Jak zorganizować transport maszyn przemysłowych w 2022 roku?

Transport maszyn przemysłowych, które mogą ważyć od kilku do nawet kilkunastu ton, nie jest prostą sprawą. Jest to jedno z poważniejszych przedsięwzięć logistycznych wymagające wiedzy, doświadczenia oraz sprzętu. Jak się do tego zabrać?

Transport maszyny

Kiedy potrzebny jest transport maszyn przemysłowych?

Wbrew pozorom maszyny transportuje się dość często. Jednym z częstych powodów jest relokacja zakładu lub konieczność przeniesienia maszyn do innego oddziału firmy. Za każdym razem jest to skomplikowana operacja, bo transport maszyn nie może w znaczącym stopniu zakłócać ciągłości pracy firmy. Czasem też transportuje się maszyny z powodu rozszerzenia lub -przeciwnie – ograniczenia działalności firmy.

Najważniejsze etapy transportu maszyn przemysłowych

Samo przewiezienie maszyny przemysłowej z punktu A do punktu B to jedynie mała część związana z całą akcją transportu. Cały proces powinien być dokładnie zaplanowany i podzielony na następujące etapy:

 • demontaż maszyny
 • zapakowanie i zabezpieczenie wszystkich części
 • załadunek
 • transport
 • rozładunek
 • ponowny montaż
 • wypoziomowanie maszyny
 • podłączenie i uruchomienie

transport maszyn przemysłowych

 

Jak wybrać przewoźnika do transportu maszyn przemysłowych?

Przewóz maszyn wymaga odpowiedniego sprzętu (sam pojazd, przyczepy lub naczepy przystosowane do tego rodzaju ładunków) i doświadczenia przewoźnika. Możesz go znaleźć bardzo szybko – wystarczy, że wystawisz bezpłatne ogłoszenie w serwisie w Clicktrans. Bardzo ważne jest, by w ogłoszeniu podać wszystkie niezbędne informacje, szczególnie te dotyczące wymiarów i wagi ładunku.

W ogłoszeniu podaj również trasę, na jakiej chcesz przetransportować maszynę oraz proponowany termin (możesz zaznaczyć konkretne daty lub ustawić termin elastyczny). Następnie możesz czekać na oferty od przewoźników jadących tą samą trasą lub wybrać opcję wyceny automatycznej. System na podstawie tysięcy podobnych ogłoszeń podaje cenę transportu i dopasowanego przewoźnika, który może podjąć się zlecenia.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź opinie, jakie otrzymał przewoźnik od innych zleceniodawców.

O czym pamiętać przy transporcie maszyn przemysłowych?

Przed transportem warto spisać stan techniczny maszyny oraz wszystkie wchodzące w jej skład części, które musiały zostać zdemontowane przed wyruszeniem w trasę. Trzeba również upewnić się, że wszystkie części zostały odpowiednio spakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem. Z racji faktu, że maszyny bywają bardzo ciężkie, a ich załadunek skomplikowany, warto postawić na doświadczonych przewoźników, którzy sprawnie zrealizują całe przedsięwzięcie.
Ile kosztuje transport maszyn przemysłowych?

Cena transportu maszyn przemysłowych zależy od długości trasy, a także od wymiarów i wagi samego ładunku. Poniżej znajdziesz przykłady wykonanych zleceń:

 • 2 maszyny i paleta ze Słomczyna (woj. mazowieckie) do Starego Sącza (woj. małopolskie) – 750 zł
 • Strugarka do drewna z Chmiela Pierwszego (woj. lubelskie) do Lublina (woj. lubelskie) – 200  zł
 • Kompresor śrubowy na kołach z Niemiec do Polski: 1400 zł
 • Maszyna rolnicza z Niemiec do Polski – 600 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności