Jak zorganizować transport akwarium?

Transport klatki dla chomika to pestka przy przewozie „domu” rybek, pająków, patyczaków czy węży.
W warunkach mieszkaniowych te wszystkie zwierzęta żyją w akwariach – wodnych, bądź suchych. Zwłaszcza jeśli jest szklane i pokaźnych rozmiarów, akwarium może wydawać się problematyczne w transporcie. Co zrobić by oczekiwania nie przerodziły się w rzeczywistość? W artykule przedstawiamy praktyczne porady dotyczące transportu akwarium.

W pierwszej części artykułu znajdziecie ogólne fakty i porady odnośnie przewozu akwarium. Kolejne paragrafy zainteresują miłośników rybek – dowiecie się co zrobić z rybkami przed i podczas transportu.

Akwarium suche – transport

Zwłaszcza jeśli akwarium jest szklane, powinno się podchodzić do niego tak jak do każdej szklanej rzeczy – czyli z rozwagą i ostrożnie 🙂

 • Oczywiście zwierzaki żyjące w akwarium transportujcie osobno – w pojemnikach plastikowych, bądź woreczkach z wodą i tlenem (jeśli to rybki:)
 • Pamiętajcie, że dla tych zwierząt, przebywanie poza akwarium to duży stres i drastyczna zmiana warunków, dlatego transport nie powinien zająć Wam dłużej niż kilka godzin.
 • Wyjmij z akwarium wszystkie rzeczy – ozdoby, rośliny, sprzęty itd. Spakuj do worka. Jeśli boisz się o rośliny, możesz włożyć je do osobnego worka i spryskać wodą. W ten sposób pozostaną nawilżone i będą bardziej wytrzymałe podczas transportu.

Jak przetransportować akwarium?

Możesz transportować akwarium na tylnym siedzeniu – oczywiście jeśli masz wystarczająco dużo miejsca. Bagażnik jest dość ryzykownym pomysłem, aczkolwiek dobrze zabezpieczone akwarium ma szanse dotrzeć na miejsce bezproblemowo. Możesz obłożyć akwarium styropianem i gąbkami od zewnątrz i od środka. Jeśli nie wypełnia ono całego miejsca w bagażniku bądź na tylnym siedzeniu spróbuj je ustabilizować, na przykład wypełniając puste przestrzenie kartonami.

Akwarium z wodą – transport

Transportując akwarium, w którym zbudowałeś/aś cały ekosystem dla swoich rybek szkoda, by którykolwiek z elementów ucierpiał. W końcu utrzymywanie akwarium to dla wielu z Was ogromna pasja, ale i ciężka, systematyczna praca.

Oto kilka wskazówek, które warto przyswoić przed „przeprowadzką” akwarium:

 • Przechowaj rośliny z akwarium w worku, do którego dodaj trochę wody z akwarium, aby rośliny pozostały nawilżone
 • Kup woreczki na rybki w sklepie zoologicznym bądź akwarystycznym – wypełnij 1/3 każdego woreczka wodą, pamiętaj, żeby w woreczkach było powietrze
 • Przenieś 80% wody z akwarium do innych pojemników lub worków
 • Po przeniesieniu akwarium dodaj wodę z powrotem, aby ryby cieszyły się znów odpowiednim środowiskiem do życia
 • Zostaw to 20% wody, które jest na samym dole. Ta woda jest najbardziej zanieczyszczona. Szkoda by właśnie w niej podróżowały rybki. Nawet na tak krótko jak godzina czy dwie może to być bardzo szkodliwe.
 • Wyjmij podłoże. Przy okazji możesz je oczyścić. Następnie przechowuj w worku.

Akwarium tym trudniej transportować im jest większe i cięższe – można spróbować transportować je samemu, jednak wiąże się to z długimi przygotowaniami i ryzykiem. Dobrze przemyśleć powierzenie tego profesjonalistom. Wrócę do tego pod koniec artykułu.

Rybki – jak pomóc im przetrwać transport?

Jak przetransportować akwarium?Nie karm rybek na 25-48 godzin przed przełożeniem ich do woreczków z wodą – Twoje rybki są w stanie przetrwać bez jedzenia kilka godzin transportu, ale jeśli zanieczyszczą wodę może to się źle skończyć.

Pamiętaj, że w woreczkach na ryby musi być tlen, zostaw powietrze w środku. Możesz też posłużyć się tabletkami z tlenem. Jeśli ryb jest więcej można je przewieźć w beczce.

Pamiętaj, aby sprawdzić jakie gatunki możesz przewozić razem. Niektóre gatunki mogą być agresywne, bądź po prostu nie mieścić się lub ranić inne rybki na małej powierzchni w woreczkach (np. zbrojniki).

Przewieź akwarium z firmą transportową

Wielu próbowało już tego na własną rękę. Nie obyło się bez strat w rybkach…. Pamiętaj, że firmy specjalizujące się w przewozie akwariów mają w tym wprawę i dysponują odpowiednią wiedzą.

Zlecając transport akwarium trzeba wiedzieć, że na cenę usługi wpływ ma zarówno długość trasy jak i wymiary oraz waga akwarium.

Transport akwarium (100-250 litrów) to około  100 zł .

Poniżej znajdziesz przykłady zrealizowanych przewozów akwariów dzięki Clicktrans.pl:

Akwarium z Rzeszowa do Szklarskiej Poręby

https://clicktrans.pl/przesylka/akwarium,aid,362907.html 

Akwarium z Kościerzyny do Bydgoszczy

https://clicktrans.pl/przesylka/zlece-przewoz-akwarium,aid,707632.html

Akwarium z Żabieńca do Pokoju

https://clicktrans.pl/przesylka/akwarium-250-litrow-szafka-pokrywa-filtr,aid,1310412.html

Chcesz wycenić transport akwarium? Zrób to klikając w przycisk poniżej>>

Jagoda

Piszę o transporcie w różnych odsłonach. Interesuję się aktywnością i wpływem człowieka na świat transportu. Rozwijam również tematykę przewozów międzynarodowych na Clicktrans.com.

1 Odpowiedź

 1. Konrad pisze:

  Taką akcję logistyczną warto przeprowadzić z firmą która ma doświadczenie w takich usługach. Na własną rękę i z częścią wody w środku nie warto ryzykować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

IQSC Solutions przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności