Jak zorganizować transport pianina?

Ciężkie, delikatne, złożone z wielu części, których odnowienie bądź dokupienie może być nie lada wyzwaniem. O czym mowa? O pianinach! Wiekowe lub te zupełnie nowe, tradycyjne pianina-olbrzymy, zgrabne cyfrowe prosto ze sklepu muzycznego, do codziennego ćwiczenia, jak i te o dużej wartości sentymentalnej – wszystkie mają kilka wspólnych cech, które powodują, że do ich transportu trzeba się dobrze przygotować.

Czytając „ciężkie”, prawdopodobnie każdy z Was będzie miał na myśli inną wagę dlatego rozwieję wszelkie wątpliwości. Te lżejsze pianina ważą około 100-150 kg, jednak niektóre modele potrafią ważyć aż 300 kg.

Do tego są zbudowane w taki sposób, że ich ciężar nie jest równomiernie rozłożony, stąd utrudnienia w podnoszeniu i transporcie.

W następnych paragrafach przybliżę kilka sposobów na przenoszenie pianina z miejsca na miejsce oraz opiszę warunki w jakich pianino powinno być przewożone.

Jak zorganizować transport pianina?Transport pianina – przygotowanie

 1. Dobrze jest znać historię pianina,  z jakiego rocznika pochodzi, jak jest zbudowane czy było już transportowane i jakie ewentualne problemy wystąpiły w trakcie przewozu. Kluczowa jest oczywiście znajomość rozmiarów i wagi. Standardowe wymiary pianina:
  • wysokość ok. 110-140 cm
  • długość  ok. 140-170 cm
  • głębokość ok. 35-40 cm
  • waga w zależności od modelu ok.100-300 kg
 2. Wyznacz i zmierz drogę, którą ma przebić pianino. Weź miarkę i sprawdź szerokość drzwi, aby upewnić się, że instrument się zmieści. Jeśli transportujesz pianino do samochodu przygotuj wszelkiego rodzaju rampy i podkładki, które będą potrzebne, aby dotarło na miejsce.
 3. Do samochodu najpierw wnieś pianino, a dopiero później inne meble (jeśli jest taka potrzeba). Wystarczająca ilość miejsca pozwoli Ci dowolnie manewrować.
 4.  Pamiętaj, że do zrealizowania tego transportu potrzeba więcej niż jednej osoby. Trzy to zdrowe minimum. Możesz przyjąć, że jedna osoba może udźwignąć i manewrować ciężarem ok. 50 kg. Zatem do przeniesienia pianina o wadze 150 kg potrzebne będą właśnie trzy osoby. Oprócz nich dobrze by było, aby ktoś inny otwierał drzwi (aby nie mnożyć czynności wykonywanych przez pojedyncze osoby).
 5. Zabezpiecz pianino owijając je w koce lub folię bąbelkową. Klapa pokrywająca klawisze może służyć jako ich zabezpieczenie, wiec najlepiej owiń ją folią i tak oklej taśmą, aby nie miała możliwości się otwierać.
 6. Pamiętaj, aby używać rękawic oraz pasów. Unikniesz przeciążenia kręgosłupa. Pamiętaj o wyprostowanych plecach. Do podnoszenia używaj mięśniu nóg.

Pianino – droga z domu do samochodu

Jak zorganizować transport pianina?

Idealnie byłoby gdybyśmy nie mieli do pokonania klatki schodowej. Jednak w większości sytuacji najpierw trzeba znieść pianino kilka pięter – to najtrudniejsza część. Pianino znosimy minimalnie w 3-4 osoby chwytając za specjalne uchwyty po bokach oraz za ławę klawiaturową.

Znosząc pianino po schodach, najlepiej użyć pasów, jeśli jednak ich nie posiadacie koniecznie pamiętajcie o zachowaniu odpowiedniej postawy.

Najczęściej do przewożenia pianina z miejsca na miejsca używa się wózka transportowego, który podkłada się pod pianino. Jeśli po drodze mamy różnego rodzaju różnice w wysokości terenu dobrze jest użyć ramp, po których pianino może wjechać lub zjechać na wózku.

Przy wnoszeniu pianina do samochodu, możemy oprzeć jeden (krótki) bok pianino o podłogę busa,a następnie wsunąć do środka. Zdecydowanie mniej zmęczymy się używając podjazdu lub windy samochodowej.

Pamiętajcie! Największy ciężar przyjmują osoby, które schodzą po schodach pierwsze. Dobrze jest robić przerwy, przystanki co krok lub kilka kroków, aby dobrze kontrolować ustawienie pianina i w razie czego zapobiec uderzeniom i odpryskom.

Firma transportowa – wybierz dobrze!

Wiele firm specjalizuje się, bądź ma długie doświadczenie w przewozie pianin. Decydując się na usługi takiej firmy na pewno oszczędzasz czas na przygotowywaniu odpowiedniego ekwipunku, nie fatygujesz znajomych oraz możesz spodziewać się profesjonalnej obsługi i  dostarczenia Twojego pianina w nowe miejsce w niezmienionym stanie 🙂

 Transport pianina na terenie Polski kosztuje od 200 do 600 zł.   Na cenę ma wpływ przede wszystkim ciężar pianina, dystans i termin transportu.

Poniżej kilka przykładów transportu pianin, zrealizowanych przez przewoźników z Clicktrans:

Transport pianina z Krakowa do Gacy Słupieckich za 300 zł
(oszczędność -398 zł)

Transport pianina z Rzeszowa do Krakowa za 200 zł
(oszczędność -113 zł)

Jeśli chcesz przetransportować pianino z firmą, która ma w tym doświadczenie wyceń transport klikając w przycisk poniżej:

3 komentarze

 1. Dariusz K. pisze:

  Z pianinem jest kłopot. Wielkie ciężkie… Czasami rozbiera się je częściowo na czas transportu i potem można złożyć, ale jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Pomóc mogą jakieś zawiesia – widziałem jak z drugiego piętra w ten sposób wnoszono pianino dźwigiem przez taras. Tak samo pójdzie chyba je „znieść” na dół.

 2. Baby piano pisze:

  Potrzebuję kontakt na specjalistów którzy zmontuję baby piano po transportu .Je trzeba na montowanie nóg piana i piano postawić.
  Dziękuję Francesca
  Bielawa 58260
  Tel.537 367 815

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności