Jak zorganizować transport obrazów?

Dziś wszystko o transporcie obrazów: jak zorganizować transport dzieł sztuki, jak je przygotować do transportu i o czym warto wiedzieć przed zleceniem transportu obrazów. O tym wszystkim rozmawiam dziś z Karoliną – malarką.

jak zorganizować transport dzieł sztuki, jak je przygotować do transportu i o czym warto wiedzieć przed zleceniem transportu obrazów.

1. Na co trzeba zwrócić uwagę przy przygotowywaniu obrazów do transportu? Na co trzeba uważać np. sposób zabezpieczenia?

Każdy z obrazów należy owinąć najpierw folią – strechem. Jeśli przewozimy więcej niż jeden obraz zawsze pakujemy obrazy w jedną paczkę. Owinięcie folią jest konieczne, żeby uniknąć ewentualnego sklejenia, bo składamy je licami do siebie. Sztywnym kartonem najlepiej zabezpieczyć z dwóch stron tyły w celu uniknięcia przecięcia płótna obrazów.

2. Jak najlepiej zapakować obraz do transportu?

Obraz najlepiej opakować dwukrotnie w folię bąbelkową, ewentualnie dodatkowo jeszcze raz zabezpieczyć kartonem. Ważne żeby dodatkowo zabezpieczyć rogi np. kartonem. Na koniec owinąć strechem wszystko jeszcze raz. Polecam czarny.

3. Jak artyści zwykle organizują transport swoich obrazów?

Najczęściej potrzebujemy transportu z pracowni do wybranej galerii. Szukamy najtańszej opcji, pakujemy obraz i wysyłamy. Informujemy galerię lub ewentualnie innego odbiorcę, że nastąpi przewóz i żeby byli gotowi na odbiór.

4. Czym się kierowałaś przy wyborze przewoźnika? Jakie wymagania musi spełniać przewoźnik, abyś zdecydowała się mu powierzyć swoje obrazy?

Wybieram najtańszą opcję, ale bezpieczną. Sensownego kierowcę, co wie co to obraz i nie będzie nim rzucał i odpowiednio go zabezpieczy w podróży. Podczas przewozu obraz musi stać pionowo, oparty o coś płaskiego i musi być przymocowany szelkami. Nie wolno nic o niego opierać. Ani narażać na przecięcie. Kierowca jak podjeżdża autem to widzisz czy ma jak go sensownie zapakować czy nie. Należy zawsze wybierać dostępną opcję przewóz „dzieł sztuki”. Trzeba ustalić dokładnie czas nadania i odbioru, bo często dla kierowcy przewiezienie obrazu to ekstra fucha i potem okazuje się, że obraz leży parę dni w aucie.

jak zorganizować transport dzieł sztuki, jak je przygotować do transportu i o czym warto wiedzieć przed zleceniem transportu obrazów.

5.  Dlaczego zdecydowałaś się na transport z firmą transportową a nie kurierem?

Konkurencyjne ceny. Przy przewozie wielkoformatowym (dłuższy bok ok. 200 cm) jest to jedyna opcja, na którą stać artystę. Firmy kurierskie zaczynają stawki od 1000 zł.

6. Z jakimi kosztami należy się liczyć przy transporcie obrazów w obrębie Polski?

W moim przypadku były to obrazy wielkoformatowe o dłuższym boku ok 200 cm. Cena była zależna od odległości oraz przebiegu licytacji na Clicktrans.pl. Na trasie Gdańsk – Wrocław udało się przewieźć obraz za ok 250zł. W przypadku trasy  Gdańsk – Warszawa było to ok 200 zł. Zdarzały się też bardzo okazjonalne transporty i tak na trasie Gdańsk- Koszalin udało mi się znaleźć transport za 40zł.

7. W jakich sytuacjach miałaś okazję skorzystać z przewoźnika znalezionego za pośrednictwem Clicktrans.pl?

Z Clicktrans.pl korzystałam parokrotnie jak przewoziłam obrazy zarówno do Galerii, jak i prywatnego klienta.

Dziękuję za rozmowę.

Chcesz wycenić transport obrazów?

Na blogu piszę o różnych aspektach transportu oraz o tym jak obniżyć jego koszty i sensownie go organizować. Interesuje mnie ekologiczne oblicze transportu i to jak w skali mikro możemy mieć na nie wpływ. Od 2010 roku rozwijam serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl.

1 Odpowiedź

  1. 29 czerwca 2018

    […] This is a translation of an interview done for the polish version of the blog – if you would like to read the original piece, click here. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności