Jak zorganizować transport akwarium?

Transport klatki dla chomika to pestka przy przewozie „domu” rybek, pająków, patyczaków czy węży.
W warunkach mieszkaniowych te wszystkie zwierzęta żyją w akwariach – wodnych, bądź suchych. Zwłaszcza jeśli jest szklane i pokaźnych rozmiarów, akwarium może wydawać się problematyczne w transporcie. Co zrobić by oczekiwania nie przerodziły się w rzeczywistość? W artykule przedstawiamy praktyczne porady dotyczące transportu akwarium.

W pierwszej części artykułu znajdziecie ogólne fakty i porady odnośnie przewozu akwarium. Kolejne paragrafy zainteresują miłośników rybek – dowiecie się co zrobić z rybkami przed i podczas transportu.

Akwarium suche – transport

Zwłaszcza jeśli akwarium jest szklane, powinno się podchodzić do niego tak jak do każdej szklanej rzeczy – czyli z rozwagą i ostrożnie 🙂

 • Oczywiście zwierzaki żyjące w akwarium transportujcie osobno – w pojemnikach plastikowych, bądź woreczkach z wodą i tlenem (jeśli to rybki:)
 • Pamiętajcie, że dla tych zwierząt, przebywanie poza akwarium to duży stres i drastyczna zmiana warunków, dlatego transport nie powinien zająć Wam dłużej niż kilka godzin.
 • Wyjmij z akwarium wszystkie rzeczy – ozdoby, rośliny, sprzęty itd. Spakuj do worka. Jeśli boisz się o rośliny, możesz włożyć je do osobnego worka i spryskać wodą. W ten sposób pozostaną nawilżone i będą bardziej wytrzymałe podczas transportu.

Jak przetransportować akwarium?

Możesz transportować akwarium na tylnym siedzeniu – oczywiście jeśli masz wystarczająco dużo miejsca. Bagażnik jest dość ryzykownym pomysłem, aczkolwiek dobrze zabezpieczone akwarium ma szanse dotrzeć na miejsce bezproblemowo. Możesz obłożyć akwarium styropianem i gąbkami od zewnątrz i od środka. Jeśli nie wypełnia ono całego miejsca w bagażniku bądź na tylnym siedzeniu spróbuj je ustabilizować, na przykład wypełniając puste przestrzenie kartonami.

Akwarium z wodą – transport

Transportując akwarium, w którym zbudowałeś/aś cały ekosystem dla swoich rybek szkoda, by którykolwiek z elementów ucierpiał. W końcu utrzymywanie akwarium to dla wielu z Was ogromna pasja, ale i ciężka, systematyczna praca.

Oto kilka wskazówek, które warto przyswoić przed „przeprowadzką” akwarium:

 • Przechowaj rośliny z akwarium w worku, do którego dodaj trochę wody z akwarium, aby rośliny pozostały nawilżone
 • Kup woreczki na rybki w sklepie zoologicznym bądź akwarystycznym – wypełnij 1/3 każdego woreczka wodą, pamiętaj, żeby w woreczkach było powietrze
 • Przenieś 80% wody z akwarium do innych pojemników lub worków
 • Po przeniesieniu akwarium dodaj wodę z powrotem, aby ryby cieszyły się znów odpowiednim środowiskiem do życia
 • Zostaw to 20% wody, które jest na samym dole. Ta woda jest najbardziej zanieczyszczona. Szkoda by właśnie w niej podróżowały rybki. Nawet na tak krótko jak godzina czy dwie może to być bardzo szkodliwe.
 • Wyjmij podłoże. Przy okazji możesz je oczyścić. Następnie przechowuj w worku.

Akwarium tym trudniej transportować im jest większe i cięższe – można spróbować transportować je samemu, jednak wiąże się to z długimi przygotowaniami i ryzykiem. Dobrze przemyśleć powierzenie tego profesjonalistom. Wrócę do tego pod koniec artykułu.

Rybki – jak pomóc im przetrwać transport?

Jak przetransportować akwarium?Nie karm rybek na 25-48 godzin przed przełożeniem ich do woreczków z wodą – Twoje rybki są w stanie przetrwać bez jedzenia kilka godzin transportu, ale jeśli zanieczyszczą wodę może to się źle skończyć.

Pamiętaj, że w woreczkach na ryby musi być tlen, zostaw powietrze w środku. Możesz też posłużyć się tabletkami z tlenem. Jeśli ryb jest więcej można je przewieźć w beczce.

Pamiętaj, aby sprawdzić jakie gatunki możesz przewozić razem. Niektóre gatunki mogą być agresywne, bądź po prostu nie mieścić się lub ranić inne rybki na małej powierzchni w woreczkach (np. zbrojniki).

Przewieź akwarium z firmą transportową

Wielu próbowało już tego na własną rękę. Nie obyło się bez strat w rybkach…. Pamiętaj, że firmy specjalizujące się w przewozie akwariów mają w tym wprawę i dysponują odpowiednią wiedzą.

Zlecając transport akwarium trzeba wiedzieć, że na cenę usługi wpływ ma zarówno długość trasy jak i wymiary oraz waga akwarium.

Transport akwarium (100-250 litrów) to około  100 zł .

Poniżej znajdziesz przykłady zrealizowanych przewozów akwariów dzięki Clicktrans.pl:

Akwarium z Rzeszowa do Szklarskiej Poręby

https://clicktrans.pl/przesylka/akwarium,aid,362907.html 

Akwarium z Kościerzyny do Bydgoszczy

https://clicktrans.pl/przesylka/zlece-przewoz-akwarium,aid,707632.html

Akwarium z Żabieńca do Pokoju

https://clicktrans.pl/przesylka/akwarium-250-litrow-szafka-pokrywa-filtr,aid,1310412.html

Chcesz wycenić transport akwarium? Zrób to klikając w przycisk poniżej>>

1 Odpowiedź

 1. Konrad pisze:

  Taką akcję logistyczną warto przeprowadzić z firmą która ma doświadczenie w takich usługach. Na własną rękę i z częścią wody w środku nie warto ryzykować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności