkę w przyszłości. Ludzie będą mogli podróżować wygodnie i w czas jazdy wykorzystać produktywnie realizując swoje zadania. Dzięki automatyce i ciągłemu rozwoju sztucznej inteligencji za 20 lat zostanie to dopracowane, tak że ułatwi to znacznie życie, ale obecnie technologia wciąż nie jest doskonała, a zatem potrzebny będzie początkowo ludzki nadzór nad wykonywanymi manewrami przez pojazdy. Kwestie te jednak z biegiem czasu zostaną rozwiązane, a wtedy trzymanie rąk na kierownicy przejdzie do historii.

3.Transport międzymiastowy

 • Autostrady i drogi ekspresowe

W większej części Europy możemy zaobserwować wzrost łącznej długości autostrad i dróg ekspresowych, dzięki czemu mamy większe poczucie bezpieczeństwa oraz coraz szybciej możemy dotrzeć do miejsca docelowego. Aby zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych na drogach w przyszłości będą wykorzystywane takie rozwiązania jak:

Pokrycie linii bocznych i tych oddzielających pasy ruchu farbą błyszczącą w nocy, tak aby kierowcy nie zasypiali podczas jazdy. Specjalna powierzchnia będzie zasilana przez światło słoneczne w ciągu dnia i emitowała je w nocy w postaci koloru np. żółtego, aby kierowcy poruszali się po wyznaczonych pasach i czuli się bezpiecznie na drogach.

Stworzenie specjalnych zajezdni na trasach umożliwiających indukcyjne ładowanie pojazdów elektrycznych, tak aby podróżowanie tymi pojazdami było bezproblemowe i zaufanie do tych aut ciągle rosło.

Jak będzie wyglądał transport za 20 lat?

 • Lotniska w miastach powyżej 50 tyś. mieszkańców

Myślę, że za 20 lat we wszystkich większych miastach Europy doczekamy się portów lotniczych. Ten rodzaj transportu jest najbezpieczniejszy i najszybszy. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństw Europy coraz większy odsetek ludności podczas podróżowania wybiera właśnie samolot. Ciągle słyszymy o tworzeniu referendów w sprawie budowy lotnisk w mniejszych miastach Europy. Wraz ze wzrostem tempa życia, ludzie często chcą coś kupić i zależy im na bardzo szybkiej dostawie. Wykorzystanie samolotów do transportu paczek o niewielkich gabarytach również może zdać egzamin w przyszłości.

Jak będzie wyglądał transport za 20 lat?

 • Pojedyncze wagony sterowane komputerowo

Aby zaoszczędzić jak najwięcej czasu wkrótce pojawią się specjalne wagony umożliwiające transport międzymiastowy o określonych godzinach. Będzie obowiązywała wcześniejsza rezerwacja miejsc, tak aby ocenić jakie jest zainteresowanie podróżą i  aby wyznaczyć odpowiednią ilość wagonów. Będą one sterowane komputerowo i nie będą zatrzymywały się na stacjach pośrednich. Dzięki czemu szybkość podróżowania zachęcałaby do wybrania tego środka transportu. Wi-Fi oraz miejsce na korzystanie z laptopów przyczyni się do tego, że ludzie produktywnie będą mogli wykorzystać czas podróży.

Jak będzie wyglądał transport za 20 lat?

 • Kombinacja samolotu i samochodu

Głównym problem wprowadzenia w życie latających samochodów są regulacje prawne. Można byłoby to zmienić, tworząc odpowiednie przepisy mówiące o poruszaniu się tym pojazdem. Dzięki specjalnie wyznaczonym trasom powietrznym oraz sieciom elektromagnetycznych miasta byłby mniej zatłoczone, a poruszanie w godzinach szczytu nie sprawiałoby problemów. Przemiana auta w samolot trwałaby nie dłużej niż jedną minutę, dzięki automatycznemu wysuwaniu się skrzydeł i silników bocznych. Można też wykorzystywać te samochody do transportu małych towarów, przy których najważniejszym priorytetem jest czas podróży. Auto, oprócz wysokiego poziomu bezpieczeństwa, gwarantowałoby komfort i zwinność, a także przyjazne dla środowiska.

Powrót samolotów ponaddźwiękowych

Wcześniej samoloty pasażerskie miały możliwość latania szybciej niż dźwięk, jednak okazały się zbyt drogie w utrzymaniu oraz szkodliwe dla środowiska. Dzisiejszy postęp technologiczny, pozwala wrócić do realizacji idei naddźwiękowych lotów i jednocześnie uniknąć niedoskonałości z poprzednich lat. Moim zdaniem jest możliwość stworzenia ponaddźwiękowej maszyny która będzie cichsza, bezpieczniejsza oraz mniej szkodliwa dla środowiska naturalnego.

3.Transport ładunków i towarów

1.Wewnątrzkontynentalny

 • Komputerowe wyznaczanie tras przewozu uwzględniając takie kryteria jak: czas, koszt, bezpieczeństwo, zanieczyszczenie środowiska oraz niezawodność
  Jak będzie wyglądał transport za 20 lat?

Transportując towary, z miejsca A do miejsca B każdy zwraca uwagę na cenę czas, koszt, bezpieczeństwo, niezawodność. W przyszłości co raz bardziej będzie przywiązywana uwaga do aspektu zanieczyszczeń środowiska. Moim zdaniem za 20 lat większość firm transportowych będzie używało programu, który oceniając panującą sytuacje postara się wytypować najlepszy rodzaj transportu do danego ładunku, tak aby cena była jak najniższa a efekt możliwie najwyższy. Wiadomo, że na rynku transportowym mamy do czynienia z różnymi ładunkami i priorytetami ich dostarczenia. Program będzie dawał możliwość wybrania najważniejszych aspektów np. ceny, czasu, niezawodności. Następnie komputer dogłębnie przeanalizuje sytuacje i wybierze najlepsze warianty transportowe. W obecnych czasach, gdzie technologia ciągle idzie do przodu, myślę że taki program będzie idealnym rozwiązaniem, z którego będzie korzystało większość firm działających na rynku transportowym.

 • Tiry o zwiększonej ładowności poruszające się po specjalnie wyznaczonych drogach

Każdemu zależy, aby jak największy ładunek przetransportować jak najtaniej. Obecnie mamy narzucone normy ładowności, których tiry i inne samochody ciężarowe nie mogą przekroczyć. Myślę, że wkrótce pojawi się pomysł, aby zbudować specjalne wzmocnione pasy oraz drogi do poruszania się tirów o większej ładowności, manipulując ich wysokością czy też ich szerokością. Wyślę, że ładowność można byłoby  zwiększyć nawet do 50%, a objętość do 40%  co w ogólnym rozrachunku dałoby o około 30% mniej tirów na drogach.

 • Kolej opanuje świat i ograniczy wypadki

Transport kolejowy wykorzystywany jest głownie do masowych przewozów towarowych. Większość krajów europejskich obecnie stawia na modernizację starych jak i tworzenie nowych połączeń kolejowych. W przyszłości wzrośnie znaczenie przewozów kontenerowych i przyczyni się to do lepszej efektywności ekonomicznej. Obecnie zakładane jest coraz większe wykorzystanie transportu kolejowego. Duże przedsiębiorstwa lokalizujące swoje fabryki na całym świecie wykorzystują transport intermodalny. Odpowiednie dobranie środków transportu, przeliczenie, gdzie i w jaki sposób przeładować ładunki może znacznie obniżyć koszty transportowe.

2.Międzykontynentalny

 • Kontenerowce wykorzystujące energie odnawialną

Montując turbiny wiatrowe na kontenerowcach, znacznie można byłoby ograniczyć zanieczyszczenie mórz i oceanów. Dzięki zastosowaniu ich energia kinetyczna wiatru byłaby zamieniania na prace mechaniczną, co pozwoliłoby ograniczyć zużycie paliwa i energii elektrycznej podczas podróży kontenerowca.

 • Autonomiczne tiry i samochody dostawcze

Póki co jednak autonomiczne tiry i samochody dostawcze to przyszłość, gdyż obecne regulacje prawne nie pozwalają na poruszanie się takich pojazdów po publicznych drogach Europy, a i poziom rozwoju autonomicznych algorytmów jeszcze nie jest w pełni dopracowany. Jako, że ciężarówki wykonują identyczne manewry i utrzymują taką samą prędkość, mijanie ich lub wyprzedzanie na trasach będzie o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze, niż tak jak jest aktualnie. Dodatkowo możliwe jest że za 20 lat powstaną specjalne pasy do poruszania się tirów oraz samochodów dostawczych. Zwiększyłoby to znacznie poziom bezpieczeństwa na drogach i zminimalizowało ryzyko wypadków.

 • Tunele wodne

Dzięki pojawiającym się ciągle nowym technologiom budowa tuneli wodnych w morzach i oceanach staje się realna. Jeśli w końcu uda się zbudować ten tunel i będzie on bezpieczny, następnie będą plany na budowę kolejnych co znacznie usprawni transport ładunków i zwiększy szybkość przemieszczania. Ładunki będą transportowane po linii prostej bez konieczności dodatkowych przeładunków towarów. Towary będą dostarczane miejsc załadunku w tunelach na takich jednostkach ładunkowych, które bezpośrednio po dostarczeniu do miejsc docelowych mogą być załadowane na tiry i transportowane do odpowiednich odbiorców.

 • Program komputerowy wybierający rodzaj środka transportu i trasę przewozu wykorzystując transport multimodalny.

Program będzie analizował wszystkie czynniki mające wpływ na w każdym z przypadków transportu towaru i dobierał odpowiednie środki transportu, miejsca przeładunku i trasę tak aby cena oraz czas były jak najmniejsze a jakość świadczonych usług na jak najwyższym poziomie. Aby dokonać prawidłowego wyboru, program będzie potrzebował dodatkowych informacji o ładunku. Będzie to m. in. waga, objętość, wymiary, warunki atmosferyczne w jakich towar musi być przemieszczany. Przygotowane zostaną dwa warianty kombinacji transportowych. Pierwszy z nich nastawiony całkowicie na minimalizacje kosztów. Drugi mający na uwadze czas dostarczenia produktu do finalnego odbiorcy.

Podsumowanie

Pomysłów jest wiele, gdyż nie da się ukryć, że transport przyszłości wymaga dużych unowocześnień. Wraz z rozwojem technologii, innowacyjności rozwiązań oraz coraz większą troską o środowisko, są duże szanse, że w przyszłości wszystko będzie wyglądało inaczej.

Należy jednak podkreślić, iż mimo wykorzystywania nowych technologii, procesy związane z transportem osób oraz ładunków nigdy nie zostanie w 100% zautomatyzowane, a co za tym idzie – zespół pracujący w logistyce oraz transporcie zawsze będzie miał przysłowiowe: „pełne ręce roboty”.

Jak będzie wyglądał transport za 20 lat?

 

3 komentarze

 1. Marek pisze:

  Ja liczę na rozwój tanich linii lotniczych oraz szybkich przewozów kolejowych, takie formy transportu są najbardziej wygodne.

 2. Laura pisze:

  Skuter elektryczny owszem jest według mnie najlepszym środkiem transportu obok motocykli, motorów, rowerów itp, itd… ale według mnie najlepszym rozwiązaniem w dużych miastach byłyby odrzutowe plecaki albo mini samolociki 😉 Czekam, aż będą one w sprzedaży.

 3. Krzysiek pisze:

  Super wyczerpujący artykuł! Uważam również, że przyszłość należy do pojazdów elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności