Jak zorganizować transport drewna?

Transport drewna – tarcica

Drewno od wieków towarzyszy człowiekowi, jest surowcem uniwersalnym i ponadczasowym. Jest  przede wszystkim materiałem budowlanym, niezastąpione w produkcji mebli, używane w budowie łodzi, płyt wiórowych, zabawek i oraz instrumentów muzycznych. Towarzyszy nam także w życiu codziennym pod postacią papieru, kartonów, czy ubrań z wiskozy. Drewno to ekologiczny surowiec „z duszą”. Jest także wykorzystywany szeroko w transporcie – dość wspomnieć choćby o palecie.

tarcica346945647click_zoom

Transport dłużycy a transport tarcicy

Transport dłużycy, którym zajmiemy się w kolejnych blogowych wpisach, zalicza się do najbardziej trudnych i ekstremalnych zadań w zakresie transportu drewna. Wymaga specjalistycznego nadwozia samochodu ciężarowego, przeznaczonego do transportu ściętego drewna, wyposażonego w metalowe szkielety-kłonice, przeznaczone do mocowania przewożonego towaru. Transport tarcicy jest  stosunkowo mniej wymagający, gdyż tarcica jest zwykle przewożona w znormalizowanych pakietach.

195111_1

Źródło: www.drewno.pl

Pakiety

Tarcica jest najczęściej przewożona w znormalizowanych pakietach zgodnych z normą ISO 4472 i normami pokrewnymi. Pakiety tarcicy są zwykle związane na obu końcach pasami lub drutem. Poniższa ilustracja dokładnie to obrazuje.

pakiet1

B – Kantówki w kompletnym ładunku
C – Podpory drewniane pod kompletnym ładunkiem
D – Taśma wokół kompletnego ładunku
F – Okrywa wokół kompletnego ładunku
G – Ochraniacz narożnikowy
J – Ochraniacz drewna

Odciągi transportowe

Tego rodzaju znormalizowane pakiety najlepiej sztauować na płaskich platformach wyposażonych w centralne kłonice lub ściany boczne, stosując odciągi taśmowe przepasujące od góry. Idąc za Wytycznymi odnośnie europejskiej dobrej praktyki w zakresie mocowania ładunków w transporcie drogowym, przed załadunkiem należy sprawdzić, czy wiązania na końcówkach pakietów są dostatecznie solidne, i dodatkowo przymocować cały ładunek do pojazdu za pomocą odciągów.

pakiet3

 

1 – Odciągi przepasujące od góry
2 – Opaska wokół pakietu
3 – Kłonice centralne
4 – Taśmy mocujące (zwykle stalowe)
5 – Podstawa
6 – Pokrywa

Na koniec należy pamiętać, że drewno to towar „żywy”, co oznacza, że jeżeli mocowanie jest niewłaściwe, poszczególne części ładunku mogą poruszać się niezależnie od siebie. Istotne jest to, aby drewno nie było ładowanie na taką wysokość lub w taki sposób, że powstaje prawdopodobieństwo utraty stabilności pojazdu lub ładunku.

Transport drewna z pomocą firmy przewozowej

Jak widać transport drewna wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale również bardzo specyficznego sprzętu. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że twoje drewno dotrze do miejsca przeznaczenia bezpiecznie i sprawnie, warto rozważyć wynajęcie firmy przewozowej.

Rozważ opcję doładunku – jeśli twoje drewno będzie stanowić jedynie część ładunku przewoźnika, uda ci się sporo oszczędzić na usłudze.

Koszt transportu drewna

Cena transportu drewna jest uzależniona przede wszystkim od długości trasy, ale również od wymiarów i wagi ładunku. Wpływ na cenę ma także to, czy będziesz potrzebować pomocy przy załadunku i rozładunku.

W Polsce za transport drewna zapłacisz w granicach: 200-450 zł.

Transport drewna do Dąbrowy Górniczej  za 200 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/1-paleta-z-drewnem,2962388

Transport palety z drewnem z Długosidła do Wrocławia  za 400 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/1-paleta-z-drewnem,2962388

Transport drewna z Piekar Śląskich do Solca Kujawskiego  za 450 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/elementy-konstrukcyjne-wiaty-drewnianej-tylko-drewno,2134245

Jeśli chcesz poznać cenę transportu drewna wyceń transport na Clicktrans.pl.

2 komentarze

  1. Paula pisze:

    Clicktrans, czyli takie klik i już? Tak mi się kojarzy, że to takie proste i już można przetransportować coś z jednego w drugie miejsce 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności